Sklep na Prestashop – co to jest, instrukcja jak założyć, polecane wtyczki

prestashop krok po kroku

Otwierasz sklep online? Rozważ Prestashop, który jest jednym z najpopularniejszych silników e-commerce.

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego sklepu internetowego. Obecnie jest to dość prosta czynność, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Wszystko za sprawą dostępnych platform udostępniających nam gotowe oprogramowanie z wbudowanym silnikiem sklepu. Jedną z najbardziej znanych i najchętniej wybieranych platform jest sklep na Prestashop. W tym artykule tłumaczymy, w jaki sposób można szybko i wygodnie założyć sklep na Prestashop. Możesz również rozważyć inny silnik sklepowy – WooCommerce.

Wybierz interesujący Cię temat:

  1. Co to jest Prestashop
  2. Prestashop – instalacja krok po kroku
  3. Konfiguracja Prestashop
  4. Wtyczki do Prestashop
  5. Promocja sklepu
  6. Wady i zalety Prestashop

CO TO JEST PRESTASHOP

Prestashop to otwarte oprogramowanie sklepu internetowego rozwijane od 2008 roku. Samodzielne założenie własnego sklepu internetowego od podstaw (własne grafiki, programowanie, konfiguracja) wymagało specjalistycznej wiedzy oraz wiele czasu. Alternatywą było zatrudnienie specjalistów, ale to wiązało się z dużym wydatkiem.

Dziś założenie sklepu internetowego jest bardzo proste, a wszystko za sprawą innowacyjnych narzędzi, takich jak Prestashop. Jest to interaktywna platforma, z pomocą której każdy może założyć i skonfigurować własny sklep internetowy, nie posiadając przy tym specjalistycznej i fachowej wiedzy. Ponadto, platforma oferuje szereg nowoczesnych funkcji oraz udogodnień, dzięki którym mamy możliwość swobodnego zarządzania naszym sklepem.

Platforma Prestashop jest dedykowana zarówno tym osobom, które chcą prowadzić tradycyjny sklep internetowy w z obsługą zamówień, jak również osobom, które są zainteresowanie działalnością w modelu dropshippingu, w którym zamówienia obsługuje hurtownia. Oprogramowanie Prestashop jest bowiem kompatybilne z wieloma różnorodnymi wtyczkami, dzięki czemu sklep można dostosować pod kątem swoich indywidualnych potrzeb.

Prestashop to oprogramowanie open-source, a najważniejsze jego funkcje są dostępne bezpłatnie. Platforma oferuje jednak dziesiątki różnorodnych i bardzo przydatnych funkcji, za które trzeba już zapłacić.

PRESTASHOP – INSTALACJA KROK PO KROKU

Platformę Prestashop można zainstalować na dwa sposoby.

Pierwszy z nich jest bardzo prosty. Wystarczy:

  1. przejść na stronę internetową Prestashop,
  2. pobrać instalator na swoje urządzenie,
  3. rozpocząć automatyczną instalację sklepu internetowego.
  4. Następnie wybiera się domenę sklepu i jeden z dostępnych szablonów.
  5. Kolejny krok to tworzenie katalogów i kart produktów, konfigurowanie metod płatności i dostawy.
  6. Gdy wszystko jest już gotowe, wystarczy aktywować swój sklep na Prestashop.

Wiele osób decyduje się jednak na drugi sposób, w którym pierwszym krokiem jest wybór domeny, a także hostingu, na którym zarejestrowana będzie ta domena. Zaletą jest wybór serwera pod kątem indywidualnych potrzeb. W tej kwestii rozwiązania oferowane przez Prestashop są mocno ograniczone. W tym przypadku instalacja jest jednak trudniejsza i zajmuje więcej czasu. Tak wygląda proces „ręcznej” instalacji Prestashop krok po kroku:

  1. W pierwszej kolejności wykup domenę i hosting u jednego z dostawców. Domenę warto zamówić u tego samego dostawcy, dzięki czemu będzie ona automatycznie podpięta do naszego konta. W tym celu sprawdź aktualny ranking hostingów.
  2. Następnie ze strony internetowej Prestashop ściągnij pliki potrzebne do ręcznej instalacji. Wrzuć je w odpowiednie miejsce na swoim hostingu. Plusem jest to, że aktualnie wielu dostawców hostingu posiada już wgrane pliki do Prestashop i wystarczy kilka kliknięć, aby podpiąć wybraną stronę internetową pod to oprogramowanie.
  3. W pasku adresu przeglądarki wpisz adres domeny. Jeśli jest ona prawidłowo podpięta, a na hostingu wrzuciłeś odpowiednie pliki, ukaże Ci się okno startowe Prestashop. Na stronie startowej wybierasz język instalacji i przechodzisz dalej.
  4. Kolejnym krokiem jest zaakceptowanie zgód licencyjnych oraz sprawdzenie zgodności systemu. Oprogramowanie sprawdzi, czy Prestashop może być zainstalowane na Twojej stronie.
  5. Następnie skonfiguruj najważniejsze informacje na temat sklepu internetowego: nazwa sklepu, kategoria działalności, kraj, dane właściciela.
  6. Przejdź do konfiguracji systemu. Wpisz adres serwera bazy danych, nazwę bazy, użytkownika hasło – są to informacje zawarte w hostingu.
  7. Jeśli dane zostały wpisane, strona poinformuje, że udało się pomyślnie podłączyć do bazy danych na hostingu. Teraz możesz rozpocząć instalację.

I to w zasadzie wszystko. Większość dostawców hostingu zaleca, aby przed zarejestrowaniem się do sklepu z poziomu domeny usunąć jeszcze folder instalacyjny, który nie jest już potrzebny.

Ręczna instalacja Prestashop jest nieco trudniejsza, ale na szczęście w Internecie można znaleźć mnóstwo poradników. Na przykład filmy instruktażowe jak ten poniżej. Także dostawcy hostingu często udostępniają swoją instrukcję instalacji Prestashop na ich oprogramowaniu.

KONFIGURACJA PRESTASHOP

Ważną zaletą, jaką oferuje sklep na Prestashop jest możliwość łatwej oraz intuicyjnej konfiguracji.

O wyglądzie sklepu decydować będzie wybrany szablon. Warto zauważyć, że tylko niektóre z szablonów są bezpłatne. Za bardziej rozbudowane szablony trzeba już zapłacić. To samo tyczy się dostępnych funkcji.

Za najważniejsze funkcje oferowane przez Prestashop nie trzeba nic płacić. Jednak największe możliwości w dużej mierze oferują nam wtyczki, które pozwalają rozszerzyć podstawową platformę pod kątem indywidualnych potrzeb. A dodatkowe wtyczki mogą być płatne.

Jak skonfigurować Prestashop

Przed przystąpieniem do konfiguracji upewnij się, że sklep jest wyłączony. W tym celu przejdź do przycisku „Opcje”. Jeśli widnieje tam przycisk „wyłącz sklep”, wybierz opcję „tak”, a następnie wpisz treść komunikatu, która będzie wyświetlana użytkownikom.

Z tej opcji korzystaj również w trakcie dokonywania istotnych zmian na stronie. W pierwszej kolejności, na stronie Prestashop tworzymy listę kategorii, na które podzielony będzie asortyment, a także tworzymy karty produktów. To Ty decydujesz o adresach stron dla poszczególnych kategorii, produktów, ale również innych zakładek, jak chociażby „Kontakt” czy „O sklepie”. Jest to istotne w kontekście pozycjonowania strony i produktów, o czym więcej przeczytasz tutaj.

prestashop sklep www
Prestashop – sklep www

Gdy wgrasz już wszystkie podstrony, które powinny znaleźć się w gotowej wersji sklepu, a także ustalisz asortyment poprzez stworzenie kart produktów i przypisanie ich do kategorii, czas zająć się konfiguracją opcji płatności oraz dostawy. Plusem jest to, że z platformą Prestashop współpracuje wiele platform oraz firm kurierskich, dzięki czemu integracja z ich systemami jest bardzo prosta.

Jeśli wśród dostępnych opcji nie ma tych, które chcesz posiadać na swojej stronie, wówczas potrzebne będzie zainstalowanie dodatkowej wtyczki. Przed uruchomieniem sklepu internetowego warto jeszcze zainstalować wszystkie wtyczki, które pomogą w wygodnym zarządzaniu.

WTYCZKI DO PRESTASHOP

Istnieją setki, o ile nie tysiące różnorodnych wtyczek, które można zainstalować na Prestashop. O niektórych z nich warto pomyśleć jak najszybciej.

Na pewno warto pobrać wtyczkę SEO, która pozwoli poprawić podstawowe sprawy związane z pozycjonowaniem. Darmowym narzędziem z tej kategorii jest Google Sitemap, która pozwoli stworzyć mapę strony dla robota wyszukiwarki.

Jeśli płatności dla klientów Twojego sklepu obsługiwane przez Prestashop są dla Ciebie niewystarczające, możesz zdecydować się na pobranie wtyczki, która rozszerzy swobodę wyboru u klientów. W tym celu sprawdź ranking płatności online, wybierz najlepszą opcję i zainstaluj wtyczkę udostępnioną przez operatora płatności.

Koniecznie odwiedź także kategorię „Promo & Marketing”, w której znajdziesz wtyczki, z pomocą których możesz usprawnić marketing w swoim sklepie internetowym. Możesz tu znaleźć chociażby wtyczki do wdrożenia newslettera, automatycznych wiadomości e-mail, czy też programu lojalnościowego.

Ważną rolę pełnią wtyczki odpowiedzialne za integracje z innymi platformami, np. programem magazynowym, usługami Google, czy też hurtownią, z którą współpracujesz w ramach dropshippingu. Na koniec warto polecić także wtyczki, które podniosą bezpieczeństwo Twojego sklepu, czyniąc go bardziej przyjaznym dla klientów.

PROMOCJA SKLEPU

Prestashop ułatwi otworzenie sklepu internetowego, ale nie zagwarantuje Ci klientów. To od Ciebie zależeć będzie, czy sklep na Prestashop odniesie sukces. Podstawą są oczywiście działania SEO, czyli działania ukierunkowane na poprawienie widoczności sklepu w przeglądarce internetowej. To właśnie w ten sposób sklepy pozyskują największą liczbę klientów.

Działania SEO możesz zlecić firmie zewnętrznej, a zacząć należy od optymalizacji sklepu internetowego.

Kolejny krok to założenie profili firmowych na social media – Facebooku, Instagramie, LinkedIn. W zależności od profilu Twojej działalności. To sposób na dotarcie do potencjalnych klientów i budowanie świadomości marki. Ponadto, portale społecznościowe oddają do naszej dyspozycji gotowe narzędzia do reklamowania produktów i usług.

Oczekujesz wymiernych efektów w szybkim czasie? Koniecznie dowiedz się więcej na temat reklamy w Google Ads.

WADY I ZALETY PRESTASHOP

Każdy system sklepowy ma swoje wady i zalety.

Podstawową zaletą jest to, że sklep na Prestashop możesz otworzyć całkowicie za darmo. Proste szablony i najważniejsze funkcje są bowiem bezpłatne – dopiero za wtyczki rozszerzające możliwości sklepu trzeba zapłacić. Platforma Prestashop jest na bieżąco rozwijana i udoskonalana, tak, aby była prostsza oraz intuicyjna w działaniu.

Dzięki temu, aktualnie nawet osoby nie posiadające fachowej wiedzy mogą szybko i bez trudu otworzyć własny sklep online. Zaletą jest także duża popularność, co przekłada się na bogaty wybór wtyczek, a także liczne poradniki pokazujące, jak lepiej korzystać z Prestashop. Plusem jest także możliwość dostosowania sklepu pod kątem indywidualnych potrzeb właśnie za sprawą dostępnych wtyczek.

Wady? Cena wtyczek premium. Za najlepsze wtyczki, które oferują najwięcej możliwości w aspekcie rozwijania sklepu trzeba słono zapłacić (nawet 500 euro za najbardziej rozbudowane narzędzia). To samo tyczy się cen rozbudowanych szablonów, które pozwalają bardziej spersonalizować sklep online. I to w zasadzie jedyne istotne minusy tego oprogramowania.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *