Wkurzeni Przedsiębiorcy – 10 postulatów ku normalności

wkurzeni przedsiębiorcy postulaty

Wkurzeni Przedsiębiorcy to inicjatywa małych i średnich firm. Czy 10 postulatów, w tym dobrowolny ZUS i karanie urzędników za błędy, będą lekarstwem na bolączki polskich firm?

Gdy z dnia na dzień państwo nakazuje zamknąć sklep, stajesz pod ścianą. Umowy z pracownikami aktualne, czynsz za lokal trzeba płacić a klientów nie ma. Państwo tworzy pakiet osłonowy dla firm, który więcej ma wspólnego z namawianiem do zadłużania się, niż z realną pomocą. Co robić w takiej sytuacji? Przedsiębiorcy ze Śląska postanowili zewrzeć szyki i założyli na Facebooku ogólnopolską grupę Wkurzeni Przedsiębiorcy – link. Dołączyłem do niej.

Opis grupy nie pozostawia złudzeń, w jakim celu powstała:

Ile jeszcze wytrzymamy? Jest nas trzy miliony i nikt z nami się nie liczy. Pokażmy swoją siłę, bo tylko siłą do władzy można przemówić. Powiedzmy dość wyzyskowi sektora małych i średnich przedsiębiorców. W grupie naprawdę możemy więcej. Mamy w planie konkretne inicjatywy. Niektóre są w trakcie realizacji. Dołączcie do nas. Bądźmy w stałym kontakcie. Inspirujmy się wzajemnie. Działajmy wspólnie. To czas, kiedy musimy zacząć się bronić. Pokażmy, że potrafimy działać razem dla własnego dobra.

Kto stoi za ruchem Wkurzeni Przedsiębiorcy?

Inicjatorem utworzenia grupy jest Pan Tomasz Pruszczyński. Przedsiębiorca, wydawca lokalnych portali informacyjnych TuPolska.pl, serwisu dla przedsiębiorców slaskibiznes.pl a także współzałożyciel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Osoba, z pewnością ma możliwości techniczne aby dotrzeć z przekazem do wielu osób.

Inicjatywa łączenia przedsiębiorców pod wspólnym szyldem nie jest prosta. W Polsce działa wiele towarzystw, stowarzyszeń i izb zrzeszających właścicieli małych firm. Nie potrafią się jednak mówić jednym głosem, przez co ich głos jest bardzo słabo słyszalny. Czy oddolna inicjatywa, powstała w trudnym okresie koronawirusa, sprosta temu wyzwaniu?

10 postulatów Wkurzonych Przedsiębiorców

Wkurzeni Przedsiębiorcy opublikowali na swojej grupie 10 postulatów. Postulaty z racji na swoje liberalne brzmienie są mi bliskie i w pełni je popieram. Czy jednak tak odważnie sformułowane tezy mają szanse na realizację?

1. ZWOLNIENIE Z OPŁACANIA ZUS DLA TYCH, KTÓRZY CHCĄ

Postulat dobrowolnego ZUS-u przewija się w dyskursie politycznym zdecydowanie zbyt miałko. Nawet w zaproponowanym pakiecie osłonowym dla firm w związku z koronawirusem nie znalazło się zwolnienie z opłacania ZUS-u. Dopiero interwencja Prezydenta, po oburzeniu wielu przedsiębiorców, doprowadziła do wpisania tego postulatu, choć w niewielkiej części.

Choć już dziś istnieje szereg sposobów jak nie płacić ZUS, to nie jest to proste i dostępne dla każdego. Postulat Wkurzonych Przedsiębiorców jest o tyle sprawiedliwy, że jeśli ktoś będzie chciał pozostać w ZUS, to nikt mu tego prawa nie zabierze. Dla wszystkich innych z dnia na dzień otwarłyby się prywatne oferty oszczędzania na emeryturę.

Zobacz też: Jak oszczędzać na emeryturę bez ZUS

2. L4 PRACOWNIKÓW PŁATNE PRZEZ ZUS OD 1 DNIA ZWOLNIENIA

Wkurzeni Przedsiębiorcy apelują, aby L4 dla pracowników było płatne przez ZUS od pierwszego dnia obowiązywania. Wszak pracownik opłaca składki na ubezpieczenie, w tym składkę chorobową.

Jak jest obecnie? Przez pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia), wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane z budżetu firmy. Więc na dobrą sprawę pracodawca jest zmuszony płacić za brak wykonanej pracy.

3. WYPŁACANIE PRACOWNIKOM PENSJI SUPER BRUTTO

Ten postulat także przewijał się już w przestrzeni publicznej. Chodzi o to, aby pracodawca wypłacał pracownikowi całą pensję, nazywaną brutto, a z kosztami pracodawcy super brutto. Po jej otrzymaniu pracownik sam rozliczałby się z fiskusem, widząc ile państwo mu zabiera z wypłaty.

Jest to bardzo niewygodny pomysł dla elity politycznej. Pracownik dałby radę się rozliczyć. Mógłby skorzystać z biura księgowego, choć o wiele bardziej prawdopodobne, że aplikacje do tego typu rozliczeń powstałyby „z dnia na dzień” w systemie bankowym. Tak, jak jest z opłacaniem składek ZUS i podatków do US na kontach firmowych.

wkurzeni przedsiębiorcy logo
Logo ruchu Wkurzeni Przedsiębiorcy

4. MAKSYMALNE OGRANICZENIE PRZEPISÓW, REGULACJI, ZAKAZÓW

Wielu przedsiębiorców mówi, że wysokość podatków nie jest tak istotna, jak większa swoboda działania. Im mniej przepisów i zakazów, tym większa wolność gospodarcza.

Państwo polskie jest tak rozrośnięte, że zaczyna podgryzać własny ogon. Tak było choćby w przypadku „zerowego ZUS-u”. Ulga na start, czyli zerowy ZUS przez 6 miesięcy, była na początku… oskładkowana! ZUS stwierdził, że składki ma płacić kontrahent przedsiębiorcy, który korzysta z tej ulgi. Dopiero interwencja Ministerstwa zmieniła interpretację ZUS-u. Do takich sytuacji prowadzi ogrom przepisów i aktów prawnych, zdublowanych i sprzecznych ze sobą.

5. MAKSYMALNE UPROSZCZENIE PRZEPISÓW PODATKOWYCH

Wkurzeni Przedsiębiorcy wiedzą doskonale, jak działa ustawa o VAT, ile ma wyjątków i wyjątków od wyjątków. Do niedawna hitem były rożne stawki VAT na pączki, w zależności od nadzienia i rodzaju ciasta. Tego typu kwiatków w działalności gospodarczej jest nadal mnóstwo. Cieszą się księgowi i doradcy podatkowi, którzy mogą uczyć się tych przepisów i sprzedawać swoją wiedzę.

Przeczytaj też: Rejestracja do VAT – ile trwa i jak zaoszczędzić 153 zł?

6. ZMNIEJSZENIE BIUROKRACJI I JEJ MAKSYMALNA CYFRYZACJA

O tym, jak wygląda biurokracja przekonaliśmy się podczas pandemii koronawirusa. Wniosek o odroczenie składek ZUS, co z łaski swojej wprowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla firm nie mogących działać, wyglądał jak wniosek o milion złotych pożyczki. Po kilku dniach urzędnicy poszli po rozum do głowy, bo sprawa obiegła media. To jednak nie jest wyjątek. Tak wygląda większość wniosków, które muszą wypełniać przedsiębiorcy.

wkurzeni przedsiębiorcy - wniosek o odroczenie zus
Przedsiębiorca Paweł Scharmach opublikował wniosek na Facebooku

7. OGRANICZENIE KOSZTÓW FUNKCJONOWANIA PAŃSTWA

Siódmy postulat to nic innego, jak typowy liberalny pomysł na mniejsze państwo. Państwo rozrośnięte jest drogie w utrzymaniu. Popatrzmy na państwo w którym żyjemy. Władza realizuje ideę państwa solidarnego, bierze na siebie ogromny ciężar socjalny. Przywileje, dodatki, 13 pensje, 500+, dodatkowe emerytury, to wszystko cena za głosy wyborcze.

Niestety, to także koszty, przez które w czasie epidemii koronawirusa nie stać państwa na ulżenie przedsiębiorcom. Państwo wzięło na swoje barki coś, czego brać nie musiało. Dziś wychodzi, kto tak naprawdę sponsoruje te wszystkie socjalne pomysły i bynajmniej nie są to złodzieje.

8. PEŁNA TRANSPARENTNOŚĆ FINANSÓW PAŃSTWA

O tym, jak bardzo nietransparentne są wydatki państwa, świadczą interwencje stowarzyszenia Watchdog Polska. Instytucje państwowe bronią się jak mogą, aby na światło dzienne nie wyszły pokrętne wydatki. Wspieranie swoich mediów, firm, stowarzyszeń i fundacji prowadzonych przez znajomych, to standard w tym systemie. Warto dodać, że nie tylko w systemie państwowym, ale i samorządowym.

Wkurzeni Przedsiębiorcy chcą pełnej transparentności. Z zainteresowaniem będę czekał na rozwinięcie tego postulatu.

Przeczytaj też: Strony www dla firm – 15 porad jak zrobić stronę internetową

9. ODPOWIEDZIALNOŚĆ FINANSOWA I KARNA URZĘDNIKÓW

Wkurzeni Przedsiębiorcy domagają się odpowiedzialności urzędników za popełnione błędy. Gdy właściciel firmy popełni błąd: nie zapłaci podatku, składki lub pomyli się, jest karany bez litości. Co gorsza, czasami jest karany niezgodnie z prawem. Ile polskich firm upadło przez niekompetencje urzędników? Takich statystyk nikt nie prowadzi. Niektóre przypadki opisał Kamil Cebulski w swojej książce Biznes w kraju dziadów – link. Podczas czytania włos się jeży na głowie.

10. MOŻLIWOŚĆ ODWOŁANIA POSŁA/SENATORA

Według Wkurzonych Przedsiębiorców, poseł lub senator, który nie spełnia obietnic wyborczych, powinien móc być odwołanym. Tutaj mam pewne wątpliwości. Ten postulat był popularny przy okazji sprawy z Wojciechem Kałużą, radnym sejmiku województwa. Pan Kałuża tuż po wyborach przeszedł z PO do PiS. Transferów na linii PO-PiS i PIS-PO było w przeszłości więcej. Jednak patrząc realnie, czy poseł nie może realizować swoich obietnic będąc w innej partii? Zwłaszcza, jeśli postulaty obu partii niewiele się od siebie różnią.

Możliwość odwołania posła tudzież senatora to dobry pomysł, ale należałoby wejść najpierw w e-voting, aby przydzielić wyborów do konkretnego polityka.

10 postulatów Wkurzonych Przedsiębiorców

Podsumowanie i opinia

Wkurzeni Przedsiębiorcy to ważna inicjatywa, której mocno kibicuję. Od wielu lat mówi się, że jedynym sposobem na polepszenie sytuacji jest protest pod sejmem. Najlepiej na wzór protestów górniczych. Różnica polega na tym, że górnicy walczą o podwyżki, kolejne przywileje, a przedsiębiorcy walczyliby o poluzowanie śruby.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć dochody gminy nie podnosząc podatków

Do tej pory nikt nie zmobilizował właścicieli małych firm do powalczenia o swoje. Każdy sobie rzepkę skrobał, aż tu państwo przy pomocy koronawirusa zamknęło działalności. Właściciele małych firm znaleźli czas, aby zjednoczyć się w ruchu Wkurzeni Przedsiębiorcy.

Pan Tomasz w jednym z wywiadów mówi, że przedsiębiorcy nie mają teraz czasu, bo muszą zadbać o rodziny. Panie Tomaszu, przedsiębiorcy nigdy nie mieli czasu, zwłaszcza w czasach prosperity. Ludzie, którzy działają i podejmują ryzyko, nie upominają się o państwowe przywileje. Niestety, nie potrafią też zawalczyć o poluzowanie śruby.

Jest to przyczyna ciemiężenia tej grupy przez państwo, ale i powód szacunku, jaki powinni mieć do samych siebie. Przedsiębiorcy potrafią zadbać o siebie i swoje rodziny bez oglądania się na innych. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do dołączenia do grupy Wkurzeni Przedsiębiorcy: link.

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

One thought on “Wkurzeni Przedsiębiorcy – 10 postulatów ku normalności

  1. Postulat dobrowolnego ZUS jest słuszny, ale pod warunkiem, że zostanie zlikwidowany KRUS, który jest furtką dla cwaniaków, którzy chcą mieć emeryturę cudzym kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *