Program do fakturowania z magazynem i BI – pokaże, jak rozwinąć firmę

program do fakturowania z magazynem bi

Program do fakturowania z magazynem i modułem Business Inteligence pokaże Ci, jak rozwinąć firmę. Sprawdź recenzję i zobacz, czy warto kupić Comarch ERP XT.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Comarch.

Program magazynowy w chmurze nie musi być jedynie narzędziem do fakturowania i sprawdzania stanów magazynowych. Najnowsze rozwiązania Business Inteligence pozwalają wynieść program do magazynowania na wyższy poziom. Dzięki danym wprowadzonym przez Ciebie do systemu, moduł BI jest w stanie wygenerować statystyki i raporty pomocne do rozwoju Twojej firmy. Tego typu narzędzie oferuje program Comarch ERP XT.

Co to jest Business Inteligence – moduł BI Point jest narzędziem, które pozwala analizować dane firmy. Zebrane w programie do fakturowania dane są wykorzystywane do generowania raportów w postaci grafik i tabel. Business Inteligence pomaga analizować dane i wykorzystywać je do planowania firmowych finansów.
Wybierz interesujące zagadnienie:

 1. Jak Business Inteligence pomaga rozwinąć firmę
 2. Program do faktur i JPK dla mikrofirmy
  2.1 OCR – faktury kosztowe ze zdjęcia/pdf
 3. Program magazynowy online na miarę czasów
  3.1 Moduł Magazyn dla sklepu internetowego
 4. Comarch ERP XT – cena i możliwości
  4.1 Przykładowe pakiety dla małych firm

Jak Business Inteligence pomaga rozwinąć firmę

Czy wiesz, że ludzie zaczęli prowadzić księgi rachunkowe, aby móc planować i dbać o finanse firmy? Dla większości obecnych przedsiębiorców księgowość to po prostu wymóg nałożony przez ustawodawcę. Comarch wraca do korzeni, udostępniając moduł Business Inteligence w ramach programu do fakturowania.

Program do fakturowania z magazynem udoskonalony o moduł BI pomaga rozwijać firmy, które posiadają stałą gamę produktów. Jeżeli prowadzisz handel lub sprzedajesz stały zestaw usług, raporty Business Inteligence pomogą Ci w rozwoju działalności. W jaki sposób BI pomoże w rozwoju firmy?

1. Wyświetli najlepiej sprzedające się produkty

Posiadając na magazynie setki czy tysiące produktów, możesz sprawdzić które rotują najlepiej. Taka wiedza pomoże w kształtowaniu polityki zamówień jak i działań marketingowych. Wiedząc, które produkty sprzedają się najlepiej, możesz rozważyć zmianę ich ceny w celu maksymalizacji zysków lub zorganizowanie wiązanej akcji promocyjnej. Wszystkie te dane są od zawsze w programie magazynowym. Moduł BI pomaga je uszeregować i przekuć na działanie.

business inteligence comarch erp xt
Business Inteligence w Comarch ERP XT

2. Wylistuje produkty o najwyższej marży

Produkty mogą różnić się od siebie pod kątem marży. Niekiedy różnice wynoszą nawet kilkadziesiąt procent. Wiedza na temat wielkości sprzedaży poszczególnych segmentów produktów jest bardzo istotna. Może pomóc podjąć decyzję o zmianie polityki cenowej lub ulepszenia merchandisingu. Lepsza ekspozycja produktów z dużą marżą może przyczynić się do zwiększenia przychodów. Comarch ERP XT z modułem BI pomoże Ci szybko i czytelnie pozyskać taką wiedzę.

3. Sprawdzi sezonowość sprzedaży

Business Inteligence pozwala na generowanie trendu sprzedaży. Mając dane historyczne możesz określić sezonowość sprzedaży nie tylko w ujęciu rocznym, ale i miesięcznym. Zazwyczaj właściciele sklepów są świadomi, że ich branża jest sezonowa. Konkretne wartości liczbowe po nałożeniu na kalendarz dają o wiele szersze spektrum do analizy.

4. Określi miesięczne przepływy pieniężne

Z pomocą Comarch ERP XT utworzysz raporty z historii opłacanych faktur przez Twoich kontrahentów. Dzięki temu dowiesz się, ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na najbliższe płatności, a także jak wyglądają zaległości Twoich kontrahentów. Takie informacje pozwolą Ci planować ruchy finansowe i podejmować decyzje handlowe.

bi point comarch erp xt
Standardowe raporty dostępne w module Bi-POINT Comarch ERP XT

5. Pozwoli zbadać rentowność firmy

Możliwości modułu BI Point są praktycznie nieograniczone. W standardzie jest kilka raportów i analiz, ale masz dowolność tworzenia nowych. Jedną z częściej tworzonych analiz jest analiza rentowności firmy. Rentowność określa stosunek efektu, który uzyskałeś do nakładów, które poniosłeś. W zmierzeniu rentowności firmy pomoże zysk przedsiębiorstwa (efekt) oraz kapitał i majątek zaangażowany w osiągnięcie zysku. Im wyższa rentowność tym lepsza kondycja Twojej firmy. Moduł Business Inteligence pozwala porównać te wartości i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Program do faktur i JPK dla mikrofirmy

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub mikrofirmę w postaci spółki z o.o. potrzebują sprawnego programu do fakturowania. Wprowadzanie faktur powinno być dla nich proste i intuicyjne. Program Comarch został ujęty w najnowszym rankingu programów do fakturowania. Co w zakresie faktur oferuje program Comarch ERP XT?

Wprowadzanie faktur sprzedażowych

Choć zdarzają się jeszcze staromodni przedsiębiorcy, którzy używają Excela do tworzenia faktur, to większość przeszła już na programy online. Jest to po prostu tanie i dobre rozwiązanie, które daje więcej możliwości niż Excel. Zobacz 6 najważniejszych korzyści programu do faktur w małej firmie.

 1. Nie musisz ręcznie wprowadzać danych kontrahenta. Wystarczy, że podasz nr NIP, a system zaciągnie sam pozostałe dane firmy.
 2. Na podstawie wystawionej faktury możesz tworzyć kolejne. Odbywa się to jednym kliknięciem.
 3. Fakturę możesz wysłać do wybranego kontrahenta z poziomu programu. Nie ma potrzeby zapisywania dokumentu i wchodzenia na konto e-mail.
 4. Ułatwienie w wystawianiu korekt. Program maksymalnie upraszcza wystawienie korekty częściowej jak i całkowitej.
 5. Możliwość umieszczania logo, różnych nr konta.
 6. Możesz udostępnić konto księgowemu, który będzie miał dostęp do faktur. Jeżeli prowadzisz KPiR samodzielnie, możesz dokupić moduł Księga Podatkowa.

OCR, czyli wprowadzanie kosztowych faktur z PDF

Comarch ERP XT udostępnia moduł do prowadzenia książki przychodów i rozchodów jak i pełnej księgowości. Jeżeli skorzystasz z tej funkcjonalności, warto wiedzieć o narzędziu OCR. OCR umożliwia pobranie danych do systemu z faktury zakupowej otrzymanej od kontrahenta. Możesz wgrać skan faktury lub w wersji pdf, a system odczyta jej wartości i zapisze w systemie.

Co to jest OCROpitcal Character Recognition, rozpoznawanie tekstu zapisanego w formie graficznej. OCR jest wykorzystywany do odczytywania skanów i zdjęć dokumentów. OCR faktur w Comarch ERP XT rozpoznaje tekst z plików w formacie PDF, JPG, JPEG, TIFF i PNG. Program nie tylko odczytuje dane, ale także umieszcza je w systemie, sprawdzając poprawność numeru NIP kontrahenta.

W programie Comarch ERP XT możesz wgrać do systemu za pomocą OCR do 20 faktur miesięcznie za darmo. Comarch OCR rozpoznaje dane z faktur zakupu w złotówkach. To narzędzie zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu, który do tej pory poświęcałeś na ręczne wpisywanie danych z faktur kosztowych do księgowości.

Krótki poradnik o tym, jak dodawać skany faktur za pomocą OCR:

Generowanie JPK

Program do faktur i magazynowania Comarch z modułem Księgi Podatkowej umożliwia utworzenie pliku JPK (Jednolity Plik Kontrolny). Cała procedura obejmuje dwa kliknięcia. Z poziomu programu możesz również przesłać plik do Urzędu Skarbowego. Jeżeli otwierasz firmę i masz pojęcie o księgowości, możesz wykupić moduł Księgi Podatkowej w ramach której otrzymasz dostęp do Księgi Przychodów i Rozchodów.

Księgę Przychodów i Rozchodów mogą prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie. Jest to księgowość uproszczona. Takiej opcji nie mają spółki prawa handlowego (spółka z o.o., spółka akcyjna). Dla nich Comarch przygotował rozwiązanie w postaci Księgi Handlowej. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie księgowości, to Comarch ERP XT pomoże Ci ogarnąć wymagane czynności.

Program magazynowy online na miarę czasów

Prowadząc firmę handlową na pełnej księgowości jesteś zmuszony kontrolować stany magazynowe. Dbanie o stany magazynowe ma to nie tylko podłoże finansowe, ale także dostarcza korzyść klientom. Nie ma nic bardziej irytującego, niż zakup przez sklep internetowy i otrzymanie na drugi dzień wiadomości, że produktu jednak nie ma na stanie.

Moduł Magazyn jest polecany firmom sprzedającym w modelu B2B, sklepów detalicznych jak i sklepów internetowych. W przypadku sklepów detalicznych, program do magazynowania online pomoże zadbać o prawidłową fluktuację produktów. Jest to działanie pożądane w branży spożywczej, gdzie występują terminy przydatności do spożycia. Comarch ERP XT pomaga w kontrolowaniu zasady FIFO (first in – first out), która zapobiega zaleganiu na magazynie przeterminowanych lub starych produktów.

Jak program magazynowy w chmurze może pomóc zadbać o kontrolę stanów magazynowych? Po wykupieniu modułu „Magazyn” włączy się 5 opcji:

 1. wydania zewnętrzne,
 2. przyjęcia zewnętrzne,
 3. rozchody wewnętrzne,
 4. przychody wewnętrzne,
 5. inwentaryzacja.

Po uzupełnieniu stanów magazynowych, dokumenty wystawione w module Faktury opierają się na stanach towarowych w module Magazyn. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku biznesu online.

Moduł „Magazyn” dla sklepu internetowego

W przypadku sklepów online integracja przebiega w dwojaki sposób. Z programu Comarch ERP XT pobierane są dane o towarach, ich opisy, zdjęcia, ceny i dostępność, a z e-sklepu wracają informacje o zamówieniach klientów do realizacji. Po instalacji i konfiguracji systemu, stany magazynowe są aktualizowane po każdej transakcji. Jeżeli nie ma produktu na stanie, to do sprzedaży nie dojdzie. Jest to bardzo dobre udogodnienie dla właścicieli sklepów www.

 Comarch ERP XT jest zintegrowany tylko z e-sklepem Comarch. Moduł e-sklepu można wykupić za 115 zł miesięcznie. Producent oferuje także API, do którego można podpiąć dowolny system zewnętrzny.

Dodawanie produktów

Produkty w systemie magazynowym dodaje się z poziomu modułu „Faktury – > Produkty”. Działa to tak samo, jak wprowadzanie produktów w systemie sklepowym. W przypadku, kiedy zaznaczona jest opcja „E-commerce”, masz możliwość wprowadzenia opisu HTML i to w 4 językach. Warto znać zasady, jak dodawać produkty do sklepu internetowego z zachowaniem zasad SEO. Wszystko po to, aby wyszukiwarka prawidłowo odczytała opisy, zdjęcia i tytuł i umieściła Twoje produkty wysoko na liście wyszukiwań.

Dzięki modułowi Magazyn możesz wprowadzać do sklepu online nowe produkty.

dodawanie produktu comarch erp xt
Dodawanie produktu w Comarch ERP XT

Dodając produkty, możesz dołączyć do nich specjalne kody. Comarch ERP XT to program do fakturowania z kodami GTU, EAN, PKWiU i CN. Są to istotne kwestie zarówno pod kątem księgowym (plik JPK_VAT) jak i marketingowym. W przypadku reklamy w Google Ads (Merchant Center), wymaga się podania kodów GTU (czasami również innych) do prawidłowego wyświetlania reklam w wyszukiwarce.

Inwentaryzacja

Co ważne, dzięki programowi magazynowemu możesz przeprowadzić inwentaryzację produktów posiadanych na stanie oraz spis z natury na koniec roku. Jeżeli skrupulatnie prowadzisz ewidencję produktów z wykorzystaniem programu magazynowego, to możesz zapomnieć o godzinach spędzonych na liczeniu towarów w ostatni dzień roku.

Comarch ERP XT – cena i możliwości

Program do fakturowania z magazynem Comarch ERP XT posiada kilka funkcji, które możesz wybrać do swojego pakietu. Cena za moduł Faktury, czyli podstawową funkcję programu Comarch ERP XT to 119 zł rocznie. Możesz jednak ustalić swój pakiet w oparciu o te funkcje, których rzeczywiście potrzebujesz.

Zobacz wszystkie funkcje programu Comarch ERP XT wraz z cenami:

Funkcja Cena / rok

FAKTURY
Wystawianie faktur

119 zł
Korzyści: FV, proformy, paragony, zarządzanie kontrahentami, kody EAN, obsługa walut, JPK_FA, JPK_VAT, rachunki, zarządzanie produktami

MAGAZYN
Magazynowanie towaru

399 zł
Korzyści: spis z natury, inwentaryzacja, pliki JPK_MAG, dokumenty magazynowe WZ, PZ

BI-POINT
Business Inteligence

108 zł
Korzyści: pulpity menedżerskie, analiza danych historycznych, gotowe raporty Bi, analiza sprzedaży produktów

OCR
Dodawanie faktur ze zdjęcia/pdf

0 zł
(do 20 str/mc
)
Korzyści: oszczędność czasu, szybkie dodanie dokumentów w aplikacji mobilnej

e-SKLEP
System do prowadzenia sklepu www

1380 zł
Korzyści: hosting w chmurze, gotowe szablony, integracje z Allegro i Ceneo, SSL, optymalizacja SEO, raporty sprzedaży

KSIĘGA PODATKOWA
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

299 zł
Korzyści: ewidencja zakupów i sprzedaży, zaliczki na PIT-36 i 36-L, deklaracje VAT-7, ewidencje pracowników i wynagrodzeń, środki trwałe, KPiR

KSIĘGA HANDLOWA
Prowadzenie pełnej księgowości

1098 zł
Korzyści: funkcje księgi podatkowej + zapisy księgowe, obroty i salda, okresy obrachunkowe, JPK_KR, bilans otwarcia, dzienniki

POS
Aplikacja dla kasjerów

429 zł
Korzyści: obsługa wielu form płatności, łatwy system rabatowania, integracja z drukarką i terminalem

e-SALE
Sprzedaż na Allegro i eBay

429 zł
Korzyści: integracja z Allegro i eBay, kontrola stanów produktów na aukcjach, centralne zarządzanie aukcjami

Przykładowe pakiety dla małych firm

Comarch umożliwia wybór nawet jednej funkcji z wymienionych w powyższej tabeli. Jednak w zależności od rodzaju biznesu który prowadzisz, możesz rozważyć wybór konkretnych pakietów, dedykowanych dla Twojej działalności.

1. Sklep spożywczy

Moduły do pakietu: Faktury + OCR, Magazyn i Bi-POINT.

Program do fakturowania z magazynem przyda się w każdym sklepie spożywczym. Moduł Faktury wraz z OCR pomoże wprowadzać do systemu faktury zakupowe w celu ewidencji kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Nad setkami produktów zapanujesz dzięki modułowi Magazyn, który pomoże także podczas spisu z natury. Z kolei moduł Bi-POINT pomoże Ci w analizowaniu sprzedaży i rozwoju firmy.

Koszt: 626 zł rocznie / 52 zł miesięcznie

2. Restauracja

Moduły do pakietu: Faktury + OCR, Magazyn, Bi-POINT i POS.

W przypadku restauracji pomocny będzie moduł Faktury wraz z OCR. Wystawianie faktur dla firm będzie proste i szybkie, tak samo jak wprowadzanie do systemu faktur zakupowych ze zdjęć lub pdf. O stany magazynowe półproduktów i surowców zadbasz dzięki modułowi Magazyn. Moduł POS ułatwi pracę kasjerom i umożliwi wprowadzenie systemów rabatowych.

Koszt: 1055 zł rocznie / 88 zł miesięcznie

3. Sklep internetowy z odzieżą

Moduły do pakietu: Faktury + OCR, Magazyn, Bi-POINT, e-Sklep

Prowadząc sklep internetowy z odzieżą musisz posiadać moduł Faktury, który ułatwi Ci wprowadzanie do systemu faktur zakupowych z hurtowni. Moduł Magazyn pomoże przy dbaniu o stany produktów, z kolei moduł Bi-POINT pokaże, jak rozwijać firmę. Będąc na etapie zakładania sklepu, możesz rozważyć moduł e-Sklep. Dzięki niemu otrzymasz prostą integrację z systemem Comarch ERP XT.

Koszt: 2006 zł rocznie / 167 zł miesięcznie

4. Salon kosmetyczny

Moduły do pakietu: Faktury + OCR, Księga Podatkowa, Bi-POINT

Jeżeli prowadzisz salon kosmetyczny, przydatny będzie moduł Faktury, dzięki któremu wprowadzisz do systemu faktury zakupowe. Spis z natury i inwentaryzację pomoże przeprowadzić Moduł Magazyn. Planując samodzielne prowadzenie księgowości na podstawie KPiR, możesz dokupić moduł Księga Podatkowa. Dbając o rozwój firmy warto także zainwestować Business Inteligencje, czyli moduł Bi-POINT.

Koszt: 924 zł rocznie / 77 zł miesięcznie

Inne cechy Comarch ERP XT

Program do fakturowania z magazynem Comarch ERP XT działa w języku polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. To istotne, jeżeli zatrudniłeś w firmie osobę obcojęzyczną. Języki w panelu administracyjnym można dowolnie zmieniać.

Kupując lub sprzedając produkty za granicą, możesz wybrać właściwą walutę na fakturze. Program umożliwia fakturowanie w kilkunastu walutach. Między innymi w :

 • EURO,
 • PLN,
 • USD,
 • GBP,
 • CHF,
 • AUD,
 • i wielu innych.

Podsumowanie

Zakładając firmę w XXI wieku musisz działać profesjonalnie. Dzięki Comarch ERP XT dowiesz się jak rozwinąć firmę, aby konkurować z najlepszymi na rynku. Przy dużej konkurencji analiza wyników firmy pomoże Ci podejmować kluczowe decyzje. Cały pakiet Comarch ERP XT kosztuje ok. 355 zł miesięcznie, a sam system do fakturowania niecałe 10 zł miesięcznie. Wybierz opcję najlepszą dla siebie: https://www.erpxt.pl

Popraw jakość Twojego sklepu

Audyt sklepu internetowego

od 399 zł

Optymalizacja sklepu pod Google

od 899 zł

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Comarch.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

One thought on “Program do fakturowania z magazynem i BI – pokaże, jak rozwinąć firmę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *