Rodzaje płatności zbliżeniowych – jak mogą płacić klienci?

rodzaje płatności zbliżeniowych

Czy wiesz, jak mogą płacić Twoi klienci? Kupując terminal płatniczy warto poznać wszystkie rodzaje płatności zbliżeniowych.

Płatności zbliżeniowe to kolejny wynalazek nowoczesnej bankowości w XXI wieku. Dawniej, płacenie kartą wymagało wprowadzenia jej do terminalu. Obecnie, wystarczy jedynie zbliżyć kartę do urządzenia, aby zainicjować płatność. Przy niższych kwotach nie ma potrzeby wpisywania kodu PIN. W ostatnich latach obserwujemy intensywny rozwój tej technologii. Efektem jest znacznie większy wybór dostępnych metod płatności zbliżeniowych, o których powiemy w tym artykule.

Przejdź do wybranej części artykułu:

 1. Czym jest płatność zbliżeniowa?
 2. Płatność kartą
 3. Płatność telefonem
 4. Płatność smartwatchem
 5. Płatość BLIKiem
 6. Aplikacje typu Pay
 7. Pay by link
 8. Zakup w aplikacji z odbiorem osobistym
 9. Dlaczego warto kupić terminal płatniczy

CZYM JEST PŁATNOŚĆ ZBLIŻENIOWA

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia. Płatność zbliżeniowa bazuje na technologii NFC (Near Field Communication). Karta płatnicza lub telefon są wyposażone w specjalny interfejs, którego działanie opiera się na podobnych zasadach, co fale radiowe. Umożliwia przeprowadzenie bezkontaktowej płatności poprzez zbliżenie karty lub telefonu do czytnika na odległość ok. 10-20 cm. Ze względów bezpieczeństwa, zasięg takiej transakcji nie powinien być większy, ponieważ zachodziłoby ryzyko, że taka transakcja zostanie „przechwycona” przez oszusta trzymającego terminal w pobliżu.

Duża popularność płatności zbliżeniowych sprawiła, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się antykradzieżowe portfele, torebki lub nakładki RFID na kartę płatniczą. Wystarczy cienka warstwa odpowiedniego materiału, aby zablokować przepływ fal radiowych i tym samym, uniemożliwić przeprowadzenie zbliżeniowej transakcji. W rezultacie, karta spoczywająca w takim portfelu lub nakładce jest całkowicie bezpieczna i nie może zostać przechwycona przez terminal.

Przejdźmy do konkretnych rodzajów płatności zbliżeniowych.

PŁATNOŚĆ KARTĄ

Najpopularniejszą metodą wciąż pozostaje płatność kartą. Obecnie, moduł NFC w karcie płatniczej to standard obecny niemal we wszystkich bankach. Dzięki temu, obecnie nie musimy wkładać karty płatniczej do terminala lub przesuwać jej po czytniku, tak jak miało to miejsce kilkanaście lat temu.

Dzisiaj wystarczy jedynie zbliżyć kartę dostatecznie blisko terminala (większość urządzeń obsługuje płatności z odległości do 20 cm). Zbliżenie karty inicjuje płatność.

UWAGA! W 2017 roku wprowadzono przepis, który umożliwił transakcje do 50 zł bez konieczności wprowadzania kodu PIN. W 2020 roku ze względu na pandemię limit ten wzrósł do 100 zł.

W sklepie nie może zabraknąć terminala płatniczego, który będzie obsługiwał płatności zbliżeniowe. Przyłożenie do terminala karty z funkcją PayPass jest bardzo wygodne. Terminale posiadające oznaczenia stref zbliżeniowych są bardzo wygodne w użyciu i mogą znakomicie sprawdzać się w konkretnym zastosowaniu.

Gdy wartość zakupów nie przekracza 100 złotych nie ma konieczności wpisywania kodu PIN. Tym samym płatności są jeszcze szybsze i przebiegają jeszcze sprawniej. Warto to uświadomić osobom starszym, które miewają kłopot z płaceniem gotówką a jednocześnie obawiają się nowości.

PŁATNOŚCI TELEFONEM

Kolejny rodzaj płatności zbliżeniowej to płatność telefonem. Idealny dla osób, które nie lubią nosić portfela lub mają skłonność do jego zapominania.

Wszystko za sprawą innowacyjnych aplikacji bankowości mobilnej. Banki umożliwiają swoim klientom wprowadzenie karty do aplikacji, dzięki czemu, nasz telefon będzie zachowywał się jak karta płatnicza. Wystarczy uruchomić aplikację oraz zbliżyć telefon do terminala.

W przypadku tej metody, obsługiwana odległość może być mniejsza niż 20 cm. Jest to związane z ograniczeniami technologicznymi urządzeń. Niemniej płatność kartą z poziomu smartfona nie jest problematyczna. To właśnie rozwój systemu NFC, który umożliwia płatności telefonem, doprowadził do znacznego wzrostu popularności płatności zbliżeniowych.

Większość nowoczesnych smartfonów posiada wbudowane systemy NFC i specjalne aplikacje do uruchomienia płatności. Wystarczy jedynie do urządzenia dodać karty płatnicze. Sama płatność polega na przyłożeniu telefonu do terminala płatniczego. Nie różni się zatem od zbliżeniowych płatności za pomocą standardowej karty.

Ile kosztuje terminal do płatności zbliżeniowych?

W rankingu terminali płatniczych znajdziesz firmy oferujące terminale w dobrych cenach. Banki, które należą do programu Polska Bezgotówkowa oferują terminal płatniczy za darmo. Taki terminal możesz zamówić za pośrednictwem operatora obsługującego płatności bezgotówkowe jak i w swoim banku.

Ile kosztuje terminal płatniczy? Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa możesz liczyć na bardzo atrakcyjną ofertę na terminal płatniczy:

 • 0 zł prowizji od transakcji kartami na wszystkie terminale (przez 5 miesięcy lub do osiągnięcia 42 tys. zł obrotu na jeden terminal płatniczy POS przed upływem 12 miesięcy),
 • 0 zł abonamentu przez 5 miesięcy za terminale stacjonarne i przenośne / na zawsze na terminale mobilne.

Jeżeli kupisz terminal za pośrednictwem Santander Bank Polska, oferta będzie jeszcze lepsza:

 • 0zł abonamentu przez 9 miesięcy za terminale stacjonarne i przenośne (łącznie z programem polska bezgotówkowa  nie zapłacisz abonamentu przez 21 miesięcy),
 • 500 zł na zakupy w sklepach RTV Euro AGD dla pierwszych 600 uczestników promocji, którzy w ciągu pierwszych 3 m-cy osiągną obrót z transakcji netto realizowanych z wykorzystaniem Terminali Promocyjnych na kwotę min. 30 000 zł.

Dodatkowo, zakładając konto firmowe z terminalem płatniczym w Santander Bank Polska dostajesz premię 400 zł.

PŁATNOŚĆ SMARTWATCHEM

Analogiczną metodę płatności do smartfona oferują nowoczesne zegarki, czyli smartwatche. Rozwój urządzeń elektronicznych doprowadził do powstania inteligentnych zegarków, które zastępują nie tylko portfel ale i telefon. Są one wyposażone w możliwość dokonywania płatności, wykorzystując do tego system NFC.

Płatność za pomocą inteligentnego zegarka w dużym stopniu przypomina tę za pomocą smartfona. Dla wielu klientów taka forma płatności bezgotówkowych będzie najwygodniejsza, gdyż zegarek mamy zawsze na wierzchu.

PŁATNOŚCI BLIKIEM

Coraz częściej obsługiwaną płatnością za pomocą terminala jest płatność BLIK. Obecnie, niemal wszystkie banki w Polsce umożliwiają już skorzystanie z tej metody w aplikacji mobilnej. Warunkiem jest oczywiście to, że wybrany sklep obsługuje taką płatność. Większość nowoczesnych terminali płatniczych umożliwia już płacenie BLIK-iem, dzięki czemu, staje się to powoli standardem w przypadku większych sieci.

Jak wygląda płatność BLIK?

Klient musi poinformować kasjera, że wybiera ten sposób zapłaty. Następnie, w telefonie komórkowym uruchamia aplikację mobilną i wybiera płatność. Na ekranie pojawi się sześć cyfr, które wpisuje się na terminalu, a następnie akceptuje zielonym przyciskiem. Teraz pozostaje jedynie zaakceptować transakcję w telefonie, aby sfinalizować płatność.

Nie jest to zatem metoda bezkontaktowa, ponieważ wymaga wpisania kodu także przy mniejszych kwotach. Zaletą jest jednak to, że płatność akceptujemy w aplikacji, co minimalizuje ryzyko utraty środków.

Płatność BLIKIEM jest bardzo wygodna i cieszy się w Polsce olbrzymim zainteresowaniem. Każdego roku w ten sposób przeprowadzonych jest kilkadziesiąt milionów płatności bezgotówkowych.

BLIK zbliżeniowy – BLIK C

W najbliższym czasie na rynek wejdzie usługa BLIK zbliżeniowy, czyli możliwość płacenia telefonem bez konieczności wpisywania na terminalu 6-cyfrowego kodu. Płatność będzie odbywała się poprzez przyłożenie telefonu do terminala. Warunkiem działania usługi będzie posiadanie aktywnej blokady urządzenia.

Pierwszymi bankami, które zaoferują tę możliwość będą Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. Dostęp do usługi jest otwarty dla każdego banku oferującego BLIKA.

APLIKACJE TYPU PAY

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE
TELEFON ZEGAREK
METODA
PŁATNOŚCI
Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay
APLIKACJA
MOBILNA 
Google Pay

(do pobrania w sklepie Google Play)

Wallet

(dostępna w urządzeniu Apple)

Garmin Connect Mobile

(do pobrania w sklepie Google Play i App Store)

Fitbit

(do pobrania w sklepie Google Play, App Store i Windows)

SYSTEM
OPERACYJNY
TELEFONU 
Android
(4.4 lub nowszy)
iOS Android i iOS Android, iOS, Windows
DODATKOWE
WYMAGANIA
NFC w telefonie NFC w telefonie NFC w zegarku NFC w zegarku
KARTA Karta debetowa i kredytowa 
MIEJSCA
AKCEPTUJĄCE
PŁATNOŚĆ
sklepy, aplikacje sklepy, aplikacje, internet sklepy sklepy
AUTORYZACJA
PŁATNOŚCI 
Transakcje powyżej 50 zł potwierdza się 4-cyfrowym hasłem. Może się zdarzyć, że niektóre, wybrane transakcję poniżej tej kwoty również będziesz musiał potwierdzić 4-cyforwym hasłem. Touch ID,
Face ID
Podczas pierwszej płatności, na zegarku wpisuje się
4-cyfrowe hasło
Podczas pierwszej płatności, na zegarku wpisuje się
4-cyfrowe hasło

Nieco mniej popularną, ale bardzo ciekawą propozycją jest metoda Pay by Link. Wprowadza ją coraz więcej sklepów internetowych, ale także w niektórych sklepach stacjonarnych spotkamy się już z metodą płacenia linkiem.

Zamysł jest bardzo prosty. Kasjer wysyła na podany numer telefonu link, który będzie prowadził do płatności bezgotówkowej. Całość zajmuje kilka minut i jest całkowicie bezpieczna. Tutaj warto nadmienić, że nazwa Pay by Link odnosi się do usługi wprowadzonej przez platformę Ayden. Inni dostawcy mogą korzystać z innej nazwy.

ZAKUP W APLIKACJI Z ODBIOREM OSOBISTYM

Na rozwój bezkontaktowych i zbliżeniowych płatności w ostatnim czasie miała wpływ pandemia koronawirusa. Aby do minimum ograniczyć konieczność poruszania się w większych skupiskach, wiele sklepów wprowadziło opcję zakupów w aplikacji z odbiorem osobistym w sklepie.

płatności zbliżeniowe
Płatności zbliżeniowe w czasie pandemii

Jak to działa? Wystarczy ściągnąć aplikację sklepu na swój smartfon. Wybieramy tu interesujące nas produkty, a następnie przechodzimy do płatności online. Takie zakupy można opłacić szybkim przelewem bankowym, kartą płatniczą lub BLIK-iem. Po zapłaceniu sklep informuje, za jaki czas zamówienie będzie gotowe do odbioru. Teraz wystarczy podejść do sklepu i odebrać torbę z zakupami.

DLACZEGO WARTO KUPIĆ TERMINAL PŁATNICZY?

Klienci bardzo chętnie korzystają z płatności bezgotówkowych. W dobie pandemii jest to szczególnie wskazane z uwagi na bezpieczeństwo higieniczne. Płatności tego rodzaju pozwalają na wygodne uregulowanie wszystkich należności i są w pełni bezpieczne. Pieniądze podczas płatności są w pełni bezpieczne, a ich transfer nie stanowi kompletnie żadnego problemu. Każdego roku w Polsce realizowanych są dziesiątki milionów transakcji bezgotówkowych.

Statystyki płatności zbliżeniowych w Polsce w czasie pandemii

Jak wynika ze statystyk Mastercard Polska za 2020 rok, w Polsce znacząco zwiększył się liczba osób płacących zbliżeniowo.

Najważniejsze dane z raportu:

 • 70% transakcji kartami debetowymi to zakupy do 100 zł, których nie trzeba potwierdzać kodem PIN,
 • od wybuchu pandemii 60% polskich konsumentów częściej niż dotychczas wybiera płatności zbliżeniowe,
 • ponad 94% wszystkich transakcji bezgotówkowych kartami stanowią płatności zbliżeniowe.

Do najczęściej wymienianych powodów, dlaczego warto kupić terminal płatniczy należą:

 1. Większa liczba klientów
 2. Zwiększenie obrotów sklepu
 3. Oszczędność czasu
 4. Więcej źródeł czerpania przychodów
 5. Mniej formalności i uproszczona księgowość
 6. Wizerunek nowoczesnej firmy
 7. Mniejsze ryzyko kradzieży

Weź również pod uwagę dodatkowe korzyści finansowe. Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa możesz liczyć na bardzo atrakcyjną ofertę na terminal płatniczy:

obsluga terminala platniczego santander
Płatności zbliżeniowe / Terminal płatniczy

Zakup terminala płatniczego wychodzi jeszcze atrakcyjniej, jeśli zakupisz go za pośrednictwem Santander Bank Polska:

 • 0zł abonamentu przez 9 miesięcy za terminale stacjonarne i przenośne (łącznie z programem polska bezgotówkowa  nie zapłacisz abonamentu przez 21 miesięcy),
 • 500 zł na zakupy w sklepach RTV Euro AGD dla pierwszych 600 uczestników promocji, którzy w ciągu pierwszych 3 m-cy osiągną obrót z transakcji netto realizowanych z wykorzystaniem Terminali Promocyjnych na kwotę min. 30 000 zł.

Konto firmowe z terminalem to podwójne korzyści dla przedsiębiorcy: terminal za 0 zł i darmowe Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska.

PODSUMOWANIE

Posiadacze nowoczesnych smartfonów nie muszą dłużej nosić karty płatniczej w swoim portfelu. Równie dobrze mogą ją mieć w swoim telefonie komórkowym. Płatności zbliżeniowe pozwalają na szybkie uregulowanie należności i nie wymagają noszenia przy sobie pieniędzy. Wystarczy jedynie karta płatnicza lub urządzenie elektroniczne dające możliwość płatności za jego pomocą.

Będąc właścicielem sklepu warto w taki sposób przygotować placówkę handlową, aby oferowała ona jak najwięcej możliwości związanych z płatnością za towary. Zakup terminala da wymierne korzyści i zmniejszy straty spowodowane rezygnacją z zakupów przez „brak możliwości płacenia kartą”.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

1 thoughts on “Rodzaje płatności zbliżeniowych – jak mogą płacić klienci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *