Jak wybrać firmę faktoringową? 6 cech, które musisz sprawdzić

jak wybrać firmę faktoringową

Jak wybrać firmę faktoringową? Sprawdź najważniejsze cechy firmy faktoringowej, na które musisz zwrócić uwagę.

Wielu przedsiębiorców korzysta z faktoringu, ponieważ pozwala im unikać problemów z niepłacącymi kontrahentami. Dlatego warto rozważyć faktoring jako opcję na odzyskanie pieniędzy. Jak wybrać firmę faktoringową? W tej kwestii pomoże Ci poniższy artykuł.

Sprawdź, na co patrzeć podczas wyboru firmy faktoringowej.

Wybierz interesujący Cię temat:

  1. Jak działają firmy faktoringowe
  2. Wybór firmy faktoringowej – na co patrzeć
  3. Umowa faktoringowa
  4. Na co patrzy firma faktoringowa
  5. TOP3 firm faktoringowych

JAK DZIAŁAJĄ FIRMY FAKTORINGOWE

Działanie firm faktoringowych jest bardzo proste. W skrócie: taka firma pozwala zamienić wierzytelności, czyli nierozliczone faktury, na gotówkę.

Dokładny tok postępowania zależy od wybranej formy faktoringu. Najczęściej cała procedura wygląda jednak w następujący sposób:

  1. Twoja firma sprzedaje produkt lub wyświadcza usługę i wystawia fakturę.
  2. Przekazujesz fakturę do faktora, czyli firmy faktoringowej.
  3. Firma faktoringowa wypłaca Ci nawet do 90% wartości faktury w formie zaliczki.
  4. Kontrahent reguluje należność, czyli wpłaca środki na konto firmy faktoringowej.
  5. Otrzymujesz pozostałą część środków.
  6. Otrzymujesz fakturę z kosztami usługi faktoringu.

Warto nadmienić, że faktoring możemy podzielić na faktoring pełny (bez regresu) oraz faktoring niepełny (z regresem). W przypadku faktoringu pełnego faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Gdy Twój kontrahent nie zapłaci lub spóźni się z uregulowaniem należności, nie musisz zwracać zaliczki. W przypadku faktoringu niepełnego, brak spłaty oznacza, że jesteś zobowiązany oddać zaliczkę, ponieważ ryzyko niewypłacalności spoczywa po Twojej stronie.

Zgoła inaczej działa natomiast faktoring odwrotny. Po pierwsze, to Ty stajesz się wierzycielem firmy faktoringowej, która opłaca w Twoim imieniu zamówiony towar lub usługę. Po drugie, kontrahent otrzymuje należność od razu, natomiast Ty jesteś zobowiązany uregulować należność wobec faktora. Termin zostanie określony w warunkach umowy faktoringowej. Jak widzisz, firmy faktoringowe w dużej mierze pomagają w utrzymaniu większej płynności finansowej.

Nie wiesz, jak wybrać firmę faktoringową? Sprawdź nasz poradnik, który pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

JAK WYBRAĆ FIRMĘ FAKTORINGOWĄ?

Istnieje wiele różnorodnych form faktoringu, a warunki współpracy mogą być bardzo elastyczne. Dzieje się tak ze względu na to, że faktoring nie posiada jednej, ścisłej definicji prawnej w naszym kraju. Z jednej strony jest to atut, ponieważ usługa ta jest bardziej elastyczna. Dzięki temu możesz dostosować warunki umowy do potrzeb swojej firmy. Z drugiej strony, brak odpowiednich regulacji oznacza, że nie wszystkie firmy faktoringowe są równie rzetelne.

Poniżej znajdziesz kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze firmy faktoringowej.

1. Specjalizacja faktora

Przy wyborze takiej usługi warto zastanowić się, jak wybrać firmę faktoringową, która najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego biznesu.

Duży wpływ na formę współpracy z firmą faktoringową ma specyfika branży, w której działa faktorant. Nieco innego podejścia wymagać będzie firma budowlana, a innego sklep internetowy. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na to, w czym specjalizuje się wybrana firma faktoringowa. Czy zakres świadczonych przez nią usług jest adekwatny do potrzeb Twojej firmy?

Dobra znajomość branży jest bardzo ważna do tego, aby właściwie ocenić ryzyko. Należy też zapewnić kompleksowość usług faktorantowi, a także skuteczniej egzekwować należności wobec problematycznych kontrahentów. Czy Twoja firma działa w bardzo specyficznej branży i oczekujesz z tego powodu określonego podejścia? Upewnij się, że wybrana firma faktoringowa dysponuje doświadczeniem w tej konkretnej branży.

2. Bogata oferta

O tym, że masz do czynienia z rzetelną firmą faktoringową świadczyć może bogata oferta. Ponadto ważne są szczegółowo opisane usługi z podziałem na różne formy faktoringu. Umiejętność zrozumiałego opisania wszystkich świadczonych usług świadczy o fachowości. Firma faktoringowa ma doświadczenie we współpracy z przedsiębiorcami pochodzącymi z różnych branż.

To poniekąd łączy się z poprzednim punktem. Powinieneś sprawdzić, czy wybrana firma faktoringowa ma doświadczenie w branży, w której funkcjonuje Twoja firma. Dowiedz się także czy świadczy te usługi, które są kluczowe ze względu na specyfikę prowadzonej przez Ciebie działalności.

3. Zakres i koszty usługi faktoringowej

Jak wybrać firmę faktoringową? Ogromny wpływ na satysfakcję ze współpracy z firmą faktoringową ma świadczony przez nią zakres usług oraz cennik. Jeśli chodzi o zakres usług, to dobra firma faktoringowa oferuje znacznie więcej, aniżeli tylko finansowanie faktur. Może również zapewnić:

  • monitorowanie płatności,
  • weryfikację kontrahentów,
  • bieżącą obsługę księgową,
  • doradztwo prawne w przypadku problematycznych sytuacji,
  • windykację w przypadku trudności z wyegzekwowaniem należności.

Jeśli chodzi o koszty faktoringu, to podstawą wynagrodzenia firmy faktoringowej jest prowizja. Zatem prowizja to określony procent od sumy udzielonych zaliczek lub od sumy wartości brutto finansowanych faktur. W rezultacie wysokość prowizji może różnić się w zależności od rodzaju faktoringu. Dla przykładu, w faktoringu niepełnym możesz liczyć na korzystniejsze warunki, ponieważ ryzyko jest podzielone między firmę a faktora.

Na koszty usługi faktoringowej składać się mogą również odsetki kapitałowe i za opóźnienie. Ponadto opłaty dodatkowe, np. opłata za przejęcie ryzyka niewypłacalności lub opłata za niewykorzystany limit.

4. Usługi dodatkowe

Rzetelna firma faktoringowa często oferuje coś więcej, aniżeli jedynie finansowanie faktur. Dlatego bardzo często są to duże firmy finansowe, które dysponują odpowiednio szerokim zapleczem specjalistów. Należą do nich księgowi, prawnicy, analitycy, windykatorzy. Dzięki temu, taka firma często może zaoferować szereg dodatkowych usług. Mogą być one bardzo istotne z perspektywy Twojej firmy.

Co najczęściej oferują firmy faktoringowe? Do najważniejszych usług dodatkowych zaliczyć można:

  • weryfikację kontrahentów,
  • monitoring płatności,
  • kompleksową obsługę wierzytelności,
  • windykację należności.

Nierzadko firmy faktoringowe świadczą także usługi z zakresu outsourcingu księgowego. W związku z tym sprawdź, czy faktor świadczy usługi dodatkowe, na których Ci zależy.

5. Procedury windykacyjne

Nawet najdokładniejsza weryfikacja kontrahentów może nie wystarczyć, aby całkowicie wyzbyć się ryzyka trafienia na niesolidnego kontrahenta. Po pierwsze, nie wiesz, kto nie będzie sprawiał trudności i unikał uregulowania należności. Czasami to spotyka firmę, która ma bardzo ograniczone możliwości w egzekwowaniu należności. Dlatego spora część przedsiębiorców przy niskich należnościach często odpuszcza sprawę. Wiąże się to z przekonaniem, że dochodzenie swoich praw będzie i tak nieopłacalne ze względu na poniesione koszty.

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym na korzyść podjęcia współpracy z firmą windykacyjną jest właśnie windykacja. Sprawdź, jakie procedury windykacyjne posiada wybrana firma. Dowiedz się jak postępuje w przypadku problematycznych kontrahentów oraz ile czasu może trwać egzekwowanie należności. A przede wszystkim, jaka jest skuteczność takich działań.

6. Opinie i renoma firmy faktoringowej

Jeśli nie wiesz, jak wybrać firmę faktoringową, zacznij od porównania ofert i opinii innych przedsiębiorców.

Przed zawarciem umowy z firmą faktoringową koniecznie sprawdź opinie innych przedsiębiorców na jej temat. Po pierwsze, w dobie Internetu można dużo łatwiej zweryfikować jakość świadczonych usług. Dzięki temu już samo zapoznanie się z opiniami często minimalizuje ryzyko trafienia na nierzetelnego partnera. Zwróć uwagę zwłaszcza na opinie pisane przez przedsiębiorców z Twojej branży. Dzięki temu ich opinia jest bardziej miarodajna pod Twoim kątem.

Możesz także sprawdzić doświadczenie i staż firmy faktoringowej w branży. Po pierwsze, dokładnie przeanalizuj Polski Związek Faktoringowy, w którym zrzeszone są firmy faktoringowe. Jeśli na liście znajduje się wybrana przez Ciebie firma, zapewne masz do czynienia z renomowanym faktorem.

UMOWA FAKTORINGOWA

Dokładny kształt i zakres współpracy pomiędzy faktorem i faktorantem ustala umowa faktoringowa.

Dawniej firmy korzystały z usług firm faktoringowych sporadycznie, ponieważ wiedza o tej opcji była znikoma. Dziś wielu przedsiębiorców decyduje się na zawarcie stałej współpracy.

Co dokładnie powinna zawierać umowa faktoringowa:

  • dane obu stron (faktora i faktoranta),
  • szczegółowy zakres współpracy pomiędzy stronami,
  • górny limit faktoringowy (limit zaliczek, jakie możesz otrzymać w jednym momencie),
  • kwestia zawiadamiania dłużników (faktoring jawny lub cichy),
  • ryzyko niewypłacalności po stronie faktora (faktoring pełny) lub faktoranta (faktoring niepełny),
  • wykaz cen za poszczególne usługi,
  • klarowny sposób ustalania opłaty za wyświadczone usługi faktoringowe.

Dobrze napisana umowa faktoringowa to efekt współpracy zarówno jednej, jak i drugiej strony. W rezultacie będzie zabezpieczać interesy obu stron. Pomimo, że do tej pory umowa faktoringu wciąż nie posiada w Polsce jednolitej definicji prawnej. Dlatego nadal jest umową nienazwaną. Oznacza to, że dokładny kształt umowy zależy od indywidualnych ustaleń faktora i faktoranta.

W związku z tym, zanim podpiszesz umowę dokładnie zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami umowy. Zweryfikuj również opinie na temat wybranej firmy faktoringowej.

NA CO PATRZY FIRMA FAKTORINGOWA

Firma faktoringowa ponosi spore ryzyko z tytułu swojej działalności. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku faktoringu pełnego (bez regresu), w którym ryzyko za niewypłacalność kontrahenta spoczywa po stronie faktora. To oznacza, że także firma faktoringowa chce się upewnić, że faktorant jest godny zaufania.

Firmy weryfikują sytuację finansową swoich klientów aby się upewnić co do jakości kontrahenta. Dodatkowo analizują specyfikę branży, a także kontrahentów, z którymi współpracuje faktorant. W rezultacie to właśnie od tej analizy w dużej mierze zależeć będą warunki, jakie zaoferuje Twojej firmie faktor.

Firma faktoringowa na pewno zwraca uwagę na takie kwestie, jak wiarygodność przedsiębiorcy, a ponadto bada:

  • czy nie posiada on żadnych zadłużeń wobec swoich kontrahentów,
  • sytuację w branży, w której prowadzi działalność przedsiębiorca,
  • spodziewany obrót,
  • liczbę kontrahentów,
  • wartość finansowanych faktur.

Jednym wymogiem koniecznym jest tak naprawdę to, aby firma regularnie wystawiała faktury z odroczonym terminem płatności. Firma faktoringowa weryfikuje także sytuację finansową kontrahentów, których faktury będą finansowane.

TOP3 FIRM FAKTORINGOWYCH

UWAGA! Najlepsze oferty na faktoring znajdziesz w najnowszym rankingu faktoringów.

1
Faktoring w Smeo
 

smeo faktoring

LIMIT
do 150.000 zł

PROWIZJA
od 1%
(50 zł za sfinansowanie 5000 zł)
SZCZEGÓŁY FAKTORINGU
+ wysoki limit faktoringowy, umożliwiający sfinansowanie większych kwot,
+ finansowanie start-upów oraz branż uznawanych za wysokie ryzyko,
+ brak prowizji za pierwsze 30 dni opóźnienia płatności,
+ faktor dopuszcza niewielkie zadłużenia czy opóźnienia w przelewach do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) i US (Urząd Skarbowy),
– krótki okres tolerowanego opóźnienia, co oznacza szybkie uzyskanie środków z faktury.
>Dostępne rodzaje faktoringu:  niepełny, jawny, pojedynczy (finansowanie wybranych faktur), mikrofaktoring dla małych firm.
>Dla kogo faktoring:
– mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z o.o. oraz spółki jawnej (już od pierwszego dnia działalności),
– finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka: transportowej, kreatywnej, budowlanej, produkcyjnej i handlowej.
Waluty: PLN, EUR
Czas wypłaty środków: w ciągu 5 min. od weryfikacji faktury.
2
Faktoring online w Flexidea

flexidea faktoring dla firm

LIMIT
3 mln zł

PROWIZJA
od 0,8%
(za 30 dni finansowania)
SZCZEGÓŁY FAKTORINGU
+ tylko jedna prowizja za finansowanie faktur,
+ pierwszy faktoring w Polsce opierający głównie ryzyko na kontrahencie,
+ bez weksli, plików JPK i sprawozdań finansowych,
+ dla każdej branży,
+ od pierwszych dni działalności,
+ finansowanie w walucie Euro,
+ finansowanie exportu,
+ cały proces online.
Dostępne rodzaje faktoringu: jawny, pojedynczy, globalny, exportowy.
Dla kogo faktoring: dla każdego rodzaju firmy zarejestrowanej w Polsce.
Waluty: PLN, EUR
Czas wypłaty środków: nawet w 15 minut.
3
Faktoring dla firm w NFG eFaktoring

nfg faktoring

LIMIT
do 250.000 zł

PROWIZJA
od 1,99 zł
(za sfinansowanie 100 zł na 30 dni)
SZCZEGÓŁY FAKTORINGU
+ bez informowania kontrahenta,
+ finansowanie firm z kategorii dużego ryzyka,
+ istniejący program poleceń,
+ finansowanie faktur jeszcze przed uruchomieniem procesu cesji wierzytelności,
+ możliwość sfinansowania tylko części faktury,
+ 14-dniowy okres tolerowanego opóźnienia płatności,
+ możliwość rozłożenia faktur sprzedaży na raty.
>Dostępne rodzaje faktoringu: jawny z regresem ( w wersji standard i ekspres), cichy, zaliczkowy, odwrotny
Dla kogo faktoring:
– małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą od co najmniej 12 miesięcy,
– freelancerzy, wolne zawody,
– finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka: transportowej, budowlanej, handlowej, HoReCa.
>Waluty: PLN, EUR
Czas wypłaty środków: nawet w 5 minut od wysłania wniosku (faktoring ekspres), od 5 do 10 minut po zweryfikowaniu faktury (pozostałe formy faktoringu).

PODSUMOWANIE

Jest wiele firm, które potrzebują gotówki na bieżącą działalność tu i teraz. Dlatego jeśli dotyczy Cię ten problem, to już wiesz jak wybrać firmę faktoringową. Podsumowując, firma faktoringowa sfinansuje nierozliczone faktury wypłacając Ci nawet 90% ich wartości w formie zaliczki. Opłacalność faktoringu w dużej mierze zależy od rzetelności faktora.

Treści zawarte w serwisie są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autorów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że sam podejmujesz decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *