Gry planszowe i konsole w pubie kontra polskie prawo

Gry w barze

Otwierając knajpę z konsolami każdy zastanawia się nad tym zagadnieniem. Jeśli zamierzasz oddać swoim gościom do użytku gry, musisz znać prawo lub sposoby.

Na całym świecie jest mnóstwo knajp, w których można grać w gry. Jednak w każdym kraju prawo jest inne. Działasz w Polsce, więc  trzeba patrzeć na nasze warunki. 

Zapukają Panowie i wszystko wezmą

Jeśli robisz w Polsce coś jako pierwszy, to masz od razu pod górkę. Na początku, bo potem leci. O ile przetrwasz. Przykład PadBaru z Lublina pokazuje, że luki prawne działają zawsze na niekorzyść przedsiębiorców. Jednak wszystko można przeżyć, a przy odrobinie szczęścia i smykałki do marketingu, zrobić duży szum wokół siebie.

PadBar był pierwszym w Polsce (pewnie nie, ale tak się przyjęło) pubem z grami na konsole. Właściciele zaopatrzyli się w Playstation3 i Xboxa 360, łącznie z Wii.  Długo nie podziałali. Interes zaciekawił „życzliwych” postronnych a następnie Policję, która skonfiskowała gry i konsole pod pozorem nielegalnego ich udostępniania.  Panowie z Policji trzymali konsole i gry przez bagatela 11 miesięcy, po czym… oddali je właścicielom. Żeby nie szerzyć totalnego defetyzmu napiszę, że PadBar wyszedł z tej sytuacji obronną ręką i obecnie ma swoje lokale w czterech miastach w Polsce.

Xbox – TAK, Playstation – NIE

W PadBarze nie ma już Playstation. Firma Sony nie wyraziła zgody na pokazy gier w knajpach. Pomimo, że  marketach mają często stoiska. Taka jest polityka firmy i jedyne co można zrobić, to zaakceptować ten fakt. Microsoft nie ma nic przeciwko, dlatego XBox, Wii i Nintendo można w swojej knajpie bez obaw zamontować.

Z warunków użytkowania oprogramowania firmy Sony:

6.2. Nie wolno wykorzystywać Oprogramowania w celach komercyjnych, rozpowszechniać go, pobierać opłat za jego używanie ani w inny sposób udostępniać publicznie bez naszej wyraźnej zgody oraz, jeśli zostało ono wydane przez inną firmę, bez zgody zarówno naszej, jak i tej firmy.

Czy za granie na konsolach można pobierać opłaty?

W przeciwieństwie do bilarda, piłkarzyków i rzutek, gry na konsolę muszą być udostępniane za darmo. Oficjalnym powodem dla trzymania gier w ofercie pubu jest „zapoznanie graczy z nowościami i zachęta do kupienia gier”. Teoretycznie do baru może przyjść gość i zagrać w grę nic nie zamawiając. Ludzie są na tyle ogarnięci, że w praktyce takie sytuacje raczej nie występują. Jako właściciel musisz jednak znać prawo.

Podobnie rzecz ma się z grami planszowymi i karcianymi. W knajpie możesz organizować turnieje, konkursy z nagrodami, współpracować z producentami a nawet prowadzić sprzedaż gier. Nie można jednak pobierać opłat za granie – chyba, że umówisz się inaczej z danym producentem.

gry w pubie

Bardziej skomplikowana jest sprawa z konsolami typu retro. Bardzo często nie wiadomo, kto obecnie jest właścicielem lub kto posiada prawa autorskie do danej gry lub konsoli. Nie mówiąc już o tym, że w latach 80 i 90. kupowało się gry na giełdach, przegrywane programami typu X-Copy na puste dyskietki. Udostępnianie starych konsol jest więc na granicy prawa. W dzisiejszych czasach Policja traktuje dyskietki po macoszemu, ale jeśli jakiś życzliwy znawca tematu doniesie, to może być problem.

Jak się zabezpieczyć

Na wypadek gdyby odwiedzili Cię goście w mundurach, warto mieć jakąkolwiek podkładkę o legalności posiadanych płyt i konsol. Trudno Ci będzie o oficjalne pismo lub umowę z producentem, dlatego miej w zanadrzu korespondencję, która powinna wystarczyć. Microsoft Polska na przykład wysyła standardowe wiadomości o takiej treści:

Witamy,

Z prawnego punktu widzenia licencja jest potrzebna, ale nasza firma nie udziale takich pozwoleń. Z naszej strony na pewno nie będziemy robić problemów, ale nic więcej nie możemy zrobić.


Jak obejść prawo?

Najpierw w lewo, a potem prosto :) Pobieranie opłat za „lożę” tudzież za „miejsce w pokoju do grania” jest również zakazane! Prawo dotyczące gier nie jest skomplikowane. W PS3 grasz w domu, a w XBoxa 360 w pubie. Ale jeśli chciałbyś obejść prawo, to sposobem na to są imprezy zamknięte. Jeśli jakiś klient przyniesie własną konsolę, to jako właściciel udostępniasz mu jedynie telewizor i jesteś czysty.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

5 thoughts on “Gry planszowe i konsole w pubie kontra polskie prawo

  1. A można pobierać opłatę „wstępu” do takiego lokalu ? Przykładowo , granie jest za darmo ale żeby wejsć do pubu płacisz 2 zł …

  2. Nintendo również można udostępniać w barze? A jeśli chodzi o gry, to czy nie jest wymagana zgoda np od EAsports jezeli chce udostepniac granie w fife czy konami jezeli PES? Moge sobie pozwolic na udostepnianie wszystkich gier niezaleznie od producentów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *