Jak założyć spółkę z o.o. i zarejestrować do vat w godzinę? Czyli gotowe spółki dla początkujących.

zakup spółki z o.o.

Czy zakup spółki z o.o. może być korzystniejszy niż samodzielne założenie? Okazuje się, że tak. Gotowe spółki na sprzedaż są tanią i dobrą alternatywą.

Przed założeniem spółki z o.o. nawet przez myśl mi nie przeszło, że lepszą opcją może być zakup gotowej spółki. Nie dlatego, że uważałem tę opcję za złą, ale dlatego, że w ogóle o niej nie słyszałem. W poniższym artykule przeczytasz o tym, dlaczego lepiej jest spółkę kupić, aniżeli założyć samemu. W napisaniu pomogła mi McCarthy & Taggart Groupfirma oferująca m.in. gotowe spółki na sprzedaż.

Firma urzeka nie tylko drugim członem nazwy, który kojarzy się z bohaterką mojej ulubionej powieści kapitalistycznej Atlas Zbuntowany :) Przemawia za nią ponad 700 klientów z Polski i zagranicy.


Przeczytaj również:

 1. Wirtualne biuro jako siedziba firmy – wady i zalety
 2. VAT czynny – ile trwa rejestracja i jak zaoszczędzić 153 zł
 3. Najlepsze konta firmowe – TOP 5 miesiąca

Czym są gotowe spółki na sprzedaż?

Gotowe spółki to podmioty zarejestrowane w celu odsprzedaży. Zazwyczaj są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale bywają też gotowe spółki akcyjne i komandytowe. Tego typu spółki posiadają wszystkie numery rejestrowe, a więc: KRS, NIP, REGON. Spółki sprzedawane przez niektóre wyspecjalizowane firmy jak np.

McCarthy & Taggart Group posiadają w ofercie gotowe spółki zarejestrowane do vat i vat-eu (dlaczego to takie istotne wyjaśnię dalej). Niekiedy posiadają również przypisane konto bankowe. Gotowe spółki na sprzedaż rejestruje specjalistyczna firma, która świadczy w ten sposób ciekawą usługę dla biznesmenów.

Gotowe spółki na sprzedaż są zazwyczaj czyste, co oznacza, że:

 • nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej,
 • posiadają czyste konto (nie są zadłużone),
 • nie są związane żadnymi umowami,
 • nie posiadają historii kredytowej.

Gotowe spółki posiadają zazwyczaj szerokie PKD, czyli spis działalności, które możesz prowadzić zaraz po zakupie.

Zakup spółki z o.o. – 8 powodów, dla których warto

Przed zakupem spółki z o.o. na pewno zadasz sobie pytanie, czy w ogóle warto w to wchodzić. Czy może lepiej tradycyjnie, jak większość ludzi, założyć nową spółkę z o.o.? Odpowiedź na to pytanie wymaga znajomości kilku faktów związanych z procedurami otwarcia spółki z o.o.

1. Zero czasochłonnej rejestracji

Samo zarejestrowanie spółki z o.o. to kwestia kilku dni lub nawet tygodni. Zależy, czy wybierzesz drogę internetową (s24), czy tradycyjną. Pierwsza jest szybsza, ale i bardziej ograniczona. Czas rejestracji jest też zależny od poprawności złożonego wniosku. Gdy zakładaliśmy spółkę przez S24 popełniliśmy mały błąd i wydłużyło to rejestrację o kilka dni.

W zasadzie to nie my popełniliśmy błąd, a system informatyczny nie był przygotowany na przesłanie oświadczeń prokurentów. W przypadku zakupu gotowej spółki z o.o. zaoszczędzisz czas, którego nie musisz poświęcać na sprawy formalne. A to tylko początek!

2. Brak oczekiwania na rejestrację do VAT

Założenie spółki z o.o., jeśli ma ona być VAT-owcem, wymaga wizyty kontrolerów z Urzędu Skarbowego. Od 2017 roku każdy, kto rejestruje spółkę, jest z góry uważany za krętacza. Podczas kontroli musisz udowodnić, że nie zamierzasz tworzyć karuzeli podatkowej ani być firmą-wydmuszką. W przypadku, gdy urzędnik nie zastanie nikogo w siedzibie firmy, lub nie uda mu się skontaktować telefonicznie, to może odmówić rejestracji do VAT.

W jego obowiązku nie leży poinformowanie o braku rejestracji, musisz samemu dzwonić i pytać. Sam fakt kontroli nie jest takim problemem, jak czas oczekiwania na wizytę urzędnika. Ludzie czekają tygodniami i miesiącami, zanim ktoś z urzędu pofatyguje się odwiedzić firmowe biuro.

Opcją na zabezpieczenie się przed sytuacją, w której urzędnik nie zastanie nikogo pod adresem spółki, jest skorzystanie z usług wirtualnego biura. Ludzie straszyli wirtualnym biurem, ale obawy okazały się bezzasadne. Praktyka pokazuje, że urzędnik potwierdza jedynie, czy dana firma faktycznie podpisała umowę najmu.

Tak czy owak, miesiąc czekania na wizytację to minimum, z którym musisz się liczyć. Przez ten czas trudno ci będzie rozpocząć współpracę z firmami, które wymagają, aby kontrahent był VAT-owcem i na dodatek potrafił to udowodnić. Decydując się na zakup gotowej spółki oszczędzasz więc od 30 do nawet 90 dni! Jak podają specjaliści z firmy McCarthy & Taggart Group:

Gotowe spółki zarejestrowane do VAT mogą działać natychmiast po zakupie – jesteśmy w stanie w kilka godzin od pierwszego kontaktu i przesłania formularz informacyjnego przygotować niezbędne dokumenty i umówić notariusza.

3. Kwestie wizerunkowe i większa autentyczność

Założenie spółki z o.o. od podstaw powoduje, że mamy nowy podmiot bez historii. Na początku działalności może to budzić pewne niezdecydowanie wśród potencjalnych kontrahentów. Czasem korzystniej jest kupić spółkę, która została zarejestrowana 6, 12 czy 24 miesiące wcześniej. Gotowe spółki nie prowadziły działalności, ale miały na bieżąco składane sprawozdania finansowe, co pozytywnie wpływa na ich wiarygodność.

4. Udział w przetargach i konkursach o dotacje

Jednym z wymogów stawianym spółkom biorącym udział w przetargach, a niekiedy także w leasingu jest staż. Staż spółki, czyli okres występowania w bazie KRS, może być więc istotny dla Twojego biznesu. Wówczas z pomocą przychodzi zakup gotowej spółki. Od razu zaznaczam, że nie ma to zastosowania do zdolności kredytowej spółki.

5. Staranie się o dotacje unijne

Ogłoszenia o dotacje unijne są publikowane w ostatniej chwili przed naborem wniosków. Przedsiębiorca ma bardzo mało czasu, aby w polskich warunkach zdążyć z otwarciem spółki. Gotowe spółki mogą być wtedy ratunkiem.

6. Możliwość rozliczania VAT-u kwartalnie

Od niedawna obowiązuje prawo, które pozwala rozliczać się z VAT w okresach kwartalnych jedynie spółkom z minimum rocznym stażem. Rozliczanie się z VAT-u co trzy miesiące może być korzystne dla tych, którzy działają na wysokiej marży. Jeśli planujesz taką działalność, to gotowe spółki z minimum roczną historią będą dobrym rozwiązaniem.

7. Specjalistyczna wiedza w cenie

Biorąc się za prowadzenie firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, konieczna jest wiedza. Bez niej, łatwo można popełnić błędy, które zazwyczaj są kosztowne. Firma McCarthy & Taggart Group nie tylko oferuje gotowe spółki do sprzedaży, ale także udziela informacji, przygotowuje dokumenty i reprezentuje firmę przed urzędnikami. Dla początkowych przedsiębiorców może to być pomocne, a dla wytrawnych -wygodne.

8. Niskie koszty

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że umieszczę w tym zestawieniu punkt o cenie. Z cennika McCarthy & Taggart Group wynika, że zakup spółki z o.o. może kosztować od 1799 zł (gotowa spółka z o.o. nie zarejestrowana do VAT / VAT-EU lub spółki zarejestrowane do VAT / VAT-EU w pakiecie z usługą wirtualnego biura i obsługą księgową) do 10500 zł (gotowa spółka z licencją na spedycję).

Zakładając podstawową wersję spółki i planując wkład własny w formie pieniężnej, musisz się liczyć z wydatkiem minimum 5000 zł. Gotowe spółki z o.o. są więc rozwiązaniem tańszym!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie spółki?

Jak przy każdej transakcji kupna-sprzedaży, tak i w tym wypadku musimy mieć się na baczności. Poniżej znajdziesz kilka punktów, w których opisałem kwestie, na które powinieneś popatrzeć podczas kupowania gotowej spółki z o.o.

1. Od kogo kupujesz

Najważniejsze, to mieć sprawdzone i legalne źródło. Spółki oferowane z drugiej ręki nie są bezpiecznym rozwiązaniem. Wybieraj sprzedawców, którzy mają ugruntowaną pozycję i działają na rynku od kilkunastu lat. W takim wypadku będziesz miał pewność, że gotowa spółka którą kupisz będzie w 100% warta swojej ceny. W dobie Internetu bardzo łatwo sprawdzić opinie o firmie.

Podmioty, które oferują gotowe spółki na sprzedaż i działają na rynku długie lata, nie utrzymałyby się gdyby nie uczciwość.

2. Prześwietlić bazy

Kupując spółkę, możesz samodzielnie sprawdzić stan podmiotu w bazach dłużników: KRD, BIK czy BIG. Pobranie pełnego odpisu spółki z KRS to kolejna czynność, która pomoże Ci sprawdzić wiarygodność spółki. Masz również prawo poprosić o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS, a także roczne sprawozdanie finansowe spółki. Z nich dowiesz się, czy spółka faktycznie nie prowadziła żadnych działań operacyjnych.

3. Zapis w umowie sprzedaży spółki

Musisz wiedzieć, że pomimo wszelkich starań nie jesteś w stanie prześwietlić gotowej spółki w 100%. Tego, czy spółka nie podpisała weksla lub udzieliła pożyczki nie dowiesz się z powyższych baz. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych niespodzianek, w umowie sprzedaży powinien znaleźć się zapis o gwarancji braku zobowiązań.

W przypadku, gdy takie zobowiązania istnieją, sprzedający powinien zobowiązać się do ich spłacenia. Oczywiście taka gwarancja ujęta w umowie nie oznacza, że sprzedawca mówi prawdę. Ale chroni Cię i może w razie czego może doprowadzić do unieważnienia umowy.

4. Kto jest założycielem gotowej spółki

Główny powód strachu przed zakupem spółki dotyczy sytuacji, w której firma sprzedająca działa jak komis. Mam tu na myśli skupowanie „niepotrzebnych” spółek za bezcen (czasami za przysłowiową złotówkę), aby sprzedać drożej. W takim przypadku dostajemy produkt z drugiej ręki, który może okazać się trefnym. Co innego, gdy założycielem gotowej spółki jest sprzedawca – firma o nieposzlakowanej opinii. W takim przypadku mamy pewność, że zakup będzie bezpieczny.

5. Czy spółka jest zarejestrowana do VAT

Rejestracja do VAT to najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap. Nie tylko sam fakt rejestracji jest ciężki, ale i prowadzenie spółki będącej płatnikiem vat. Chcąc być płatnikiem VAT zapytaj sprzedawcę, czy firma jest zarejestrowana. Sprzedawca mógł nie zarejestrować spółki, a jedynie ją zgłosić do VAT, lub w ogóle nie zgłosić.

W takim wypadku nie warto sobie zaprzątać głowy taką spółką. Chcąc być vatowcem kupuj wyłącznie spółkę będącą płatnikiem VAT. To, czy spółka jest zarejestrowana do VAT sprawdzisz na stronie ppuslugi.mf.gov.pl/_/ (lewe menu – Sprawdź podmiot w VAT) oraz na ec.europa.eu w przypadku VAT-EU.

6. Jeśli masz wiedzę i czas, to zarejestruj spółkę samemu

Zakup spółki z o.o. nie będzie konieczny, jeśli dysponujesz czasem i nie robią na Tobie wrażenia wymienione powyżej plusy. Wówczas warto samemu przejść procedurę rejestracji.

Inna opcja to skorzystanie z oferty biura rachunkowego. Planując prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym, warto sprawdzić ofertę pomocy w zakładaniu spółki. Przykładowo firma McCarthy & Taggart Group proponuje darmowe założenie spółki przy podpisaniu umowy na obsługę księgową. Cena komercyjna za założenie spółki to zazwyczaj około 1000 złotych, więc można sporo zaoszczędzić.

Formalności przy zakupie spółki z o.o.

Formalności przy zakupie spółki wyglądają podobnie, jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży. Najważniejsze informacje, jakie musisz podać przed kupieniem spółki to:

 • podział udziałów między wspólników,
 • skład zarządu spółki,
 • dane zarządu i wspólników
 • sposób jej reprezentacji,
 • adres siedziby – można skorzystać na miejscu z wirtualnego biura,
 • nazwa spółki i zakres działalności (PKD),
 • numery dowodów tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) wraz z datami ich ważności.

Następnie umawiacie się na wizytę u notariusza, gdzie dochodzi do transakcji przekazania udziałów. Cała procedura trwa góra dwa dni. Wprowadzenie zmian w KRS to czas ok. 14 dni, ale przez ten czas można już swobodnie zarządzać spółką.

Ile kosztują gotowe spółki z o.o.?

Cena zakupu spółki z o.o. została wymieniona jako korzyść w porównaniu z samodzielnym założeniem spółki. Koszt zakupu spółki będzie więc niższy, niż w przypadku samodzielnej rejestracji. Ostateczna cena jest uzależniona od kilku czynników:

 • stażu – im starsza spółka, z dłuższą historią, tym droższa,
 • rejestracji do VAT – obsługa spółki zarejestrowanej do VAT jest droższa, zatem i cena  zakupu jest wyższa,
 • zakres zmian w umowie spółki – chodzi tu o zmianę nazwy, adresu, kodów PKD , podwyższenie kapitału zakładowego i inne zmiany w umowie spółki .

Najprostsza gotowe spółki z o.o. kosztują 1799 złotych z kosztami zmian. Poniższa tabela wyjaśnia, skąd biorą się różnice w cenie.

gotowa spółki z o.o. cena
Cennik McCarthy & Taggart Group

 

Dla kogo gotowe spółki?

Zakup gotowej spółki z o.o. będzie korzystny dla większości osób, w szczególności dla:

 • osób, które nie mogą czekać na rejestrację,
 • początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w kwestiach formalnych,
 • chcących startować w przetargach, w których wymagany jest określony staż,
 • chętnych na dotacje unijne, w których spółka nie może prowadzić działalności przez ostatnie 12 miesięcy,
 • doświadczonych przedsiębiorców, którzy cenią wygodę.

UWAGA! Pamiętaj, że po zakupie spółki należy zaktualizować dane w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.

Gotowe spółki nie będą dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz wprowadzić wkład własny w formie bezgotówkowej. W każdym innym przypadku zakupu spółki z o.o. jest korzystniejszy. Spółkę możesz kupić także przez stronę https://caldwell.pl

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *