Tyskie czy Żywiec? Kim trzeba być, żeby je rozróżnić

Tyskie czy Żywiec

Pijemy je od ukończenia 16 roku życia, są lane w 9 barach na 10 i wychowały całe pokolenia Polaków. Pomimo to, niewielu potrafi je odróżnić.

Podczas piątkowego spotkania przy planszówkach wykorzystałem współgraczy do piwnego testu. Chciałem sprawdzić, który ze znajomych rozróżni Tyskie od Żywca. Dla utrudnienia dodałem jeszcze Carlsberga, trzeciego króla na polskim rynku. Ulubionym piwem smakoszy koncerniaków jest właśnie jedno z tych trzech piw. Fanatycy Żywca ubóstwiają je, z kolei Tyskim gardzą. I na odwrót. Przypomina mi to pojedynek Platformy z PiSem – niby inni, a jednak tacy sami. Piwni hipsterzy i smakosze piw rzemieślniczych reagują śmiechem na tę piwną wojnę, komentując z politowaniem, że eurolagery smakują przecież tak samo. Ale czy dla każdego?


Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska i Carlsberg nie ułatwiają zadania. Na opakowaniach nie podają rodzaju użytych słodów, chmielów ani goryczki. Musi nam wystarczyć „procent” i ewentualnie ekstrakt:
– Żywiec 5,6% obj. i 12,5% wag.
– Tyskie 5,5%
– Carlsberg 5% obj. i 11,1% wag.

W teście wzięły udział cztery osoby:

  1. Recol – fan eurolagerów. Nie pogardzi Tatrą, Harnasiem czy inną Warką. Smak APY, pszeniczniaków i porterów kwituje skrzywieniem warg.
  2. Wercia – lubi piwa smakowe i słodkie, ma doskonałe wyczucie smaku.
  3. Iss – poza Desperadosem nie przepada za piwami. Woli wódkę;)
  4. Joś – pija piwa różnego typu, nie ma oporów przed próbowaniem nowości.

Spośród trzech królów polskich piw, każdy z testerów wybrał swoje ulubione. Trzy osoby wybrały Żywca, jedna Tyskie. Nikt nie wybrał Carlsberga. (Smutna minka). Następnie na arenę weszły szklanki z piwami:

Tyskie i Żywiec test
od lewej: Żywiec, Carlsberg i Tyskie.
  1. Szklanka z Żywcem – kobiety określiły Żywca mianem Carlsberga a Josiowi Żywiec skojarzył się z Tyskim. Recol jako jedyny odgadł, że Żywiec to Żywiec.
  2. Szklanka z Carlsbergiem – kobiety myślały, że piją Tyskie, Joś, że Żywca. Recol po raz kolejny pokazał, że eurolagery to jego domena.
  3. Szklanka z Tyskim – kobiety myślały o Żywcu, Joś o Carlsbergu. Kubki smakowe po raz kolejny nie zawiodły Recola.

I co teraz, piwni hipsterzy i inni piwni „geeks”? Można? Można. Recol, który nie lubi „wymyślnych” piw, jako jedyny odgadł jakie piwo było w każdej ze szklanek. Pokuszę się o stwierdzenie, że Recol rozpoznałby większość piw z Grupy Żywiec, Carlsberg i Kompani Piwowarskiej. Czy jest to argument za tym, że eurolagery jednak czymś się od siebie różnią? A może za tym, że różnią się dla tych, którzy piją je od gimnazjum? Zapytałem o to Recola.

Czym różni się Tyskie od Żywca?

Według zwycięzcy, Carslberg charakteryzuje się „zielnym zapachem”. Z kolei Żywiec i Tyskie są bardzo podobne, ale w Tyskim mocniej wyczuwa się alkohol. Choć z etykiety wynika, że Żywiec ma o 0,1% alkoholu więcej. Nie ma co, wyczucie smaku to kumpel Recol ma spore. Carlsberg faktycznie znacząco różni się od swoich dwóch konkurentów, ale jak widać nie przełożyło się to na jego miejsce w szeregu. Z kolei Żywiec i Tyskie są jak bracia Golec, trzeba być ich matką albo żoną, żeby ich rozpoznać. Dla jednych to atut, dla innych wada.

Dobre piwo koncernowe według moich testerów

Przy określaniu piw, testerzy dokonywali również ocen. Tutaj bezapelacyjnie wygrał Żywiec – 12 pkt. Na drugim miejscu Tyskie – 7pkt i Carlsberg – 6pkt. Zatem na pytanie tytułowe Tyskie czy Żywiec moi testerzy dali jasną odpowiedź. Zaskakujące, jak Żywiec odstawił Tyskie. Przecież smakuje tak samo?!

Luk dawno temu wyleczył się z picia eurolagerów, o czym mogliście przeczytać w artykule Od Tatry do Pinty. Moja piwna ewolucja. Nie oznacza to, że zrezygnowałem z piw Grupy Żywiec, Kompanii Piwowarskiej i Carlsberga. Po prostu kupuję tylko ich bardziej wyrafinowane produkty.

PS. Odkryłem jeszcze jeden plus braku wyraźnych różnic pomiędzy Tyskim i Żywcem… Mianowicie, jeśli mamy dwie butelki Tyskiego i Żywca zapełnione do 1/3, to ich zawartość możemy śmiało przelać do jednego kufla i wypić tak, jakby się piło Żywca. Albo Tyskie.

Żywiec i Tyskie
Kufel z Żywcem vel. Tyskim
Polub Luka

Łukasz LUK Chrząszcz

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Łukasz LUK Chrząszcz
Polub Luka

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
adamJerkov Kovski Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerkov Kovski
Gość
Jerkov Kovski

I tak Ciechan lepszy.

adam
Gość
adam

wszystkie takie same piwa koncernowe. W zasadzie produkty piwopodobne, zamiast chmelu koncentrat. lepsze lagery , to piwa regionalne chociażby, mniejsze browary typu perla , przynajmniej w składzie mają chmiel!