Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS w PUE? 5 KROKÓW

Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS

Zastanawiasz się jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS w PUE? Sprawdź, jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące.

Zwolnienie z ZUS to jeden z najważniejszych punktów tarczy antykryzysowej. To podstawowa pomoc dla samozatrudnionych, małych firm, mikrofirm i spółki cywilnej. Zwolnienie z ZUS wprowadziła Tarcza Antykryzysowa 2.0. Obecnie w obiegu prawnym jest Tarcza 9.0. Zobacz pytania i odpowiedzi na temat zwolnienia z ZUS oraz sprawdź, jak szybko złożyć wniosek.

Zwolnienie z ZUS  – ulga dla przedsiębiorców w związku z COVID-19, która zwalnia z opłacania ZUS na 3 miesiące. Termin złożenia wniosku ZUS RDZ mija 30 czerwca. Wprowadzona w życie przez Tarczę Antykryzysową 2.0.
Przejdź do wybranego kroku:

 1. Zwolnienie z ZUS – pytania i odpowiedzi
 2. Wybierz formę złożenia wniosku o umorzenie ZUS
 3. Wypełnij wniosek o zwolnienie z ZUS przez ZUS PUE
 4. Określ limit przychodów do wniosku o zwolnienie z ZUS
 5. Wypełnij załącznik do wniosku
 6. Wyślij wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

ZWOLNIENIE Z ZUS – Pytania i odpowiedzi

Dla kogo zwolnienie z ZUS? - tarcza antykryzysowa

Zwolnienie z ZUS obowiązuje przedsiębiorców, którzy założyli działalność przed 1 kwietnia 2020 roku.

Zwolnienie z ZUS a liczba ubezpieczonych

Zwolnienie ze składek ZUS w wysokości 100% jest dla firm, które zatrudniają zatrudniają mniej niż 10 osób (9 razem z właścicielem). Firmom, w których liczba zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w przedziale od 10 do 49, przysługuje zwolnienie w wysokości 50% wszystkich składek.

Zwolnienie z ZUS - jaki limit przychodów?

Jeśli jesteś samozatrudniony, prowadzisz JDG, spółkę z o.o. lub inną działalność i nie zatrudniasz pracowników, musisz spełnić warunek przychodu. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o zwolnienie z ZUS, nie możesz osiągnąć przychodu wyższego niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, a więc w wysokości nieprzekraczającej 15.861 zł. Limit nie dotyczy firm, które zatrudniają pracowników.

Przychód brutto czy netto do zwolnienia z ZUS?

ZUS w odpowiedzi na pytanie, czy warunek kwoty w zwolnieniu z ZUS dotyczy przychodu brutto czy netto odpowiedział, że w przypadku czynnych płatników VAT przychodem jest kwota należna z tytułu sprzedaży i usług pomniejszona o podatek VAT.

Zwolnienie z ZUS a ulga na start, czy można łączyć?

Osoby, które niedawno otworzyły działalność gospodarczą i korzystają z ulgi na start, będą zwolnione ze składek ZUS. Zwolnienie z ZUS będzie dotyczyło kwietnia i maja 2020, a nie obejmie składek za marzec 2020.

Wniosek ZUS RDZ - do kiedy?

Termin składania wniosków ZUS RDZ mija 30 czerwca. Można go złożyć raz - za miesiące marzec, kwiecień i maj.

Co jeśli opłaciłem już składkę za marzec?

Zwolnieniu podlegają tylko te składki, które nie zostały jeszcze opłacone. Nie mniej Tarcza 2.0 wprowadziła możliwość zwrotu opłaconej składki na ubezpieczenie społeczne za marzec.

1 KROK – WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z ZUS – DRUK RDZ LUB FORMULARZ ZUS PUE

Wniosek o zwolnienie z ZUS możesz wypełnić na 2 różne sposoby: online wypełniając formularz na stronie ZUS PUE lub tradycyjnie wypisując druk ZUS RDZ.

Jeśli chodzi o sposób tradycyjny czyli papierowy, wystarczy że pobierzesz druk ZUS RDZ w wersji pdf ze strony Wzory dokumentów, wypełnisz go i złożysz w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku złożenia wniosku online, należy zrobić to przez stronę ZUS PUE. Przeczytaj jak krok po kroku wypisać wniosek o zwolnienie z ZUS. Wiedza tutaj zawarta przyda Ci się w obu przypadkach. Formularz elektroniczny na ZUS PUE jest bowiem odwzorowaniem druku ZUS RDZ w formie papierowej.

Aby złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS, wejdź na stronę ZUS i zaloguj się do systemy ZUS PUE. Jeżeli nie masz jeszcze konta w ZUS PUE, możesz założyć go szybko poprzez:

 • profil zaufany,
 • podpis elektroniczny,
 • bankowość elektroniczną.
wniosek o zwolnienie z zus online
Zaloguj się do ZUS PUE aby wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS online

UWAGA! Przeglądarka Chrome może mieć problemy z odczytaniem formularzy ZUS w technologii Flex. Dlatego bezpieczniej jest wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS przez przeglądarkę Mozilla Firefox, IE, Opera lub inne, które wspierają jeszcze tę technologię.

2 KROK – WYPEŁNIJ WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z ZUS

Po zalogowaniu się do ZUS PUE przejdź do sekcji „Płatnik” (1). W lewym menu kolejno wybierz „Dokumenty i wiadomości” i kliknij w przycisk „Dokumenty robocze” (2), a następnie na dole „Utwórz nowy” (3).

wniosek o zwolnienie z zus wzór
Wniosek o zwolnienie z ZUS – instrukcja i wzór

W nowym okienku ukaże Ci się lista dokumentów. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z listy wybierz wniosek RDZwniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za marzec – maj 2020 r. i kliknij przycisk „Utwórz dokument”. Czasami zdarza się, że system jest przeciążony i pokazuje informację „Złożenie wniosku ZUS RDZ przez ZUS PUE jest chwilowo niemożliwe (…)”. Wówczas musisz zaczekać i złożyć wniosek w późniejszym terminie.

wniosek o zwolnienie z zus rdz
Wniosek ZUS RDZ online

Jeśli generowanie wniosku ZUS RDZ przebiegło pomyślnie, zobaczysz na ekranie wzór wniosku o zwolnienie z ZUS w wersji elektronicznej. Pierwsza strona to Twoje dane, które powinny być uzupełnione automatycznie na podstawie informacji z ZUS. Strona nr 2 zawiera pola gdzie musisz zaznaczyć, za które miesiące wnioskujesz o zwolnienie ze składek ZUS. Ta część dzieli się na 2 pola:

 • pole nr 1 wypełniasz, jeśli prowadzisz mikrofirmę lub małą firmę i zatrudniasz mniej niż 10 pracowników (9 razem z Tobą),
 • pole nr 2 jeśli jesteś samozatrudniony i nie opłacasz składki ZUS tylko za siebie.
wniosek o zwolnienie z zus dla samozatrudnionych
Wniosek o zwolnienie z ZUS – dla samozatrudnionych i małych firm
UWAGA! Stan zatrudnienia w firmie określasz na podstawie dnia założenia firmy. Jeśli założyłeś działalność gospodarczą przed:

 • 1.02.2020 r. – stan zatrudnienia we wniosku określasz na dzień 29 lutego 2020 roku,
 • 1.03.2020 r. – na dzień 31 marca 2020 roku,
 • 1.042020 r. – na dzień 30 kwietnia 2020 roku.

3 KROK – OKREŚL LIMIT PRZYCHODÓW WE WNIOSKU O UMORZENIE SKŁADEK ZUS

W kolejnej rubryce znajdziesz oświadczenie i miejsce do wpisania przychodów z prowadzenia działalności za pierwszy miesiąc, za który składasz wniosek. Osoby samozatrudnione, prowadzące JDG, spółkę z o.o. lub inną działalność i nie zatrudniające pracowników, muszą spełnić warunek przychodu. Obowiązuje limit przychodów, który wynosi 15.861 zł i dotyczy pierwszego miesiąca zwolnienia, za który wnioskujesz.

Oświadczenie o wielkości przychodów brzmi w całości tak:

Oświadczam, że w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek osiągnąłem przychód z prowadzenia działalności w wysokości …. . Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

4 KROK – ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU ZUS RDZ

W pierwotnej wersji wniosku online, na samym końcu należało dodać formularz o pomocy publicznej. Obecnie jest on integralną częścią wniosku i znajduje się na stronie 3.

W załączniku określasz takie informacje jak:

 • klasa działalności,
 • informacja o sytuacji ekonomicznej podmiotu,
 • informacja o już otrzymanej pomocy publicznej rekompensującej negatywne skutki COVID-19.

5 KROK – WYŚLIJ FORMULARZ O ZWOLNIENIE Z ZUS

Gdy wypełnisz wszystkie pola we wniosku z zwolnienie z ZUS, kliknij przycisk „sprawdź” – jest w górnym prawym rogu. System sprawdzi, czy nie popełniłeś błędów. Po udanej weryfikacji naciśnij „Zapisz”, a następnie „Zamknij”.

jak złożyć wniosek o zwolnienie z zus
Jak złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS – RDZ

Okno z formularzem zamknie się, a w następnym kliknij przycisk „Wyślij”. Na koniec musisz wybrać sposób, w jaki ZUS poinformuje Cię o rozpatrzeniu wniosku. Masz 3 opcje do wyboru:

 • elektronicznie – przez portal ZUS PUE,
 • pocztą tradycyjną,
 • do odbioru w TJO ZUS, czyli osobiście w Terenowej Jednostce Organizacyjnej ZUS.

Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać to podpisanie wniosku online. Wniosek o zwolnienie z ZUS możesz podpisać poprzez:

 • profil zaufany czyli podpis ePUAP,
 • podpis osobisty,
 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Gratulacje! Twój wniosek o zwolnienie ze składek ZUS został wysłany. Teraz pozostaje Ci czekać na informację zwrotną. ZUS ma czas do 30 dni na odpowiedź.

PODSUMOWANIE

zwolnienie z opłacania zus tarcza 2.0
Zwolnienie z opłacania ZUS

Wniosek o zwolnienie z ZUS obowiązuje na 3 miesiące, ale w szczególnych przypadkach możesz wnioskować o zwolnienie z 1 lub 2 miesiący.

Przykład: jeśli przekroczyłeś limit przychodu w marcu, a w kwietniu nie, to możesz zawnioskować w maju o zwolnienie ze składek ZUS za kwiecień i maj. Jeżeli nie przekroczysz limitu przychodu w maju, możesz zawnioskować o zwolnienie z ZUS wyłącznie za maj. Wówczas wniosek złożysz w czerwcu.

Masz czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Warto abyś wiedział, że są sposoby jak nie płacić ZUS na co dzień – bez pytania o zgodę ZUS-u.

Poradnik Działalności Niepoddawajsie.pl
Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny, polub profil autora na Facebooku –
Bądź na bieżąco z artykułami dla przedsiębiorców!

Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

2 thoughts on “Jak wypełnić wniosek o zwolnienie z ZUS w PUE? 5 KROKÓW

 1. Dzien dobry wybieram sie na macierzynskie i opłacam wyższe składki zeby potem dostać wyższy zasiłek. Czy całe składki mam umorzone?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *