Co na prezent pod choinkę? 30+ pomysłów na prezent dla wolnościowca

prezent pod choinkę dla wolnościowca

Czy wiesz, że wybierając prezent pod choinkę, możesz zainteresować bliskich wolnością? Zobacz ponad 30 pomysłów na prezent dla wolnościowca.

Czas kupowania prezentów pod choinkę to doskonała okazja, aby wolnościowcom w rodzinie sprawić miłą niespodziankę. To także możliwość zaciekawienia innych tematem wolności.

W artykule znajdziesz ponad 30 pomysłów na wolnościowy prezent, uszeregowanych wg. 10 kategorii:

  • wolnościowe powieści,
  • książki ekonomiczne,
  • strzelectwo,
  • książki biznesowe,
  • gry,
  • książki religijne z wolnością w tle,
  • odzież wolnościowa,
  • książki dla rodziców i dzieci,
  • gadżety wolnościowe,
  • kursy i szkolenia.

Przeczytaj też:

Pomysły na prezent dla wolnościowca – powieści

Powieści fabularne to najlepszy prezent dla osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego z ideą wolności. Filozofia nie uderza w twarz od pierwszej strony, jest wpleciona w przygody bohaterów i działa na czytelnika niejako podprogowo. W tej części proponuję trzy najlepsze wolnościowe powieści. W tych książkach jest wszystko to, co najlepsze: walka dobra ze złem, miłość, zwycięstwa i porażki.

1. Atlas Zbuntowany – Ayn Rand. Historia kryminalna, jednak nie o morderstwie dokonanym na ludzkim ciele, lecz o morderstwie i odrodzeniu ducha ludzkiego. Wciągająca powieść, która przekonała do idei wolności miliony ludzi na całym świecie.  Druga po Biblii najczęściej czytana książka w USA. Książka opowiada historię wybitnych jednostek, wynalazców, właścicieli fabryk, dzięki którym całe rzesze ludzi mogą cieszyć się z życia w bogactwie.

Osobiście byłem w szoku, gdy po przeczytaniu książki sprawdziłem datę jej napisania. Ayn Rand napisała „Atlas Zbuntowany” w 1957 roku, a ponadczasowy charakter i odniesienia do czasów dzisiejszych można odczuć przez cały czas. Przeczytaj recenzję Atlasa Zbuntowanego.

Atlas Zbuntowany - A. Rand
Atlas Zbuntowany – A. Rand

2. Rok 1984 – George Orwell. Kto rządzi teraźniejszością, rządzi przeszłością; kto rządzi przeszłością, rządzi przyszłością. Książka była zakazana w PRL, co w sumie nie dziwi. Jest to powieść o świecie, gdzie logika i myślenie ustąpiły miejsca ślepej wierze we wszystko, co powie państwowa propaganda. Przełożenie na obecną sytuację jest tym większe, że w czasach gdy autor pisał powieść (1948 rok) nie było masowej telewizji. W powieści mamy też romantyczną historię zakazanej miłości.

3. Martin Eden – Jack London. Nigdy nie dopuściłem do tego, aby szkoła przeszkadzała mi w kształceniu się. Książka napisana w 1908 roku opowiada historię młodego biedaka. Chłopak, aby przypodobać się wymarzonej kobiecie pochodzącej z bogatej rodziny, uczy się samodzielnie i ciężką pracą dochodzi do sukcesu zawodowego. Martin Eden ucieleśnia możliwości, jakie drzemią w każdym człowieku.

Każdy, kto ma siłę i wiarę w siebie, może zmienić swoje życie. Autor książki był socjalistą, ale czerpał z filozofii Spencera i Darwina, czyli myślicieli stawiających na siłę jednostki, indywidualizm i liberalizm.

Power Protest – Matthew Bolton
power protest

Kup w księgarni Power Protest to książka, którą powinien przeczytać każdy wolnościowy działacz. Treść jest tak praktyczna, jak książka kucharska. Matthew od A do Z pokazuje, w jaki sposób stworzyć społeczność, jak  angażować ludzi do pracy, jak zmieniać otaczający nas świat przy udziale ludzi. Co ważne, autor przedstawia, jak mniejszość społeczeństwa może pomału, krok po kroku, wprowadzić w życie zmianę. W tym temacie jest to majstersztyk. Szerzej opisałem w książkę w artykule Jak obudzić polski ruch wolnościowy.

Odzież wolnościowa pod choinkę

wolnościUbrania są dobrym pomysłem na prezent dla młodzieży i dorosłych. Każdy wolnościowiec na pewno ucieszy się z ciekawej koszulki czy innego drobiazgu. Odzież wolnościowa jest mniej popularna niż odzież patriotyczna, ale warto pamiętać, że odzież patriotyczna również uchodziła kiedyś za ewenement.

22. Koszulki z wolnościowym motywem – koszulki to dobry pomysł na prezent praktycznie dla każdego. Cechą charakterystyczną jest nadruk, np. z pierwszą, historyczną flagą amerykańską gen. Gadsdena”, z podobiznami i tekstami ekonomistów, ze znakami libertariańskimi, z flagą Konfederatów i wieloma innymi motywami. Sporą kolekcje koszulek znajdziesz w sklepie wolnościowym falawolnosci.pl

Niekiedy antysocjalistyczna kolekcja wychodzi również w sklepie RED IS BAD, gdzie do wyboru jest głównie odzież patriotyczna.

Koszulka z flagą Gadsena
Koszulka z flagą Gadsdena

23. Bluzy – bluzy wolnościowe posiadają podobne wzory co koszulki. Szeroki wybór bluz, zarówno z kapturem jak i bez, znajdziesz w sklepie online Korwin-Mikkego.

24. Krawaty – elegancki krawat, którego wzornictwo nawiązuje do angielskich krawatów klubowych znajdziesz w sklepie Instytutu Misesa. Wykonany z jedwabiu przez polską firmę Jedwab Polski z Milanówka. W barwach burgundowej i co sprawia że będzie pasował do praktycznie każdej marynarki.

krawat Instytutu Misesa
Krawat Instytutu Misesa

25. Przypinki – przypinki do marynarki to popularna męska ozdoba. Przypinka może być elegancka lub bardziej casualowa. Przypinki są również przyczepiane do plecaków, więc może to być prezent dla uczniów. Elegancką przypinkę znajdziesz w sklepie Instytutu Misesa, przypinka w kształcie korony znajduje się w sklepie Fala Wolności:

przypinka wolność
Przypinka w kształcie korony – falawolnosci.pl

Aby zdobyć przypinkę, koszulkę lub inną odzież z Partii KORWiN, najlepiej skontaktować się z osobami z partii: link

Książki ekonomiczne

Niekoniecznie dobre jako prezent dla babci, ale dla brata na studiach jak najbardziej. Książki, które otwierają drzwi myśli libertariańskiej i zapoznają z podstawowymi zasadami kapitalizmu. Poniżej przedstawię cztery, bardzo lekkie pozycje dla  początkujących. Jeśli chcesz obdarować kogoś, kto jest w temacie, to bierz pod uwagę takich autorów, jak: Rothbard, Mises, Heydel, Hazlitt, Hayek, Nozick i Bastiat.

4. Ekonomia w jednej lekcji – Henry Hazlitt. Gdy Aleksander Wielki odwiedził filozofa Diogenesa i zapytał go, czy mógłby coś dla niego uczynić, ten odpowiedział :”Tak, odsuń się trochę, zasłaniasz mi słońce.” Każdy obywatel ma prawo domagać się tego od rządu. Książka, od której można rozpocząć poznawanie ekonomii. Napisana prostym i zrozumiałym językiem, pełna praktycznych przykładów.

Jeśli człowiek nie wie, na czym powinna polegać rola państwa w gospodarce, do czego prowadzi odgórne ustalanie cen i podwyższanie podatków, to Hazlitt wyjaśnia to wszystko w przystępny sposób.

5. Wykończyć bogatych! – Patrick O’Rourke. Napisana z humorem książka o ekonomii. Autor zaczął interesować się ekonomią w latach 70. gdy, jak twierdzi, „ekonomia zmienia­ła się równie często, jak zmieniało się wówczas seksualnych partne­rów”. W książce skrytykował opasłe i niezrozumiałe podręczniki do ekonomii i przedstawił własny sposób przekazywania wiedzy. Pozycję poleca swoim studentom prof. Witold Kwaśnicki, wybitny polski ekonomista związany z Austriacką Szkołą Ekonomii.

Wykończyć bogatych! - P. O'Rourke
Wykończyć bogatych! – P. O’Rourke

6. Anarchia, państwo i utopia – Robert Nizick. Państwo minimalne jest najbardziej rozbudowanym państwem, jakie można usprawiedliwić. Każde bardziej rozbudowane państwo narusza ludzkie prawa. Idealny prezent dla osób, które mają już podstawową wiedzę ekonomiczną. Nozick reprezentuje lżejszą, minarchistyczną odmianę libertarianizmu, w którym państwo ma prawo do istnienia, ale powinno zajmować się wyłącznie ochroną ludzi przed niebezpieczeństwem i oszustwom. Książkę polecam jako początek przygody z libertarianizmem.

7. Podatki, czyli rzecz o grabieży – Janusz Korwin-Mikke. W gronie książek ekonomicznych nie mogło zabraknąć polskiego nestora ruchu wolnościowego. Książka ta zdobyła I miejsce w konkursie w 1990 roku na najlepszy system podatkowy w Polsce. Niestety, tezy w niej zawarte nie zostały wprowadzone w życie. Autor opisuje w niej każdy z podatków, jego wady i zalety. Książka pomoże zrozumieć wolnościowy sposób patrzenia na podatki. Niestety jest niedostępna w żadnej ze znanych księgarni, musisz jej szukać na allegro lub olx.

8. Inwestowanie w złoto i srebro – Tomasz Witkiewicz. Wiedza o tym, jak inwestować w złoto jest tym, czego potrzebuje myślący o przyszłości wolnościowiec. Złoto jako alternatywa dla pieniądza fizycznego, lokat bankowych, nie wspominając o ZUS ;) Tomasz Witkiewicz to autor jednej z nielicznych książek o złocie, odnoszącej się do polskiego rynku i prawodawstwa. Z książki na pewno ucieszy się każdy libertarianin.

Strzelectwo

Czym różni się człowiek wolny od niewolnika? Niewolnik nie może mieć broni. Prawo do posiadania broni jest silnie związane z wolnością. Aby zaciekawić kogoś strzelectwem, można mu sprezentować:

9. Karnet lub wejściówkę na strzelnicę. Mam tu na myśli nie tylko strzelnicę prywatną ale i takie działające pod LOK-iem.

10. Gadżety strzeleckie. W grę wchodzą nie tylko legalne wiatrówki, łuki, broń czarnoprochowa, ale i produkty pomocnicze jak tarcze, okulary ochronne czy lornetki. Wszystkie te gadżety znajdziesz w sklepie bron.pl.

11. Olimpijskie konkurencje pistoletowe – praca zbiorowa. Jeśli ktoś pasjonuje się strzelectwem sportowym, to dobrym pomysłem jest zakup najlepszej książki do nauki strzelania, jaka wyszła na polskim rynku. Mowa o Olimpijskich konkurencjach pistoletowych, która została przełożona na język polski.

Książki biznesowe jako prezent pod choinkę

Jeśli w kręgu rodziny masz osoby prowadzące własny biznes lub chcące taki otworzyć, możesz im sprezentować książkę o tematyce biznesowej. Książkę, która oprócz przekazania wartościowej wiedzy z dziedziny prowadzenia firmy, zawiera także myśl libertariańską.

12. Biznes w kraju dziadów – Kamil Cebulski. Jak zabezpieczyć firmę i własny majątek przed pazernością urzędników Autor wyjaśnia, dlaczego prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest karane. Książka jest anty-urzędniczym „must have” każdego biznesmena, który ponosi ryzyko biznesowe będąc jednocześnie świadomym możliwości państwa. Przytaczając prawdziwe historie przedsiębiorców, autor pokazuje bezkarność urzędników i ogromne możliwości fiskusa. Autor, jako alternatywę podaje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, co w pełni popieram.

biznes w kraju dziadów
Biznes w kraju dziadów – K. Cebulski

13. Licz na siebie – Jan Fijor. Prawdziwy milioner zaczyna pracować w wieku… 18 – 19 lat, chodzi do szkoły wieczorowej, czasem wręcz uczy się korespondencyjnie. Wielu z nich to ludzie zupełnie przeciętni, spora grupa nie ma ukończonych studiów wyższych. To książka o tym, w jaki sposób wziąć życie we własne ręce i nie oglądając się na państwo zbudować własny biznes. Autor kładzie nacisk na relacje z drugim człowiekiem, pisze o budowaniu przewagi konkurencyjnej. Jan Fijor to milioner i jeden z najstarszych libertarian w Polsce.

14. Od nędzy do pieniędzy – Tad Witkowicz. Zawsze twierdziłem, i nadal twierdzę, że bez względu na to, co się robi, jeśli zrobi się to najlepiej na świecie, to się zarobi. Co najważniejsze, książka jest napisana przez Polaka i pokazuje polskie realia. Tad pochodzi z biednej, wiejskiej, polskiej rodziny. Jest to książka autobiograficzna. Autor opisuje swoje perypetie w dojściu na szczyt biznesowej piramidy. Nie była to droga usłana różami.

W mediach słysząc o bogatych ludziach widzimy tylko blichtr, czyli efekt lat pracy. W tej książce Tad pokazuje od podszewki swoje perypetie i daje cenne wskazówki.

Gry

Gry wspierające logiczne myślenie, kształcące wolność podatkową i finansową, to dobry pomysł na prezent dla każdego.

15. Gra planszowa Cashflow – jedna z najpopularniejszych gier finansowych na świecie. Kształcąca umiejętność inwestowania oraz wiedzę ekonomiczną. Gra jest prosta, a zasady łatwe do wytłumaczenia. W grze chodzi o to, aby wydostać się z wyścigu szczurów. Możesz to osiągnąć poprzez zakup nieruchomości i biznesów oraz inwestując w akcje i metale szlachetne.

16. Szachy – gra królów, jak zwykło się mówić o szachach. Szachy mogą być eleganckim pomysłem na prezent, nie tylko dla ludzi dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Dla starszego pokolenia taki podarek może wydać się niepoważny. Warto jednak wiedzieć, że od kilku lat w polskich szkołach uczy się gry w szachy. Szachownica z drewnianymi pionami będzie prezentem na całe życie. Wybór figur i wykonania jest ogromny.

Szachy rzymskie, chess-gniadek.pl
Szachy rzymskie, chess-gniadek.pl

17. Czas zaorać socjalizm – kolekcjonerska gra karciana połączona z planszówką, pełna poczucia humoru.  W grę może grać 2 lub 4 graczy. W pierwszej edycji „Alfa” stworzono 210 różnych kart, wśród których znajdziemy: Janusza Korwin-Mikkego, Grzegorza Brauna, Mariana Kowalskiego, Przemysława Wiplera, Kelthuza, Dariusza Szczotkowskiego, Stalina, Hitlera oraz wiele, wiele innych znanych postaci.

Gra wydana przez serwis Polakpotraf.pl, dzięki wsparciu wolnościowej społeczności. Obecnie dostępna jedynie z drugiej ręki.

Gra Czas zaorać socjalizm
Gra Czas zaorać socjalizm

18. Talia kart z wizerunkami ekonomistów – 52 karty wykonane z papieru. Każda talia to inna szkoła ekonomiczna. Na każdej karcie znajduje się zdjęcie/portret ekonomisty i cytat z jego prac. Karty pomogą zaciekawić ludzi ekonomią oraz zapoznać z najlepszymi cytatami z ich prac.

Książki religijne z wolnością w tle

Ponad 90% Polaków to katolicy. Niestety, większość z nich oddaje głos w wyborach na partie socjalistyczne, pogłębiające biedę i stosujące antychrześcijańskie zasady okradania jednych, aby dać drugim. Na szczęście, są w Kościele wolnorynkowi duchowni, którzy starają się odwrócić społeczeństwo od doktryny marksistowskiej. Książki będą dobrym prezentem dla osób starszych i katolików.

19. Kościół a wolny rynek – Thomas Woods Jr. W polskim społeczeństwie panuje przekonanie, że bycie biednym to cnota, a bycie bogatym – przekleństwo. Autor broni wolnego rynku na podstawie etyki katolickiej. Pokazuje, że liberalizm jak żadna inna doktryna jest w pełni zgodna z nauką Chrystusa.

20. Ekonomia Boża i ludzka – x. Jacek Gniadek – pakiet wolnorynkowych kazań na każdą niedzielę. Polski misjonarz, ksiądz Jacek w swojej książce pokazuje, że przedsiębiorca może być dobrym katolikiem, działającym według Ewangelii i zgodnie z przykazaniami. Czytelnik przekona się, że zarabianie pieniędzy i pragnienie wolności nie jest sprzeczne z Kościołem i wolą Boga.

21. Wykład pacierza – św. Tomasz z Akwinu – opracowanie około sześćdziesięciu kazań, które św. Tomasz wygłosił w okresie Wielkiego Postu w 1273 roku w Neapolu, w ostatnim roku swojej działalności.

Ateistka, filozof, Ayn Rand w swoje książce „Kapitalizm: Nieznany Ideał” napisała: „Kościół Katolicki był niegdyś najbardziej filozoficzną religią na świecie (…), na czele tej filozofii stał gigant św. Tomasz z Akwinu„. W książce przeczytasz o tym, co oznaczają poszczególne modlitwy chrześcijańskie. Św. Tomasz niejako rozprawia się z postawami antywolnościowymi, które dziś nazywają się potocznie socjalizmem.

Książki dla rodziców i dzieci

Rodziców można zainteresować książkami, które w wolnościowy sposób piszą o systemie edukacji i nauce. Z kolei dzieciaków na pewno zainteresują bajki, które uczą życia i w których występuje twardy morał.

26. Edukacja domowa. Edukacja przyszłości – Wiesław Stebnicki. Nie jest to podręcznik domowego nauczania, ale książka o tym jak żyć, aby móc nauczać swoje dziecko w domu. Homeschooling jest bliski ideałom wolności, ponieważ daje rodzicom możliwość kształcenia swoich w dzieci w taki sposób, jaki tego chcą. Autor obnaża słabości systemu edukacji i kłamstwa, jakie serwuje się uczniom.

27. Włam się do mózgu – Radosław Kotarski. to książka nie tylko o tym, jak dobrze się uczyć. Autor przedstawia w niej genezę systemu edukacji i wskazuje na przestarzały system państwowego szkolnictwa. W książce są uwidocznione błędy systemowe, ale także sposoby samodzielnego kształcenia się. Ta pozycja to idealny prezent dla uczniów, maturzystów i studentów.

Włam się do mózgu - R. Kotarski
Włam się do mózgu – R. Kotarski

28. 200 bajek Ezopa. Klasyczne opowieści z morałem. Bajki Ezopa – greckiego niewolnika, mają ponad 2500 lat i są ponadczasowe. Każda z bajek posiada życiową lekcję, czyli morał. Dzieciom podoba się prosty język i łatwa konstrukcja historii, gdzie czarne jest czarne a białe jest białe.

29. Bliźnięta Tuttle poznają prawo – Connor Boyack. Książka adresowana do dzieci. Jest to w zasadzie jedyna książka o tematyce wolnościowej, która jest dedykowana dzieciom w przystępnej formie. Idealna do czytania dziecku na dobranoc.

Gadżety wolnościowe

Dla prawdziwych fanatyków możesz kupić bardziej wyszukane rzeczy. Ucieszą się z flagi, kubka jak i portretu ulubionego polityka :)

30. Kubki – picie porannej kawy i herbaty z unikatowego kubka to jeszcze większa przyjemność. W sklepie Instytut Misesa znajdziesz kubek z cytatem z „Ludzkiego działania”, natomiast w sklepie wolnościowym kubki z motywem „Wolność, własność, sprawiedliwość”.

Kubek z cytatem Ludwika von Misesa
Kubek z cytatem Ludwika von Misesa

31. Flagi wolnościowe – flagi z motywem wolnościowym to przede wszystkim: Konfederatka, flaga Gadsdena, żółto-czarna flaga AKAPU, flaga Śląska i Polski oraz flaga partii Wolność. Flagi libertariańskie znajdziesz na allegro.

32. Plakaty na ścianę – wolnościowe plakaty na ścianę mogą być elementem dekoracji i manifestacji poglądów. Kilka wzorów plakatów znajdziesz w sklepie falawolnosci.pl

33. Portret polityka – ciekawym pomysłem na prezent będzie portret ulubionego polityka. Radek Rasztemborski wykonuje takie grafiki na zamówienie i prezentują się bardzo profesjonalnie.

Portret J. Korwin-Mikkego
Portret J. Korwin-Mikkego autorstwa R. Rasztemborskiego

 

Kursy i szkolenia

Bon podarunkowy na kurs i szkolenie może okazać się najlepszym pomysłem na prezent. Jest kilka organizacji, które organizują wydarzenia przekazując wiedzę z zakresu ekonomii, inwestowania, finansów, ale i działalności politycznej.

34. Polsko-Amerykańska Akademia Liderów – celem PAAL jest wykształcenie przyszłych dziennikarzy, polityków i osób zaangażowanych w sektor pozarządowy. Wykładowcami są wybitni polscy intelektualiści z wolnościowych organizacji: Instytutu Misesa, Stowarzyszenia Koliber, Obiektywizm.pl czy Instytutu Globalizacji. Organizacja tworzy kursy stacjonarne jak i online. Prezent w postaci kursu wystąpień publicznych, kursu kreowania liderów, czy przewodnika po kampaniach samorządowych ucieszy każdego zaangażowanego wolnościowca.

35. ASBIRO – jedyna szkoła, w której uczą wyłącznie przedsiębiorcy. Założona przez Kamila Cebulskiego, przedsiębiorcę i wolnościowca. Asbiro oprócz organizowania typowych dla uczelni studiów licencjackich i studiów MBA, organizuje również seminaria. Seminaria kosztują zazwyczaj kilkaset złotych i będą atrakcyjnym prezentem dla osób zainteresowanych biznesem.

36. Independent Trader – Independent Trader to bloger finansowy i ekonomiczny. Oprócz darmowej wiedzy, którą dzieli się na łamach bloga, organizuje również szereg kursów, szkoleń i webinarów. Nie są to tanie szkolenia, ale wiedza na nich zdobyta jest bardzo cenna i pomoże w inwestowaniu, nie tylko na giełdzie.

37. Konsultacje inwestycyjne i podatkowe – Wapniak oferuje na swojej stronie veto.ooo szereg konsultacji z praktykami inwestowania, ekonomii i księgowości.

Niezależnie od tego, jaki prezent pod choinkę wybierzesz, pamiętaj, aby nie być nachalnym. Osobie o wyraźnych poglądach wolnościowych możesz podarować którykolwiek z powyższych propozycji. Warto być jednak powściągliwym, jeśli chodzi o członków rodziny sceptycznie nastawionych do idei wolnościowej. Prezent dla wolnościowca nie musi spodobać się każdemu.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]

One thought on “Co na prezent pod choinkę? 30+ pomysłów na prezent dla wolnościowca

  1. Podarowanie ksiązki to dobra opcja. Weźmy jednak pod uwagę fakt,że nie każdy ksiazki czyta . Nie każdy interesuje się polityką. W zasadzie to wiekszość ludzi się nie interesuje ( głównie kobiet). O ile mój mąż na pewno byłby z takiego prezentu zadowolony to nie sądze aby podobało się to mojej siostrze czy mamie. Wolę dać im coś personalnego. W tym roku projektowałam dla nich kubeczki z napisem. Dajemy sobie zwykle właśnie tkaie drobiazgi :) Mam nadzieję,ze to ich zaskoczy na prezent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *