Jak wypełnić wniosek o postojowe do ZUS? RSP-D do 2080 zł

jak wypełnić wniosek o postojowe do zus

Myślisz jak wypełnić wniosek o postojowe do ZUS? Sprawdź, jak w 6 krokach wysłać wniosek RSP-D o świadczenie postojowe z ZUS do 2080 zł.

Świadczenie postojowe z ZUS dla przedsiębiorcy jest możliwe, jeśli założyłeś pozarolniczą działalność gospodarczą przed 1-tym lutego 2020 roku. Wymogiem, który wynika z ustawy jest spadek przychodów o co najmniej 15% w miesiącu, który poprzedza miesiąc złożenia wniosku, w stosunku do miesiąca jeszcze wcześniejszego.

Świadczenie postojowe z ZUS – jedna z form pomocy z rządowego programu Tarczy 9.0 dla samozatrudnionych, jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek i NGO. Wysokość postojowego to 80% lub 50% minimalnego wynagrodzenia, w zależności od formy opodatkowania. Świadczenie postojowe nie podlega oskładkowaniu oraz opodatkowaniu. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek o postojowe do ZUS.
Przejdź do wybranego kroku:

 1. Świadczenie postojowe z ZUS – pytania i odpowiedzi
 2. Wybór formy wypełnienia wniosku
 3. Wypełnienie wniosku o świadczenie postojowe
 4. Zatwierdzenie oświadczeń potrzebnych do wniosku
 5. Wysłanie formularza o postojowe do ZUS
 6. Ponowny wniosek o postojowe

Podstawowe pytania i odpowiedzi – ŚWIADCZENIE POSTOJOWE Z ZUS

Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Wniosek o świadczenie postojowe do ZUS możesz złożyć zdalnie - w formie elektronicznej, osobiście - wrzucając wypełniony wniosek do skrzynki przy siedzibie ZUS lub wysyłając wniosek RSP-D pocztą na adres macierzystego ZUS-u.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie postojowe?

3 główne wymogi to prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 roku, spadek przychodów o 15% w stosunku do miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku oraz brak ubezpieczenia społecznego z innego tytułu.

Dla kogo postojowe z ZUS?

O świadczenie postojowe z ZUS może starać się każdy, kto prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Program jest więc skierowany do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę, działalność poprzez NGO oraz samozatrudnionych.

Ile wynosi świadczenie postojowe?

Przy karcie podatkowej i zwolnieniu z VAT postojowe wynosi 1300 zł. W przypadku pozostałych form, w tym karta podatkowa bez zwolnienia z VAT, świadczenie postojowe to 2080 zł.

Zawieszenie działalności a świadczenie postojowe - czy przysługuje?

Świadczenie postojowe przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli działalność przed dniem 1 lutego 2020 r. i podjęli decyzję o zawieszeniu działalności po 31 stycznia 2020 roku.

Do kiedy można składać wnioski o postojowe?

Wnioski o świadczenie postojowe do ZUS mogą być składane w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii na terenie kraju.

1 KROK – JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK? 2 OPCJE DO WYBORU

Wniosek o świadczenie postojowe możesz wypełnić w dwojaki sposób: tradycyjnie, wypisując druk lub online poprzez wypełnienie formularza.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o postojowe do ZUS w formie papierowej, wniosek RSP-D w pliku PDF znajdziesz tutaj. Z kolei jeśli o świadczenie postojowe zamierzasz ubiegać się online, zrobisz to przez stronę ZUS. Przeczytaj poniższe objaśnienia – będzie to wzór wniosku postojowego, który przyda się w obu przypadkach. Formularz elektroniczny jest bowiem praktycznie identyczny jak druk w formie papierowej.

Aby złożyć wniosek o postojowe z ZUS, przejdź na stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaloguj się do systemy ZUS PUE. Jak widzisz poniżej, jeśli nie masz jeszcze konta w ZUS PUE, możesz zalogować się przez: profil zaufany, podpis elektroniczny lub bankowość elektroniczną.

świadczenie postojowe zus
Zaloguj się do ZUS PUE aby wypełnić wniosek o świadczenie postojowe

 

2 KROK – WYPEŁNIJ WNIOSEK O ŚWIADCZENIE POSTOJOWE

Po zalogowaniu się przejdź do sekcji „Płatnik” (1), następnie w lewym meny kliknij w przycisk „Dokumenty robocze” (2) i na dole „Utwórz nowy” (3).

postojowe 2080 zł z ZUS
Postojowe 2080 zł z ZUS – instrukcja ZUS PUE

W nowym oknie otworzy Ci się lista wniosków. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z listy wybierz wniosek RSP-Dświadczenia postojowego w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą i kliknij przycisk „Utwórz dokument”.

Twoim oczom ukarze się formularz o postojowe w formie elektronicznej. Formularz będzie już częściowo wypełniony, ponieważ system zaciągnie automatycznie dane Twojej firmy. Zwróć uwagę na:

 • numer konta bankowego (1) – powinien być na liście do wyboru, jeśli nie ma – wpisz go odręcznie,
 • formę opodatkowania (2) – od tego zależy wysokość świadczenia.
 • wysokość przychodów (3) – wypełniasz tylko wówczas gdy nie zawiesiłeś działalności po 31.02.2020 r. Przychody oznaczają kwoty wystawionych faktur – wartości netto, bez pomniejszania ich o koszty.
Przykład: wypełniając wniosek o postojowe w maju, musisz podać kwotę przychodów za kwiecień i marzec, przy czym zgodnie z ustawą, przychód za kwiecień powinien być niższy o 15% od przychodu marcowego.
wniosek o świadczenie postojowe
Formularz – wniosek o świadczenie postojowe z ZUS

Ponadto zwróć uwagę, że pod rubryką o wielkości przychodów znajduje się oświadczenie:

Oświadczam, że przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc.(…)

UWAGA! Informacja o limicie przychodów jest nieaktualna. Tarcza 2.0 zniosła limit przychodów dla świadczenia postojowego. ZUS zaktualizuje formularz 29 kwietnia i wówczas zapis o limicie zniknie z oświadczenia.

Teoretycznie tego oświadczenia mogłoby nie być. Wystarczyłoby, aby ZUS wprowadził algorytm sprawdzający, czy kwota przychodu z marca jest niższa o co najmniej 15% od przychodu z lutego. Jeśli nie jest – wniosek nie przechodzi. Dlaczego tego nie zrobili, nie wiem.

3 KROK – ZATWIERDŹ OŚWIADCZENIA PRZY WNIOSKU O POSTOJOWE

W ostatnim kroku musisz zaznaczyć pole wskazujące, że informacje w oświadczeniu, które wynikają z ustawy o pomocy w związku z COVID-19, są zgodne ze stanem faktycznym. Oświadczenia brzmią następująco:

Oświadczam, że:

1) rozpocząłem prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. (nie dotyczy osób, które rozliczają podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT),
2) nastąpił przestój w prowadzeniu działalności w następstwie wystąpienia COVID-19,
3) nie podlegam ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu,
4) jestem objęty ubezpieczeniem społecznym rolników: tak / nie
5) dane zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Jak widzisz, podleganie ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu uniemożliwia staranie się o świadczenie postojowe z ZUS.

Czy naprawdę należy Ci się świadczenie postojowe?

Zwróć uwagę na punkt 2 oświadczenia, czyli przestój w prowadzeniu działalności w następstwie koronawirusa. To jest zapis, który ZUS może interpretować w dowolny sposób i weryfikować zasadność wniosków w późniejszym terminie. Dlatego staraj się o świadczenie postojowe tylko wówczas, gdy faktycznie Twoja firma poniosła straty.

Może wydać się to dziwne, ale są działalności, które nie zanotowały zmniejszenia przychodów. Tak jest na przykład z Agencją Internetową XZT.PL, którą współtworzę. Z jednej strony omijają nas pieniądze z tarczy, ale z drugiej strony cieszę się, że możemy działać.

Dlatego na czas koronawirusa przygotowaliśmy specjalne rabaty dla firm. Jeśli chcesz stworzyć stronę www, sklep internetowy lub wypozycjonować swój biznes w Google – zapraszam na xzt.pl. Na hasło „Niepoddawajsie” dodatkowe 5% rabatu.

4 KROK – WYŚLIJ FORMULARZ O POSTOJOWE Z ZUS

Po wypełnieniu wszystkich pól w formularzu o postojowe, kliknij przycisk „sprawdź” – znajduje się w prawym górnym rogu. Teraz system zweryfikuje, czy wszystkie pola są wypełnione poprawnie. Po udanej weryfikacji kliknij przycisk „Zapisz”, a następnie „Zamknij”.

postojowe Wzór RSP-D
Wniosek RSP-D – wzór

Okno z formularzem zostanie zamknięte i będziesz miał możliwość wysłania wniosku. W tym celu w nowym oknie kliknij przycisk „Wyślij”, który znajduje się na dole strony.

Na ekranie pojawi się okno, gdzie musisz wybrać sposób otrzymania wiadomości zwrotnej z ZUS. Masz 3 opcje:

 • elektronicznie – przez portal ZUS PUE,
 • pocztą tradycyjną,
 • do odbioru w TJO ZUS, czyli osobiście w Terenowej Jednostce Organizacyjnej ZUS.

Ostatni krok to autoryzacja wniosku, czyli mówiąc wprost jego podpisanie. Możesz to zrobić poprzez:

 • podpis ePUAP,
 • podpis osobisty,
 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Gratulacje! Twój wniosek o postojowe do ZUS został wysłany. Teraz pozostaje czekać na przelew środków na konto firmowe, które wskazałeś we wniosku. Rzecz jasna, pobierając postojowe z ZUS możesz nadal prowadzić działalność gospodarczą.

5 KROK – PONOWNE WYSTĄPIENIE O POSTOJOWE

Tarcza Antykryzysowa 2.0 wprowadziła możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego – maksymalnie 3 razy. Wniosek o postojowe do ZUS nie będzie już potrzebny, wystarczy złożenie oświadczenia, że sytuacja finansowa Twojej firmy nie polepszyła się od wypłaty wcześniejszego świadczenia.

Jeśli będziesz ubiegać się o kontynuację wypłaty świadczenia postojowego z ZUS, możesz to zrobić najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata świadczenia postojowego.

Poradnik Działalności Niepoddawajsie.pl
Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny, polub profil autora na Facebooku –
Bądź na bieżąco z artykułami dla przedsiębiorców!

Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

23 thoughts on “Jak wypełnić wniosek o postojowe do ZUS? RSP-D do 2080 zł

 1. Witam .Zastanawia mnie pewna kwestia osobie ktora zawiesila działalność czyli dochód zero należy się pstojowe a tej która nie zawiesiła ale dochód za marzec i kwiecień wyniósł 00/00 już nie?

 2. Witam czy możliwe jest złożenie postojowego za miesiąc luty i marzec w maju? Bo gdzieś wyczytałam, że można było tylko do 30 kwietnia a teraz można tylko za marzec kwiecień

 3. Składałem wnioski papierowe, wrzucając do skrzynki. Do dnia dzisiejszego cisza. Nawet jeśli popełniłam jakiś błąd to ZUS najwyrażniej wywala te wnioski do kosza. Nie informują, aby przyjśc i nanieść korektę. Z wielkim trudem udało mi się zalogować na ich strone. Bo jestem osobą starsza, zwyczajnie tego nie ogarniam. Udało mi się wysłać wniosek ponowny o kontynuację postojowego, mimo, że nie dostałem nic wcześniej. Nie wiem czy zrobiłem dobrze, ale z tego co widzę, cokolwiek się nie zrobi, będzie źle. Nie każdy ma 20 lat, i nie każdy ogarnia współczesny świat. jeśli była opcja wysyłania w formie papierowej, to powinny takie wnioski byc tak samo traktowane jak inne.Czuje sie oszukany, bo zaczynam się zadłużać. Gdybym wiedział, że tarcza antykryzysowa jest tylko dla wybrańców , zawiesił bym działalność. :(

 4. Czy jest jakaś poczta mailowa gdzie można wysłać ten wniosek?
  Jeżeli tak, to jaki to mail ma być?
  Dziękuje!

 5. W jakiej kwocie powinno zostać wypłacone postojowe, jeżeli w lutym zarobiłam ~3100zł, w marcu ~1700zł, kwietniu 0zł a w maju 500zł ? Umowa zlecenie zawarta w styczniu.
  Pierwszy wniosek w stosunku luty:marca złożony w kwietniu, drugi wniosek marzec: kwietnia= w maju, w czerwcu zostanie złożony kwiecień: maja.

 6. Czy jak pracuję na umowę o pracę na 0,7 etatu i dodatkowo prowadzę od 7 lat działalność jednoosobową czy mogę złożyć wniosek RSP-D ?

 7. „Abyś mógł otrzymać kolejne świadczenie postojowe….najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata świadczenia postojowego”
  Złożyłem wniosek w kwietniu (za marzec), do dzisiaj nie mam wypłaconych pieniążków czy mogę składać o kontynuacje za kwiecień czy muszę czekać aż wypłacą pierwsze i dopiero w następnym miesiącu złożyć ?

  1. Jest jakiś zakaz dzwonienia do ZUS czy nie umiesz skorzystać z telefonu? Możesz też złożyć skargę na opieszałość elektronicznie. W czym problem? Albo twój wniosek został nieprawidłowo wysłany, albo odrzucony. ZUS nie może tyle zwlekać z wypłatą świadczenia. Ma na to ograniczenia ustawowe…

 8. Moja żona pobiera emeryturę (niewiele ponad 1 tys. zł) i jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudnienie). Z racji epidemii znacząco spadły dochody z działalności gospodarczej, w kwietniu wręcz do zera. Czy przysługuje jej postojowe? Czy emeryturę traktuje się jako „ubezpieczenie społeczne z innego tytułu”?

 9. W lutym był przychód, w marcu: 0 i kwietniu dalej: 0.
  Pierwsze postojowe otrzymałam na podstawie spadku przychodów, czy otrzymam kolejne postojowe jeżeli kwiecień do marzec nie ma spadku tylko w obu miesiącach zero przychodów?

 10. Ile dni plus minus trzeba odczekać po wysłaniu wniosku RSP-D do zusu? I czy wysłanie jeszcze raz może przyspieszyć w jakikolwiek sposób? Głównie chodzi mi czy dostane wiadomość na maila czy na stronie Zusu?

 11. „…wystarczy złożenie oświadczenia, że sytuacja finansowa Twojej firmy nie polepszyła się od wypłaty wcześniejszego świadczenia.”
  Rozumiem, że wymóg 15% spadku nie jest wymagany, przychód z kwietnia nie może po prostu przekroczyć przychodu z marca?

 12. Nie prawda, że aby kontynuować postojowe wystarczy oświadczenie.
  Cytat ze strony ZUSu:
  „Abyś mógł otrzymać kolejne świadczenie postojowe, będziesz musiał złożyć nowy wniosek. Wniosek będzie dostępny w maju 2020 r. ponieważ o świadczenie można się ubiegać ponownie nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata świadczenia.”
  https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/2551468

  1. Trudno mi to skomentować, gdyż na tej samej stronie jest napisane: „Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać ze wsparcia po raz kolejny? Musisz złożyć oświadczenie, że Twoja sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie”. Tak samo zostało to ujęte w ustawie. Proszę zerknąć do art. 73 pkt. 37): http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000069501.pdf

   Być może ZUS udostępni na stronie oświadczenie, które nazywa wnioskiem?

 13. No dobrze, ale skąd wziąć to oświadczenie że warunki finansowe się nie polepszyły? Na stronie Pue, nie ma nic nowego prócz samego wniosku o świadczenie postojowe, który już złożyłam miesiąc temu.

 14. Jeżeli moja mama pracuje na umowię zlecenie a jej składki emerytalne idą na moje konto w takiej sytuacji podlegam innym ubezpieczeniom społecznym czy nie ?

 15. Złożyłam wniosek o świadczenie postojowe przez portal ZUS i otrzymałam już to świadczenie za pierwszy miesiąc. Gdzie znajdę potrzebne oświadczenie żeby dostać świadczenie za kolejny miesiąc?

  1. Naprawdę trzeba być bardzo bystrym… Wniosek masz dokładnie w tym samym miejscu, jedną pozycję niżej. Dokumenty robocze>Utwórz dokument>Lista rozwijana>Wniosek RSP-DK. Strasznie skomplikowane… ;)

  1. Zależy kiedy założyłeś działalność. „Postojowe przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli działalność przed dniem 1 lutego 2020 r. i podjęli decyzję o zawieszeniu działalności po 31 stycznia 2020 roku.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *