Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS w PUE? 5 KROKÓW

Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS

Zastanawiasz się jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS w PUE? Sprawdź, jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące.Zwolnienie z ZUS to jeden z najważniejszych punktów tarczy antykryzysowej. To podstawowa pomoc dla samozatrudnionych, małych firm, mikrofirm i spółki cywilnej. Zwolnienie z ZUS wprowadziła Tarcza Antykryzysowa 2.0, natomiast Tarcz 3.0 rozszerzy tę pomoc o nowe podmioty. Zobacz pytania i odpowiedzi na temat zwolnienia z ZUS oraz sprawdź, jak szybko złożyć wniosek.

Zwolnienie z ZUS  – ulga dla przedsiębiorców w związku z COVID-19, która zwalnia z opłacania ZUS na 3 miesiące. Termin złożenia wniosku ZUS RDZ mija 30 czerwca. Wprowadzona w życie przez Tarczę Antykryzysową 2.0. Tarcza 3.0 rozszerzy zakres podmiotów, które będą mogły ubiegać się o pomoc.
Przejdź do wybranego kroku:

 1. Zwolnienie z ZUS – pytania i odpowiedzi
 2. Wybierz formę złożenia wniosku o umorzenie ZUS
 3. Wypełnij wniosek o zwolnienie z ZUS przez ZUS PUE
 4. Określ limit przychodów do wniosku o zwolnienie z ZUS
 5. Wypełnij załącznik do wniosku
 6. Wyślij wniosek o zwolnienie ze składek ZUS
 7. Zwolnienie z ZUS a Tarcza 3.0 – zmiany

ZWOLNIENIE Z ZUS – Pytania i odpowiedzi

Dla kogo zwolnienie z ZUS? - tarcza antykryzysowa

Zwolnienie z ZUS obowiązuje przedsiębiorców, którzy założyli działalność przed 1 kwietnia 2020 roku.

Zwolnienie z ZUS a liczba ubezpieczonych

Zwolnienie ze składek ZUS w wysokości 100% jest dla firm, które zatrudniają zatrudniają mniej niż 10 osób (9 razem z właścicielem). Firmom, w których liczba zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w przedziale od 10 do 49, przysługuje zwolnienie w wysokości 50% wszystkich składek.

Zwolnienie z ZUS - jaki limit przychodów?

Jeśli jesteś samozatrudniony, prowadzisz JDG, spółkę z o.o. lub inną działalność i nie zatrudniasz pracowników, musisz spełnić warunek przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o zwolnienie z ZUS, nie możesz osiągnąć przychodu wyższego niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, a więc w wysokości nieprzekraczającej 15.861 zł. Limit nie dotyczy firm, które zatrudniają pracowników.

Przychód brutto czy netto do zwolnienia z ZUS?

ZUS w odpowiedzi na pytanie, czy warunek kwoty w zwolnieniu z ZUS dotyczy przychodu brutto czy netto odpowiedział, że w przypadku czynnych płatników VAT przychodem jest kwota należna z tytułu sprzedaży i usług pomniejszona o podatek VAT.

Zwolnienie z ZUS a ulga na start, czy można łączyć?

Tarcza 3.0 wprowadzi zmiany w tym temacie. Osoby, które niedawno otworzyły działalność gospodarczą i korzystają z ulgi na start, będą zwolnione ze składek ZUS. Zwolnienie z ZUS będzie dotyczyło kwietnia i maja 2020, a nie obejmie składek za marzec 2020.

Wniosek ZUS RDZ - do kiedy?

Termin składania wniosków ZUS RDZ mija 30 czerwca. Można go złożyć raz - za miesiące marzec, kwiecień i maj.

Co jeśli opłaciłem już składkę za marzec?

Zwolnieniu podlegają tylko te składki, które nie zostały jeszcze opłacone. Nie mniej Tarcza 2.0 wprowadziła możliwość zwrotu opłaconej składki na ubezpieczenie społeczne za marzec.

1 KROK – WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z ZUS – DRUK RDZ LUB FORMULARZ ZUS PUE

Wniosek o zwolnienie z ZUS możesz wypełnić na 2 różne sposoby: online wypełniając formularz na stronie ZUS PUE lub tradycyjnie wypisując druk ZUS RDZ.

Jeśli chodzi o sposób tradycyjny czyli papierowy, wystarczy że pobierzesz druk ZUS RDZ w wersji pdf ze strony Wzory dokumentów, wypełnisz go i złożysz w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku złożenia wniosku online, należy zrobić to przez stronę ZUS PUE. Przeczytaj jak krok po kroku wypisać wniosek o zwolnienie z ZUS. Wiedza tutaj zawarta przyda Ci się w obu przypadkach. Formularz elektroniczny na ZUS PUE jest bowiem odwzorowaniem druku ZUS RDZ w formie papierowej.

Aby złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS, wejdź na stronę ZUS i zaloguj się do systemy ZUS PUE. Jeżeli nie masz jeszcze konta w ZUS PUE, możesz założyć go szybko poprzez:

 • profil zaufany,
 • podpis elektroniczny,
 • bankowość elektroniczną.
wniosek o zwolnienie z zus online
Zaloguj się do ZUS PUE aby wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS online

UWAGA! Przeglądarka Chrome może mieć problemy z odczytaniem formularzy ZUS w technologii Flex. Dlatego bezpieczniej jest wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS przez przeglądarkę Mozilla Firefox, IE, Opera lub inne, które wspierają jeszcze tę technologię.

2 KROK – WYPEŁNIJ WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z ZUS

Po zalogowaniu się do ZUS PUE przejdź do sekcji „Płatnik” (1). W lewym menu kolejno wybierz „Dokumenty i wiadomości” i kliknij w przycisk „Dokumenty robocze” (2), a następnie na dole „Utwórz nowy” (3).

wniosek o zwolnienie z zus wzór
Wniosek o zwolnienie z ZUS – instrukcja i wzór

W nowym okienku ukaże Ci się lista dokumentów. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z listy wybierz wniosek RDZwniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za marzec – maj 2020 r. i kliknij przycisk „Utwórz dokument”. Czasami zdarza się, że system jest przeciążony i pokazuje informację „Złożenie wniosku ZUS RDZ przez ZUS PUE jest chwilowo niemożliwe (…)”. Wówczas musisz zaczekać i złożyć wniosek w późniejszym terminie.

wniosek o zwolnienie z zus rdz
Wniosek ZUS RDZ online

Jeśli generowanie wniosku ZUS RDZ przebiegło pomyślnie, zobaczysz na ekranie wzór wniosku o zwolnienie z ZUS w wersji elektronicznej. Pierwsza strona to Twoje dane, które powinny być uzupełnione automatycznie na podstawie informacji z ZUS. Strona nr 2 zawiera pola gdzie musisz zaznaczyć, za które miesiące wnioskujesz o zwolnienie ze składek ZUS. Ta część dzieli się na 2 pola:

 • pole nr 1 wypełniasz, jeśli prowadzisz mikrofirmę lub małą firmę i zatrudniasz mniej niż 10 pracowników (9 razem z Tobą),
 • pole nr 2 jeśli jesteś samozatrudniony i nie opłacasz składki ZUS tylko za siebie.
wniosek o zwolnienie z zus dla samozatrudnionych
Wniosek o zwolnienie z ZUS – dla samozatrudnionych i małych firm
UWAGA! Stan zatrudnienia w firmie określasz na podstawie dnia założenia firmy. Jeśli założyłeś działalność gospodarczą przed:

 • 1.02.2020 r. – stan zatrudnienia we wniosku określasz na dzień 29 lutego 2020 roku,
 • 1.03.2020 r. – na dzień 31 marca 2020 roku,
 • 1.042020 r. – na dzień 30 kwietnia 2020 roku.

3 KROK – OKREŚL LIMIT PRZYCHODÓW WE WNIOSKU O UMORZENIE SKŁADEK ZUS

W kolejnej rubryce znajdziesz oświadczenie i miejsce do wpisania przychodów z prowadzenia działalności za pierwszy miesiąc, za który składasz wniosek. Osoby samozatrudnione, prowadzące JDG, spółkę z o.o. lub inną działalność i nie zatrudniające pracowników, muszą spełnić warunek przychodu. Obowiązuje limit przychodów, który wynosi 15.861 zł i dotyczy pierwszego miesiąca zwolnienia, za który wnioskujesz.

Oświadczenie o wielkości przychodów brzmi w całości tak:

Oświadczam, że w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek osiągnąłem przychód z prowadzenia działalności w wysokości …. . Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

4 KROK – ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU ZUS RDZ

W pierwotnej wersji wniosku online, na samym końcu należało dodać formularz o pomocy publicznej. Obecnie jest on integralną częścią wniosku i znajduje się na stronie 3.

W załączniku określasz takie informacje jak:

 • klasa działalności,
 • informacja o sytuacji ekonomicznej podmiotu,
 • informacja o już otrzymanej pomocy publicznej rekompensującej negatywne skutki COVID-19.

5 KROK – WYŚLIJ FORMULARZ O ZWOLNIENIE Z ZUS

Gdy wypełnisz wszystkie pola we wniosku z zwolnienie z ZUS, kliknij przycisk „sprawdź” – jest w górnym prawym rogu. System sprawdzi, czy nie popełniłeś błędów. Po udanej weryfikacji naciśnij „Zapisz”, a następnie „Zamknij”.

jak złożyć wniosek o zwolnienie z zus
Jak złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS – RDZ

Okno z formularzem zamknie się, a w następnym kliknij przycisk „Wyślij”. Na koniec musisz wybrać sposób, w jaki ZUS poinformuje Cię o rozpatrzeniu wniosku. Masz 3 opcje do wyboru:

 • elektronicznie – przez portal ZUS PUE,
 • pocztą tradycyjną,
 • do odbioru w TJO ZUS, czyli osobiście w Terenowej Jednostce Organizacyjnej ZUS.

Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać to podpisanie wniosku online. Wniosek o zwolnienie z ZUS możesz podpisać poprzez:

 • profil zaufany czyli podpis ePUAP,
 • podpis osobisty,
 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Gratulacje! Twój wniosek o zwolnienie ze składek ZUS został wysłany. Teraz pozostaje Ci czekać na informację zwrotną. ZUS ma czas do 30 dni na odpowiedź.

ZWOLNIENIE Z ZUS A TARCZA 3.0

Trwa procedura przyjęcia w życie tzw. Tarczy 3.0. Rząd szykuje zmianę dla przedsiębiorców, które chcą skorzystać ze zwolnienia z ZUS, ale ich przychód przekroczył limit 15.861 zł na miesiąc.

Od dawna mówiło się, że limit przychodów do zwolnienia ze składek ZUS ma zostać zniesiony. Niestety, tak się nie stało. Posłowie znieśli limit wyłącznie do świadczenia postojowego. Problem z limitem przychodów dotyczy wielu przedsiębiorców działającym na niskiej marży.

PRZYKŁAD: Masz 20 tys. przychodu, ale z powodu niskiej marży (lub wysokich kosztów) Twój dochód to 10, 5 a nawet 2 tys. zł. Pomimo, że Twój dochód jest o wiele niższy niż przychód, nie masz szans na zwolnienie z ZUS.

Tarcza 3.0 ma wprowadzić zmiany, na mocy których przedsiębiorcy mający przychód powyżej 300% średniego wynagrodzenia miesięcznie, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z ZUS za kwiecień i maj. Przy czym dochód nie może przekroczyć 7000 zł w… lutym. Ten ostatni zapis budzi kontrowersje, gdyż luty był jeszcze miesiącem, w którym większość firm nie odczuło żadnych negatywnych skutków COVID-19.

O ostatecznym kształcie ustawy Tarcza 3.0 będziemy informować. Zapraszamy do śledzenia serwisu.

PODSUMOWANIE

zwolnienie z opłacania zus tarcza 2.0
Zwolnienie z opłacania ZUS określa Tarcza 2.0 wraz z Tarczą 3.0

Wniosek o zwolnienie z ZUS obowiązuje na 3 miesiące, ale w szczególnych przypadkach możesz wnioskować o zwolnienie z 1 lub 2 miesiący.

Przykład: jeśli przekroczyłeś limit przychodu w marcu, a w kwietniu nie, to możesz zawnioskować w maju o zwolnienie ze składek ZUS za kwiecień i maj. Jeżeli nie przekroczysz limitu przychodu w maju, możesz zawnioskować o zwolnienie z ZUS wyłącznie za maj. Wówczas wniosek złożysz w czerwcu.

Masz czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Warto abyś wiedział, że są sposoby jak nie płacić ZUS na co dzień – bez pytania o zgodę ZUS-u.

Poradnik Działalności Niepoddawajsie.pl
Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny, polub profil autora na Facebooku –
Bądź na bieżąco z artykułami dla przedsiębiorców!

[Głosów: 2   Average: 5/5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej Xybryzt oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS w PUE? 5 KROKÓW

 1. Dzien dobry wybieram sie na macierzynskie i opłacam wyższe składki zeby potem dostać wyższy zasiłek. Czy całe składki mam umorzone?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *