Ile kosztuje terminal płatniczy? Koszty terminala

ile kosztuje terminal platniczy

Chcesz oferować klientom możliwość płacenia kartą? Sprawdź ile kosztuje terminal płatniczy i z jakich promocji możesz skorzystać.

Artykuł powstał dzięki odpłatnej współpracy z marką Santander Bank Polska.

Zmiany w ostatnich latach sprawiły, że coraz więcej osób nie nosi już przy sobie gotówki, a jedynie kartę płatniczą lub telefon z funkcją płatności. To naraża na spore straty sklepy i firmy bez terminala płatniczego. Jeśli wiesz już dlaczego warto kupić terminal płatniczy, sprawdź ile kosztuje terminal i jaki jest koszt wdrożenia transakcji bezgotówkowych w Twojej firmie.

Przejdź do wybranego błędu:

 1. Co składa się na koszt terminala?
 2. Ile kosztuje zaopatrzenie firmy w terminal płatniczy?
 3. Darmowy terminal – Polska Bezgotówkowa
 4. Promocje dla firm chcących terminal

CO SKŁADA SIĘ NA KOSZT TERMINALA PŁATNICZEGO?

Łączne koszty wdrożenia transakcji bezgotówkowych w firmie składają się z trzech składowych:

 1. koszt zakupu terminala,
 2. opłata za dzierżawę,
 3. prowizja za płatności bezgotówkowe.

Dwie pierwsze opłaty są oczywiście wymienne. Jeśli zakupimy terminal na własność, wówczas koszty eksploatacyjne obejmują wyłącznie prowizje. Sam terminal bardzo często jest darmowy lub za „symboliczną złotówkę”, jako iż wielu producentów preferuje sposób rozliczenia na zasadach dzierżawy sprzętu.

Do tego dochodzą liczne promocje, które sprawiają, że pierwszy rok korzystania z terminala jest całkowicie darmowy. Wszystko po to, aby nakłonić więcej firm do przyłączenia się do programu Polski Bezgotówkowej.

ILE KOSZTUJE ZAOPATRZENIE FIRMY W TERMINAL PŁATNICZY?

Aktualnie, zakup terminala płatniczego jest rozwiązaniem nieopłacalnym. Nie będziemy więc rozpatrywać cen zakupu. Lepszym wyjściem jest wydzierżawienie sprzętu w ramach umowy z konkretnym operatorem. Firmy w tym systemie rozliczeniowym muszą liczyć się z dwoma opłatami.

1. Opłata za dzierżawę

Pierwsza z nich to opłata za dzierżawę, na którą składa się:

 • rodzaj terminala (im droższy sprzęt, tym droższa dzierżawa),
 • długość trwania umowy,
 • profil firmy i szacowany obrót roczny.

W przybliżeniu, koszty dzierżawy terminala w przypadku większości firm oscylują w granicy 40-60 złotych miesięcznie. W przypadku niektórych operatorów istnieje również możliwość podpisania umowy, w ramach której przedsiębiorca nie będzie płacił kosztów związanych z dzierżawą sprzętu.

2. Prowizja od transakcji

Drugim rodzajem opłaty są prowizje od zrealizowanych transakcji przy pomocy terminala. Na prowizję składają się trzy czynniki:

 • marża agenta rozliczeniowego (zależna od operatora, od którego dzierżawimy terminal),
 • opłata Interchange będąca przychodem banku. W Polsce wynosi ona 0,2% w przypadku kart debetowych oraz 0,3% w przypadku kart kredytowych,
 • opłata systemowa (zależna w głównej mierze od producenta karty, np. VISA lub Mastercard).

To właśnie tutaj kryją się największe wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę. Po zsumowaniu wszystkich opłat, prowizja wynosi zwykle od 0,69 do 0,80%, choć u niektórych operatorów istnieją warianty umowy z prowizją przekraczającą 1%.

Załóżmy jednak standardową prowizję 0,7%. Oznacza to, że przy obrocie 100 tysięcy złotych przedsiębiorca ponosi opłatę 700 złotych za posiadanie terminala. Nie są to wygórowane kwoty, biorąc pod uwagę korzyści, jakie może zaoferować wdrożenie transakcji bezgotówkowych.

DARMOWY TERMINAL W RAMACH PROGRAMU POLSKA BEZGOTÓWKOWA

Uczestnicy rynku usług finansowych w naszym kraju stworzyli program, który ma zachęcić większą liczbę firm do wdrożenia transakcji bezgotówkowych. Mowa oczywiście o programie Polska Bezgotówkowa.

Dzięki wspólnej akcji instytucji państwowych oraz sektora bankowego, możesz skorzystać z darmowego terminala płatniczego i nie ponosić kosztów użytkowania przez pierwsze 5 miesięcy lub do momentu osiągnięcia obrotów 42 tys. zł poprzez terminal.

Żeby skorzystać z programu „Polska bezgotówkowa” musisz spełnić specjalne kryteria:

 • być małym lub średnim przedsiębiorcą,
 • w ciągu ostatniego roku nie przyjmować w swojej firmie płatności bezgotówkowych,
 • posiadać sieć handlową lub usługową, która nie obejmuje więcej niż 5 placówek,
 • podpisać umowę na min. 12 miesięcy,
 • starać się o maksymalnie 3 terminale.

W programie „Polska bezgotówkowa” bierze udział m.in. Santander Bank Polska.

PROMOCJE DLA FIRM CHCĄCYCH TERMINAL

Polska Bezgotówkowa to niejedyny sposób na tańsze wdrożenie terminali w swojej firmie. Operatorzy oferują bowiem wiele ciekawych promocji, dzięki czemu, koszty terminala są jeszcze niższe. W ramach popularnych promocji można wydłużyć okres bez prowizji lub płacić mniejszą kwotę za dzierżawę w przypadku umowy na dłuższy okres czasu.

Sam wybór konkretnego operatora może wiązać się z otrzymaniem premii powitalnej. Duża konkurencja na rynku usług płatniczych sprawia, że operatorzy co rusz tworzą nowe promocje do osób zainteresowanych wdrożeniem transakcji bezgotówkowych w swojej firmie. Warto zatem być na bieżąco, aby nie przegapić dogodnej okazji.

Terminal płatniczy z Kontem Firmowym Godnym Polecenia w Santander Bank Polska

Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa możesz liczyć na bardzo atrakcyjną ofertę na terminal płatniczy:

 • 0 zł prowizji od transakcji kartami na wszystkie terminale (przez 5 miesięcy lub do osiągnięcia 42 tys. zł obrotu na jeden terminal płatniczy POS przed upływem 12 miesięcy),
 • 0 zł abonamentu przez 5 miesięcy za terminale stacjonarne i przenośne / na zawsze na terminale mobilne.

Jeżeli kupisz terminal za pośrednictwem Santander Bank Polska, oferta będzie jeszcze lepsza:

 • 0zł abonamentu przez 9 miesięcy za terminale stacjonarne i przenośne (łącznie z programem polska bezgotówkowa  nie zapłacisz abonamentu przez 21 miesięcy),
 • 500 zł na zakupy w sklepach RTV Euro AGD dla pierwszych 600 uczestników promocji, którzy w ciągu pierwszych 3 m-cy osiągną obrót z transakcji netto realizowanych z wykorzystaniem Terminali Promocyjnych na kwotę min. 30 000 zł.

Dodatkowo, zakładając konto firmowe z terminalem płatniczym w Santander Bank Polska dostajesz premię 400 zł.

Aby założyć konto firmowe (0 zł przez 2 lata) z terminalem w Santander Bank Polska i dostać 400 zł premii przejdź na stronę banku i wypełnij formularz.

PODSUMOWANIE

Wiele osób, zwłaszcza młodych, nie nosi już w swoim portfelu gotówki. Ba, nawet karta płatnicza nie jest obecnie konieczna, ponieważ po wgraniu aplikacji bankowości mobilnej kartą można płacić z poziomu swojego smartfona. Tak czy inaczej, firmy nieposiadające terminala płatniczego są narażone na poważne straty. Klienci wybierają bowiem te sklepy i tych usługodawców, u których płatność kartą lub BLIK-iem nie stanowi problemu.

Wdrożenie transakcji bezgotówkowych może zatem wpłynąć na większą liczbę klientów, dzięki czemu, inwestycja ta okaże się niezwykle opłacalna. W ten sposób budujemy także pozytywny wizerunek firmy.

Przeczytaj również
1. Jak obsługiwać terminal płatniczy – instrukcja krok po kroku
2. Rodzaje płatności zbliżeniowych – jak mogą płacić klienci
3. Terminale płatnicze od A do Z – 21 pytań i odpowiedzi

FAQ

Jakie są koszty terminala płatniczego?

W koszty terminala płatniczego wchodzą: koszt zakupu terminala (tylko przy zakupie), opłata za dzierżawę oraz prowizja za płatności bezgotówkowe.

Jakie są koszty dzierżawy terminala?

Koszty dzierżawy terminala w przypadku większości firm oscylują w granicy 40-60 złotych miesięcznie.

Ile wynosi prowizja za płatność terminalem?

Po zsumowaniu opłat, prowizja wynosi od 0,69 do 0,80%, rzadziej powyżej 1%.

Płatna współpraca z marką Santander Bank Polska

Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *