Jak napisać CV aby zdobyć pracę?

Jak napisać cv

Jak napisać CV aby zdobyć pracę? Jest na to sprawdzony w praktyce sposób. Nie pisz CV jak 90% ludzi. Zmień strategię i zobacz jak pisać CV.


CV ma sprzedać Ciebie, a dokładniej Twoje umiejętności, wiedzę i charakter. Zadaniem curriculum vitae jest przekonać czytającego, że warto Cię poznać i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać CV żeby zdobyć pracę? Zmienić strategię tak, aby CV stało się żywe, ciekawe i intrygujące. Zobacz, jak napisać dobre CV.

Jak pisać CV wg 90% ludzi? Kartka A4, imię i nazwisko, wypunktowane szkoły, doświadczenie zawodowe i zainteresowania. Jeśli zmienisz CV na żywe, ciekawe i intrygujące, to nie trafi do każdego. I bardzo dobrze! CV ma trafić tam, gdzie chciałbyś pracować. Skuteczność CV na poziomie 52% to bardzo dużo. Zwłaszcza, jeśli bagaż doświadczeń nie jest imponujący.

Jak napisać CV, aby wygrało w przedbiegach?

Znajdziesz tutaj praktyczne i w bardzo prosty sposób opisane zasady pisania CV. Zobacz najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu życiorysu i listu motywacyjnego. Sprawdź, jak je poprawić. Twoim celem jest otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Zdjęcie w cv

Pierwsza zasada dobrego zdjęcia w cv – nie umieszczaj fotografii z legitymacji ani z dowodu osobistego. Wyjątek stanowi aplikacja na stanowisko sprzątaczki. W każdym innym wypadku życiorys z takim zdjęciem trafi na kupkę „nijakie”, skąd do kosza na śmieci tylko jeden rzut.

Zdjęcie jest pierwszym elementem cv, na który pada wzrok pracodawcy. Choćby nie wiem jaki porządny był, najpierw popatrzy na Twoją podobiznę. To nie tekst, lecz grafika w pierwszej kolejności przyciąga ludzkie oko. Jakość zdjęcia powinna być najlepsza. Zgłoś się do najlepszego znanego Ci fotografa. Najlepsze CV musi mieć najlepsze zdjęcie.

Dla jasności – nie musisz umieszczać w cv swojej twarzy! Może to być inna grafika, która w jakiś sposób przedstawi Ciebie. Ja zamiast zdjęcia wkleiłem podobiznę żuka, nawiązując do swojego nazwiska. Tylko, że ja startowałem na stanowisko związane z marketingiem, gdzie takie specyficzne zaciekawienie jest mile widziane. Wyobrażasz sobie minę szefa zakładu blacharskiego, gdybym wysłał mu cv z żukiem? W przypadku mechanika możesz dodać do życiorysu zdjęcie, na którym na przykład naprawiasz auto.

Jeszcze ważna kwestia a’propos zdjęcia. A właściwie jego braku. Brak zdjęcia od kandydata płci męskiej nie przekreśla go. Co najwyżej trafi na wspomnianą kupkę „nijakie”. Natomiast jeśli kobieta nie umieszcza swojej podobizny w cv, daje jasny znak, że ma niską samoocenę. W każdym razie, od razu ląduje w koszu na śmieci. W erze photoshopa i makeupów, nawet grycanki wyglądają ładnie. Dlatego wstawianie brzydkiego zdjęcia, albo w ogóle nie wstawianie, jest wyłącznie oznaką lenistwa.

Czytałeś książkę Macieja Dutko pt. Efekt tygrysa? Książka jest o tym, jak stworzyć markę osobistą i w jaki sposób ją promować. Jeśli głowisz się nad tym, jak napisać CV, to polecam Ci zacząć wcielać w życie zasady w niej opisane. Zwłaszcza, jeśli jesteś na początku kariery zawodowej lub jeśli zmieniasz branżę.

2. Twoja historia, czyli jak napisać CV aby było zaciekawiło pracodawcę

Każdy produkt ma swoją historię. Coś, co wyróżnia go z tłumu. Stwórz swoją historię i opowiedz ją w swoim cv. Na początku ustal, jakie cechy są oczekiwane na stanowisku, na które aplikujesz i zastanów się, jakim jesteś człowiekiem. Odpowiedz sobie, czy jesteś kreatywny czy skrupulatny, samodzielny czy pracujący w grupie, mówca czy pisarz, ścisłowiec czy humanista, odpowiedzialny czy lekkoduch?

Zastanów się, co jest w Tobie ciekawego i w jaki sposób dochodzisz do sukcesów. Ciężką pracą? To pokaż, jak wspinałeś się po szczeblach kariery. A może jesteś charyzmatyczny i przekonujący? To pokaż w CV, że potrafisz zjednać sobie ludzi.

Twoja historia musi być spójna. Jeśli masz poczucie humoru, to nie pisz językiem urzędowym. Jeśli jesteś skrupulatny to opisz dokładnie swoje dokonania. Inne wartości będą cenione na stanowisko pracownika biurowego, a inne na pracownika studia tatuażu. Pamiętaj o tym przy pisaniu CV.

3. Jak w CV pisać o wykształceniu

Najpierw napisz o ostatniej ukończonej szkole albo kursie. Jeśli uczyłeś się dobrze, to podaj swoją średnią ocen albo ocenę z przedmiotu, który interesuje pracodawcę. Jeśli w szkole zajmowałeś się pogłębianiem relacji towarzyskich zamiast nauką, to napisz o nauce pozaszkolnej. Napisz, jakie książki przeczytałeś w danym temacie, jakie blogi śledzisz i na jakich forach tematycznych się udzielasz.

Nie każdy musiał być w szkole orłem. Być może Twój pracodawca też nie był. Pisząc o wykształceniu masz przekonać czytającego, że Twoja wiedza na dany temat jest spora. Nie ma znaczenia jak ją zdobyłeś.

4. Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV

1.10-10.10 2013 Sprzedawca w Luk.SA
12.12.2010 – 30.09.2012 Sprzedawca w sklepie meblowym w PPHU Leta
1.07 – 3.08.2008 Pracownik magazynu w Yysted Holandia

Kandydujesz na sprzedawcę w Ikea. Co jest źle w powyższym zestawieniu doświadczenia?

  1. Nikogo nie interesuje, co robiłeś w wieku 18 lat, jeśli nie było to związane ze stanowiskiem, na które kandydujesz. Byłeś pracownikiem magazynu w Holandii, więc nawet jeśli pracowałeś przy meblach, to większość pomyśli, że pakowałeś jabłka albo zamiatałeś podłogę.
  2. Jeśli byłeś sprzedawcą przez 2 lata, to napisz czego się tam nauczyłeś, jak wyglądała Twoja sprzedaż i jak wspominasz tę pracę.
  3. Pracowałeś 10 dni w jakiejś firmie? Nie pisz o tym. Albo nie pisz, że pracowałeś 10 dni.
  4. Filozofia firmy Ikea to prostota, oszczędność i łatwość. Powyższe zestawienie być może jest oszczędne w słowach, ale na pewno nie jest proste w rozczytaniu ani łatwe w zrozumieniu.
  5. W przeciwieństwie do wykształcenia, o doświadczeniu pisz w kolejności chronologicznej. Pokażesz drogę, jaką przebyłeś w karierze, aby dojść tu gdzie jesteś teraz.
  6. Nie bój się pisać. CV nie musi być na jednej kartce A4. Podobno najlepiej sprzedają się długie teksty. Oczywiście, jeśli są ciekawe i trafiają do odbiorcy. Opisz każde z doświadczeń, pokaż co osiągnąłeś na danym stanowisku. Jeśli nic nie osiągnąłeś, bo twoim zadaniem było sprzątanie magazynu meblowego, to napisz że zapoznałeś się z branżą i nauczyłeś się pracować w grupie.
  7. Pisząc o doświadczeniu masz pokazać swoje sukcesy. Nie bój się używać zdjęć, wypunktowań i wykresów. Nie bój się podawać linków.
  8. Pisz o działalności w stowarzyszeniach, fundacjach i innych organizacjach non-profit. Przyszłego pracodawcy nie interesuje gdzie zdobywałeś umiejętności i doświadczenie, tylko czy je posiadasz. Więcej o tym w artykule CV bez doświadczenia.

5. Jakie opisać w CV swoje hobby

Muzyka, kino, podróże i sport. Możesz tak napisać, ale nie musisz. Skup się na zainteresowaniach, o których możesz najwięcej opowiedzieć. I opisz je. Napisz, w jaki sposób się interesujesz, co konkretnie robisz. Nie używaj ogólników. Muzyka to rock, disco-polo i chorały gregoriańskie. Słuchasz? A może komponujesz lub śpiewasz?

Pisz o konkretnych przykładach. Sport nie jest ciekawy. Ale uprawianie windsurfingu i 3 miejsce w zawodach o Puchar Prezydenta Szczecina może zainteresować. Niektóre firmy mają drużyny pracownicze. Warto się dowiedzieć o takich sprawach. Może się okazać, że nagle zaczniesz grać w piłkę nożną.

Gdy już zmienisz swoje CV na lepsze, koniecznie zdobądź książkę pt. Coaching marki osobistej. Autor – Sergiusz Trzeciak, jest zawodowym specjalistą z dziedziny marketingu politycznego. Dzięki niemu setki osób zostało radnymi i posłami. W tej książce radzi, jak zwykły gość taki jak Ty może pracować nad własną marką.

Jaki format CV

1. Jak już napiszesz CV, to wysyłaj je przez e-mail stosuj rozszerzenie .pdf. Żadne „wordy” i „open officy” (.doc). Powstało wiele edytorów tekstu i jeszcze więcej ich wersji. Nowsza wersja może nie otworzyć się na starszej itp. PDF jest najbezpieczniejszym formatem do CV i najlepszym do wydruku. Mało prawdopodobne, żeby pracodawca nie miał zainstalowanego programu do otwierania .pdf. Jeśli chcesz być pewny, że CV zostanie odczytane, to poślij je w obu wersjach – .doc i .pdf.

2. Pamiętaj o nazwaniu pliku z CV swoim imieniem i nazwiskiem. Czyli Adam_Kowalski.pdf albo Kowalski_cv.pdf. Dzięki temu plik z Twoim CV nie zginie wśród innych bezimiennych.

3. Polecam wydrukowanie CV na papierze kredowym. W dzisiejszych czasach może się zdarzyć, że więcej osób zrobi ładne, kolorowe CV. Sztywny papier będzie Twoim wyróżnikiem.

4. Topową zagrywką okażę się wysłanie CV… tradycyjną Pocztą! Wówczas masz pewność, że CV zostanie przeczytane. Nie mówiąc o tym, że w ten sposób również się wyróżniasz spośród innych kandydatów.

List motywacyjny. Czy potrzebny?

Niektórzy pracodawcy życzą sobie listu motywacyjnego. Gros osób kończy pisanie CV i zaraz biorą się za list motywacyjny – jeden do wszystkich firm. List motywacyjny jest zupełnie niepotrzebny w sytuacji, gdy wysyłasz CV gdzie popadnie. Firma Adamex z Hrubieszowa, do której startujesz na stanowisko przedstawiciela handlowego, myśli że jest Microsoftem albo Apple. No i że praca dla niej to spełnienie naszych marzeń. Bzdury. Nie mniej taka firma może być przystankiem w Twojej karierze, a na każdym przystanku czegoś się uczysz.

Ja nigdy nie wysyłałem listów motywacyjnych, ale w życiorysie zawierałem to, co pracodawca chciał wiedzieć. Plik z CV zawsze tytułowałem „CV i list motywacyjny”. Chodziło o to, żeby pracodawca go otworzył.

Pisanie CV za Tobą, co dalej?

Podstawowa sprawa, to do kogo wysyłać CV. Nie licz na dobrą skuteczność CV, wysyłając go gdzie popadnie. Napisałeś dobre CV pod branżę odzieżową, a teraz wysyłasz je do oferty pracy w marketingu? Rozumiem, że bardzo chcesz zdobyć pracę. Ale jeśli skończyłeś studia wyższe na kierunku administracja i połowę życiorysów wyślesz na stanowiska pizzermana i pomocy kuchennej, to co najwyżej możesz nabawić się depresji. Nie wybiorą Cię.

Przeczytaj o tym jak skutecznie szukać pracy, zamiast wysyłać CV co każdego pracodawcy.

Jeśli już koniecznie chcesz być tym pizzermanem, to przygotuj osobne CV. Wymaż studia wyższe, dopisz zainteresowanie gotowaniem i kuchnią włoską, zrób sobie zdjęcie jak robisz pizzę w domu… Bo umiesz robić pizzę, prawda? Weź przykład z Małgosi. Przeczytaj wywiad z osobą, która pisze o tym, jak zdobyła pracę w banku.

Klucz do osiągnięcia dobrej skuteczności CV leży w ustaleniu właściwej listy adresowej. Na rynku pracy jesteś sprzedawcą. Towarem jest Twój czas i kompetencje. Trudno, żebyś zakładowi produkującemu okna sprzedawał doświadczenie w gastronomii. Jak napisać CV aby zdobyć pracę w produkcji okien? Usuń z CV gastronomię i idź na jakiś pokrewny kurs.Co z tego, że jesteś wygadany i elokwentny, skoro nawet nie będziesz miał okazji porozmawiać? Jeśli chcesz być zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne, to musisz wiedzieć jak napisać CV, które Cię sprzeda. Popatrz na panów ze zdjęcia. Gdyby potrafili pisać dobre CV, to nie musieliby domagać się pracy i chleba od Bóg wie kogo. Lepsze CV pomoże zdobyć staż albo pracę.

Podsumowanie

Jak widzisz, pisanie CV nie jest taką prostą sprawą. Powyższy artykuł pomógł ci poznać zasady, jak napisać CV w sposób wyjątkowy. Gdy już zdobędziesz pracę, załóż konto osobiste w banku. Warto skorzystać z darmowego i prostego w obsłudze konta w NEST BankuZ najnowszym rankingiem kont osobistych zapoznasz się tutaj.

Bierz też pod uwagę, że nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. Jeśli czujesz w sobie duszę przedsiębiorcy, zastanów się nad otwarciem firmy. W zdobyciu środków na start pomogą Ci dotacje za założenie firmy lub… wyjazd do pracy za granicę. Powodzenia!

Łukasz LUK Chrząszcz

Wolnościowiec, bloger, radny Miasta Wodzisław Śl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie biznesu. Więcej ->
Łukasz LUK Chrząszcz

36
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
Ania LipiecKrzysztof HalickiKlaraJacek Drwalgtagirlish Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maciek
Gość
maciek

poszło cv na email:)

Mika225
Gość
Mika225

A co robić jak się ma 24 lata i nie ma doświadczenia z lenistwa, tylko prace dorywcze? Teraz chcę to zmienić i co mam wpisać w CV? Mam tylko studia licencjackie, potem nic, kursów też nie mam, więc nie mam wiele do wpisania. Wiem, że to trudniejsza sytuacja, ale proszę o rady.

Luk
Gość

Cześć Mika, wbrew pozorom Twoja sytuacja jest bardzo klarowna. Wpisz w CV prace dorywcze i swoje wykształcenie, a następnie przejdź się na kurs/szkolenie w branży, która Cię interesuje. Potem zgłoś się na praktyki lub staż, załóż bloga w tej tematyce i działaj :)

jinna
Gość
jinna

Mnie uczyli, że cv ma być czarno-białe, jak dokumenty do urzędu, jak pokazałam kolorowe: spytali mnie „a co to zaproszenie na imprezę?” Zdjęcie? Nie uważam się za brzydką, mają mnie zatrudnić nie za to, że ładnie wyglądam a za to, że coś u mnie. W sumie moim największym problemem jest to, że zamiast na stażu na jakiegoś doradce klienta, poszłam na staż zgodny z moimi zainteresowaniami i okresy lenistwa, a „murzynem” o którym wyczytałam w artykule dla pracodawców jednak być nie chce..

Luk
Gość

Jeśli aplikujesz do urzędu to nie warto dawać tęczowego cv ;)

Kasia - Babskie Tabu
Gość
Kasia - Babskie Tabu

Z całym szacunkiem dla autora, ale jest w powyższym poście kilka bzdur. Jako osoba doświadczona w branży HR powiem jednym zdaniem: CV ma pokazać, że kandydat spełnia wymagania określone w ogłoszeniu o pracę, a jego umiejętności, chęci i motywacja są wystarczające do rzetelnej pracy. Zgadzam się, że marketing lubi oryginalne CV, ale w innych działach bycie oryginalnym i pomysłowym rzadko jest najważniejsze. Bardzo rzadko.

Luk
Gość

No i gdzie te bzdury doświadczona w HR osobo?

Kasia - Babskie Tabu
Gość
Kasia - Babskie Tabu

Nie zanegowałam stwierdzenia, że warto się wyróżniać. Napisałam, że wciąż bardzo rzadko jest to kluczowe. Natomiast odnosząc się do postu w konkretach: 1. „Pierwsza zasada dobrego zdjęcia w cv – nie umieszczaj fotografii z legitymacji ani z dowodu osobistego.” – to nie jest kluczowe. Jeśli merytoryka się broni, nawet przy kiepskim zdjęciu można trafić na rozmowę do pracodawcy. 2. „W przypadku mechanika możesz dodać do życiorysu zdjęcie, na którym na przykład naprawiasz auto.” – to coraz powszechniejszy sposób myślenia. A jak ktoś startuje na stanowisko sprzedawcy ma wstawiać zdjęcie przy półce z towarem? Absurd! Zdjęcie jeśli jest, ma być schludne,… Czytaj więcej »

Luk
Gość

Większość tych konkretów to wyciągnięte z kontekstu zdania. Ale do rzeczy: . Jeśli masz podyplomowe studia wyższe w danym kierunku i 10 lat doświadczenia popartego sukcesami, to faktycznie wyróżnianie się spośród konkurencji może być zbędne. 1. jw. 2. Zależy do sprzedajesz. Jeśli samochody to możesz dodać zdjęcie jak stoisz w salonie przy czerwonym Ferrari ubrana w śnieżnobiałą koszulę. 3. Brak zdjęcia, brak daty urodzenia, brak jakiejkolwiek standardowej informacji mówi tyle, że chcesz coś ukryć. 4. Bez względu na jakość ukończonej szkoły, wysoką oceną warto się chwalić. Mówi to o Tobie tyle, że jesteś osobą ambitną i przykładającą się do obowiązków.… Czytaj więcej »

Kasia - Babskie Tabu
Gość
Kasia - Babskie Tabu

Data urodzenia zamieszczona w CV może być podstawą do roszczeń w sądzie pracy, kiedy kandydat został odrzucony. Wówczas może się powołać na dyskryminację ze względu na wiek (oczywiście jeśli faktycznie podejrzewa, że to był powód odrzucenia jego kandydatury). Podobnie jest w przypadku płci, wyznania religijnego, znaku zodiaku i innych tego typu danych. Jeśli ktoś ocenia brak jakiejkolwiek informacji przez pryzmat tego, że kandydat ma coś do ukrycia to hmmm… chyba taki rekruter powinien zastanowić się nad sobą i swoim podejściem do świata… Myślę, że dalsza dyskusja w tym temacie nic nie wniesie, bo ewidentnie widać, że mamy różną długość doświadczenia… Czytaj więcej »

magda
Gość
magda

Ciekawie i luźno napisane, dobrze się czyta Twoje artykuły