Gry do pubu, baru, kawiarni – TOP 10 najpopularniejszych gier

gry do pubu

Dziś bardzo przyjemny temat – przykłady gier, które sprawdzają się w knajpie. Gry do pubu powinny być łatwe, krótkie i przyjemne. Trudne gry zostaw geekom.

Pisałem ostatnio o zgodach, jakie trzeba uzyskać przy udostępnianiu gier gościom. A także o tym, jakie konsole można umieścić w lokalu. Pomyślałem, że warto kontynuować ten wątek. Dziś o wiele przyjemniejszy temat – przykłady gier, które sprawdzają się w knajpie. Bo gry – wbrew temu co mówi pokolenie wychowane na telewizorach – kształcą, uczą i bawią!

Gry na konsole

Tryb rozgrywki

Dziewięciu na dziesięciu ludzi przychodzi do knajpy ze znajomymi. Dlatego 9 na 10 gier, które zakupisz do swojego lokalu powinno mieć tryb gry dwuosobowej na jednym ekranie. Nie mylić z trybem multiplayer, czyli graniem przez sieć. Ten system sprawdzi się, jeśli planujesz zakup większej liczby telewizorów i konsol. Możesz wówczas organizować turnieje online.

Gry jednoosobowe nie są popularne z wiadomych powodów. Na pewno znajdzie się jakiś zakręcony gracz, który będzie przyłaził sam, dzień w dzień, aby przechodzić kolejne misje. Dla takich maniaków możesz mieć w zanadrzu jakąś grę, ale niech to będzie 1 gra na 10. Więcej się nie opłaca.

Rodzaj gry

Rywalizacja – to jest to, co nakręca zabawę. W pubie sprawdzają się gry imitujące bijatyki, strzelanki, wyścigi samochodowe i gry zespołowe. Jeśli w lokalu masz dużo miejsca, to zainstaluj Kinect i w ciemno bierz tenis, boks, karaoke i gry taneczne. Jak ognia unikaj przygodówek, RPG i innych, wielogodzinnych gier.

Poniżej lista najlepszych gier na XBox-a do pubu.

Gry do pubu – TOP 5 gier na konsole do baru

 1. Tekken – najlepsza bijatyka na XBoxa
 2. FIFA – najbardziej znany symulator piłki nożnej
 3. Dance Central – dla tych którzy lubią tańczyć
 4. Virtua Tennis – tenis ziemny
 5. Forza Motorsport – popularne wyścigi samochodowe

Gry planszowe

Tryb rozgrywki

Gry planszowe mają tę przewagę na konsolówkami, że może w nie grać spora liczba osób naraz. Nie potrzeba kilku padów, wystarczy stół i rozrywka zapewniona.

Im większy przedział liczby graczy, którzy mogą wziąć udział w rozgrywce, tym lepiej. Ideałem jest więc gra dla 2-99 graczy, ale to ideał niedościgniony. Do barowego zestawu najlepiej dobrać gry dla każdej z możliwości: dla dwójki, trójki, czwórki, piątki i więcej znajomych.

Nie kupuj skomplikowanych gier

Aby goście mogli zagrać w grę planszową, muszą poznać jej zasady. Barmani powinni mieć je w małym palcu, aby w razie potrzeby pomóc. Co nie zmienia faktu, że nie zawsze będą mogli. Dlatego stopień trudności jest bardzo istotny przy doborze gier do pubu. Czytanie długich instrukcji podczas pobytu w lokalu jest nudne i zajmuje sporo czasu. A ludzie przychodzą, żeby się bawić – teraz!

Trudniejsze gry, skomplikowane, wielogodzinne, będą i tak przynoszone do pubu przez ich fanów.

Jaki rodzaj gry

Przed zakupem danej gry warto przeczytać jej recenzję w internecie, a najlepiej obejrzeć tutorial na youtube. W praktyce świetnie sprawdzają się gry szybkie, typowo imprezowe. A także te, w których istnieje duża interakcja graczy – zwłaszcza ta negatywna ;)

Znajdziesz wśród swoich gości osobników, którzy słysząc  „gra planszowa” oczami wyobraźni widzą jedynie Eurobusiness. Albo Chińczyka :) „Eurobiznesowi” poświęciłem nawet osobny artykuł :) 

Schodzimy na ziemię. Nawet, jeśli posiadasz level pro w znajomości planszówek, to nie waż się pominąć upodobań tych najpospolitszych klientów. Weź sobie za cel rozwinąć w nich pasję, aby z czasem przerzucili się na coś ambitniejszego. Do dwóch wyżej wymienionych kultowych tytułów, koniecznie dokup dwie talie kart i szachy!

Jeśli nie masz miejsca w lokalu i nie chcesz oddawać całych stołów pod gry, to odradzam pozycje wielkogabarytowe: PichCar, Crokinole i Carrom. Dwie ostatnie są świetne, a zwłaszcza Crokinole. U mnie nie zdały egzaminu popularności, u Ciebie może być inaczej!

Poniżej lista najlepszych gier do pubu, razem z linkami do Ceneo, gdzie możesz porównać sobie ich ceny.

TOP 5 gier planszowych do baru

  1. Kalambury – idealne dla większej grupy osób a także do zorganizowania konkursu
  2. Sabotażysta – genialna gra dla grupy znajomych, z negatywną interakcją
  3. Dixit – zmusza wyobraźnię do pracy, po kilku piwach wciąga niesamowicie
  4. Munchkin – obowiązkowa pozycja dla zaawansowanych fanów gier planszowych
  5. Stupromilowy Las – lekka imprezówka, w której do gry potrzebne jest nieco alko

Jak zaoszczędzić na grach?

Gry nie są tanie, zwłaszcza najnowsze tytuły. Paradoksalnie, planszówki są droższe od gier na konsole. Jednym ze sposobów zaoszczędzenia jest  zakup gier używanych. Zwłaszcza, że mają to być gry do prezentacji i użytku dla gości. Na facebooku są grupy tematyczne dotyczące wymiany i handlu grami – polecam zajrzeć.

Jeśli uprzesz się na nówki, to rozważ podpisanie umowy handlowej z którąś z hurtowni. Do gier planszowych polecam hurtownię Rebel, który ma w zanadrzu ogromną liczbę tytułów. Możesz też napisać do producenta gry i zapytać o możliwość wysłania egzemplarza do pokazów.

Najważniejsze w doborze gier do pubu jest sugerowanie się powszechnymi opiniami i rankingami gier, a nie własnymi upodobaniami.

PS. Ranking ułożyłem na podstawie własnych doświadczeń. Podajcie w komentarzach wasze propozycje gier, w jakie chętnie gracie (lub chcielibyście zagrać) w pubie.

Oceń artykuł
[Total: 0 Average: 0]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

6 thoughts on “Gry do pubu, baru, kawiarni – TOP 10 najpopularniejszych gier

 1. Rewelacyjne gry do pubu to Szeregowiec Pingwin i Cytadela. Obie mają proste zasady, więc nawet ci mniej doświadczeni szybko załapią. Obie również dają pole do popisu dla tych bardziej taktycznych umysłów, dzięki czemu gracze bardziej doświadczeni znajdą w nich wiele zabawy.

 2. Jestem najpospolitszym klientem, bo chińczyk to mój numer 1. Od zawsze :) No, ale to może dlatego, że odkąd piastuję zaszczytną funkcję matki, to bary omijam szerokim łukiem i tak zostanie dopóki piskląt w świat nie wypuszczę. Tak sobie obiecałam. A gra ktoś jeszcze w barze w bilarda albo darta? Czy ja już taka stara jestem?

  1. Cześć Kasia, każdy zaczynał od Chińczyka ;) bilard i dart to w barach, a konsole i gry planszowe to wiesz, w takich lepszych miejscach ;)

   1. Haha. To jednak jestem stara :) Bo były bary i kluby. Do jednych wchodziło się za darmo, do drugich już nie. Jako studenci w pierwszych byliśmy mile widziani, w drugich niekoniecznie bo i tak wielkiego utargu z nas nie było. W pierwszych się pykało w bilard, w drugich gadało o wszystkim i o niczym, a czasami tańczyło. Wszystko się teraz rozsypało i pozmieniało nazwy, jak widzę, a Chińczyk, Chińczykiem został :) Taka siła w prostej grze :) Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *