Książki, które warto przeczytać aby dobrze wychować dziecko

Gdybym kiedyś miał napisać książkę o wychowaniu dzieci, to napisałbym ją tak, jak Wojciech Eichelberger.
Z wychowywaniem dziecka jest jak z warzeniem piwa. Początkujący, zamiast poczytać i pooglądać jak to się robi, wolą eksperymentować. Gdy im nie wyjdzie, wylewają zepsute piwo i próbują jeszcze raz. W przypadku wychowywania dziecka również można stosować metodę „prób i błędów”. Różnica polega na tym, że zepsutej psychiki nie da się wylać jak piwa. Psychika goi się latami, a blizny zostają na całe życie. Warto podejść do tematu wychowania poważnie i poradzić się specjalistów.

W książkach Wojciecha Eichelberegera odnalazłem klucz

Przed przyjściem na świat mojego synka przeczytałem kilka książek na temat wychowania dzieci. Największe wrażenie zrobiły na mnie dwie książki psychologa i psychoterapeuty – Wojciecha Eichelbergera. Głównie dlatego, że autor jest facetem. W całym tym sfeminizowanym świecie, w którym żyjemy, potrzebne są książki autorstwa ojców. Zwłaszcza w temacie wychowania dzieci. Duże znaczenie miało dla mnie również to, że autor jest Polakiem. Inaczej wychowuje się dzieci w krajach postępowego zachodu, a inaczej w zaściankowej Polsce. Inne zasady, inna mentalność, inne wartości.

Nigdy nie byłem osobą powszechnie lubianą przez dzieci. Sam też nigdy nie przepadałem za rozwrzeszczanymi bachorami. Skłamałbym pisząc, że nagle zmieniłem się w męską super nianię. Jeśli miałbym policzyć odwzajemnione uśmiechy od dzieci, to wystarczyłyby dwie ręce. Ale wszystkie były po narodzinach syna.

Czytałem parę lat wstecz kilka książek na temat psychologii i osobowości, ale wyłącznie we własnym kontekście. Dzięki książkom Wojciecha Eichelbergera uświadomiłem sobie, jak wielką misję mam do wypełnienia. Dorosłe życie człowieka zależy w ogromnym stopniu od roli ojca. Tak, jak w przypadku Pana Maćka. Pan Maciek nie potrafił poradzić sobie w życiu zawodowym. Pomimo dobrego wykształcenia, przez całą swoją karierę zawodową pracował fizycznie. Był pomiatany przez przełożonych i wyśmiewany przez współpracowników. Dopiero wizyta u psychologa i sesja hipnozy spowodowały, że poznał przyczyny swojego upośledzenia emocjonalnego. Zgadnijcie, co odkrył.

wojciech eichengelberger

Jak zapewnić dzieciom udane życie

Książka „Jak wychować szczęśliwe dzieci” (do kupienia TUTAJ) to wywiad rzeka z W.Eichelbergerem. Pytania zadawała Anna Mieszczanek. Gdy po odpowiedzi na pytanie pojawiają się wątpliwości, Pani Anna od razu drąży temat następnym pytaniem. Nie ma miejsca na teorię i mądrzenie się. Rozmówcy przytaczają scenki z życia i dzielą się swoją praktyczną wiedzą zawodową. Wszystko luźno i zrozumiale dla przeciętnego głupka. W sam raz dla mnie ;)

‚Jeśli umrzesz, zanim umrzesz, to nie umrzesz, gdy umrzesz.’ Czyż nie jest to właściwa odpowiedź na pytanie, jak przestać bać się śmierci?

Wojciech Eichelberger – Zdradzony przez ojca

Druga książka Zdradzony przez ojca (do kupienia TUTAJ) to obowiązkowa lektura dla obecnych i przyszłych ojców. Wspomniany wcześniej Pan Maciek został zdradzony przez najważniejszą osobę w swoim życiu. Każdy chłopiec szuka męskiego autorytetu i męskiej miłości, a pierwszym mężczyzną w życiu dziecka jest ojciec. Albo znajdzie u niego to, czego szuka, albo… będzie szukał dalej. Problemy dorosłego Maćka miały swoje źródło w dzieciństwie i chorych relacjach z ojcem alkoholikiem. Ojciec wyładowywał na nim swoje frustracje. Poniżał i obrażał go podczas nauki i codziennych czynności. Takie zdanie o sobie mały Maciek zakodował w podświadomości. Szkoła, studia, praca – wszystkie życiowe sytuacje uświadamiały go w tym przeświadczeniu. Był słabym człowiekiem, bo na takiego wychował go ojciec.

Dzięki tej książce uświadomisz sobie, dlaczego Twoja obecność w domu i w życiu syna jest taka ważna. To, jakim jest się człowiekiem ma decydujące znaczenie dla wychowania dziecka. Książka daje kopa do pracy nad sobą i nad swoim charakterem. Pozwala również skonfrontować się ze swoją przeszłością, co w przypadku wielu osób musi być pierwszym krokiem do prawidłowego wychowania dziecka.
Skąd biorą się zaburzenia osobowości

Za większość zaburzeń osobowości i problemy z własnym „ja” odpowiadają rodzice. Głównie ojcowie. Homoseksualizm, pedofilia, fobie, sadyzm – to wszystko owoce braku ojca lub patologicznych relacji na linii tata-syn. Najwięksi zbrodniarze na świecie mieli koszmarne dzieciństwo. Zabójcy, którzy zapisali się w historii swoją okrutnością, byli wykorzystywani seksualnie lub psychicznie przez swoich ojców. O ironio, rodzice nigdy nie widzą swojej winy w złym postępowaniu syna.

W filmie „Sala samobójców” jest jasno pokazane, że zaniedbanie syna przez ojca prowadzi do zagubienia się młodego człowieka. Dziecko ucieka w homoseksualizm, nie akceptuje siebie, pojawia się depresja i na końcu samobójstwo. Dlatego nieważne, czy ojciec przekazuje swojemu dziecku tradycyjne wartości Kościoła czy mądrości Joanny Senyszyn. Najważniejsze, aby był.

Polub Luka

Łukasz LUK Chrząszcz

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Łukasz LUK Chrząszcz
Polub Luka
Podziel się artykułem:
  •  
  •  

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Antonina NiemkiewiczMartabasia Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
basia
Gość
basia

Polecam też książke pt. Jak wychować szczęśliwe dzieci od tego autora:)

Marta
Gość
Marta

W swoim artykule poruszasz wagę relacji ojciec- syn. Co dziwne, nie wspomnialeś nic o matce. Tak naprawdę, ważna jest również, jak nie najważniejsza, relacja matka- ojciec. To przez naśladownictwo dziecko się uczy jak żyć. Patrząc na to, jak ojciec traktuje matkę, syn uczy się jak traktować kobiety, również swoją matkę.

Antonina Niemkiewicz
Gość
Antonina Niemkiewicz

Ja natomiast polecam książki Urszuli Ledóchowskiej oraz Marii Montessori. Z męskich autorów polecam gorąco książki Dariusza Zalewskiego propagującego samowychowanie i wychowanie do wartości oraz Marshalla Rosenberga