CV bez doświadczenia zawodowego. Zobacz, jak napisać CV

CV bez doświadczenia i wykształcenia

Musisz napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia? Nie ma problemu. Przeczytaj case study Karola i weź przykład, jak napisać dobre CV.

Napisał do mnie Karol, który po skończeniu zawodówki i wyuczeniu się w zawodzie kucharza postanowił zostać… informatykiem. Bez doświadczenia.

W sumie mógłbym Karolowi podrzucić link do artykułu o tym jak się przebranżowić, gdzie od A do Z jest opisane, jak zmienić branżę. Przy zmianie branży w kontekście zawodu można mówić, gdy osoba jakiś czas pracowała. Tymczasem Karol dopiero wchodzi na rynek pracy. Postanowiłem opisać przypadek braku doświadczenia i podpowiedzieć, co można zrobić, aby ten fakt ukryć lub zniwelować jego negatywne skutki.

CZY JESTEŚ CWANIAKIEM?

W szkole na języku polskim, przed każdą lekcją odpytywano nas z trzech ostatnich tematów. Znając tę zasadę, większość osób uczyła się przed językiem polskim. Zdarzało się jednak, że kilka osób „zapomniało” się nauczyć. W tej grupce można było wyróżnić  dwa typy osób – cwani i bezmyślni. Cwani szli do odpowiedzi i mówili to, co zapamiętali z ostatniej lekcji lub to, co podpowiedziała im logika/wyobraźnia.

Z kolei osoby z rodzaju bezmyślnych nie podchodzili do odpowiedzi mówiąc, że nic nie potrafią.   

Podobnie jest z doświadczeniem, którego „nie mamy”. Mnóstwo młodych ludzi kończących szkołę ma zerowe doświadczenie zawodowe. I zastanawiają się, co wpisać do swojego CV. Zazwyczaj nie wpisują nic.

CO WPISAĆ DO RUBRYKI „DOŚWIADCZENIE” GDY NIE MASZ DOŚWIADCZENIA?

CV ma być napisane pod kątem jednej branży. Można do niego wpisać wszystko to, co jest z nią związane. Kończąc liceum ogólnokształcące jest się w najtrudniejszej sytuacji. Po zawodówce i technikum są praktyki, po liceum – wielkie gówno. Na szczęście tylko teoretycznie, bo po liceum wynosi się ważną umiejętność, jaką jest lanie wody.

Niczym Wieszcz Adam możesz improwizować i w rubryce „doświadczenie” opisać:

  • działalność non-profit – jeśli pomagałeś w stowarzyszeniu lub działałeś charytatywnie, opisz dokładnie co robiłeś. Opisz tak, aby pasowało pod branżę, w której chcesz pracować!
  • sąsiedzką pomoc – na osiedlu możesz uchodzić za złotą rączkę i naprawiać sąsiadom telefony, koledzy mogą zwracać się do Ciebie o pomoc przy naprawie roweru, możesz mieć smykałkę do komputerów. Opisz to, w czym jesteś dobry i poprzyj przykładami.
  • pracę w wakacje –  jako 16-latek wstawałem o 2 w nocy i rozwoziłem rowerem gazety, o 8 szedłem do szkoły. Jeśli pracowałeś gdziekolwiek to napisz o tym i uwydatnij to, czego nauczyła Cię praca.
  • pracę w domu – jeśli nie przypominasz sobie nic z powyższych przykładów, to zawsze możesz opisać to, co robisz w domu. Chcesz zostać barmanką? Napisz, że co sobotę raczysz rodzinę własnoręcznie robionymi drinkami. Oczywiście jeśli jeszcze ich nie robisz, to zacznij ;) I koniecznie wstaw do CV zdjęcie Twojego drinka!

POPRAWKI W CV KAROLA

Karol podesłał mi dwie wersje swojego CV. Pierwszą oryginalną i drugą już po poprawkach. Tę drugą napisał na podstawie porad o pisaniu CVTak prezentuje się finalne CV Karola:

cvkar

Mam do Was wielką prośbę, jak wysyłacie do mnie CV, to nie usuwajcie zdjęcia! To ważny element w życiorysie i feedback na ten temat jest bardzo istotny. Naprawdę nie ma się czego bać. Najwyżej zobaczycie kiedyś swoją twarz w memie :)

A teraz moje porady do CV Karola.

1. Czcionka w CV

Jeśli piszecie standardowe CV jak Karol, to nie używajcie czcionki Times New Roman. O wiele lepiej sprawdzi się Verdana, Arial i Tahoma. Niektórzy odradzają wymyślne czcionki. Jednak jeśli czcionka jest czytelna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z niej skorzystać. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda niestandardowa czcionka wyświetli się na komputerze pracodawcy. Aby uniknąć tego problemu wystarczy, że wyśle się CV w formacie .pdf.

2. E-mail w CV

Musi być w formie imienia i nazwiska lub inicjałów. Nie ma tu miejsca na cyferki i ksywy.

3. Rubryka Profil

Tekst w rubryce „Profil” ma być jak się domyślam zamiennikiem dla listu motywacyjnego. Cwane posunięcie, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia :) Karolowi polecam zmienić tekst na taki, który pokaże zainteresowanie tematyką. Na przykład:
Interesuję się elektroniką i majsterkowaniem, a składanie laptopów i komputerów sprawia mi olbrzymią frajdę. Mam w zanadrzu 11 naprawionych komputerów moich znajomych. Oto jeden z nich: [zdjęcie]. Posiadam wysokie zdolności manualne, które są wysoko cenione w pracy informatyka. Znam się na konfiguracji sieci komputerowych i montażu komputerów od podstaw.
Pomimo braku wielkiego doświadczenia, sumiennie wypełniam powierzone mi obowiązki i szybko się uczę. Obecnie powiększam swoje wykształcenie w liceum dla dorosłych.

Rubryka „Inne” do usunięcia.

4. Edukacja (Wykształcenie)

W rubryce „Edukacja” koniecznie usunąć sformułowanie „kucharz małej gastronomii”. Jeśli nie kandyduje się na kucharza, to jest to zbędna informacja dla pracodawcy. A niekiedy może przynieść więcej szkód niż pożytku! Kontynuując wątek edukacji, zastąpiłbym sformułowanie „(zjazdy co 2 tygodnie sobota, niedziela)” na „szkoła zaoczna – nie koliduje z pracą w tygodniu„. Chodzi o to, aby pracodawca zobaczył ambicje kształcenia w zawodzie, ale i chęć traktowania przyszłej pracy priorytetowo.

5. Doświadczenie

Co wpisać w „doświadczeniu zawodowym” napisałem we wstępie. Karol bardzo dobrze zaczął. Napisał, że pracuje na komputerach w swoim domu. Brakuje tu jednak potwierdzenia fotograficznego i specjalistycznego nazewnictwa poczynionych napraw. Wystarczy, że wklei zdjęcie przy rozebranym komputerze i opisze ze szczegółami, specjalistycznym językiem, na czym polegała naprawa. Lub wstawi zdjęcie przy wifi i opisze, jak rozwiązał problem znajomego z łącznością z internetem.

6. Języki obce

W rubryce „języki obce” lepiej nie pisać, że zna się angielski w stopniu podstawowym. Zwłaszcza, gdy aplikuje się na stanowisko, gdzie kontakt z angielskim jest ciągły. Karolo może wpisać, że bardzo dobrze znane są mu angielskie zagadnienia informatyczne. Wszak większość osób mających komputery od kilku lat, potrafi się nim posługiwać bez znajomości języka, a co dopiero ktoś, kto zna się na oprogramowaniu.

Jak napisać najlepsze CV i list motywacyjny

najlepsze cv

„Praktyczny poradnik dla chcących znaleźć wymarzoną pracę”
Zobacz w księgarni

W książce w bardzo prosty i przede wszystkim praktyczny sposób autorka pokazała najważniejsze zasady pisania CV i listu motywacyjnego. Uwypukliła również najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu CV i listów motywacyjnych. Warto przeczytać i poznać zdanie wybitnej polskiej praktyczki działu Human Relations.

Przed puszczeniem CV w eter, trzeba dać je do sprawdzenia dwóm osobom:
– koleżance ogarniętej w ortografii i gramatyce,
– koledze biegłemu w Wordzie.

Nie trzeba być mistrzem języka polskiego, gdy aplikuje się na informatyka czy innego kominiarza :) Jednak pisząc CV, powinno się przestrzegać zasad. Pisać po myślniku z małej litery, nie używać dużych liter w środku zdania, pisać „poziom średnio zaawansowany” a nie „poziom średnio-zaawansowany” ani „Poziom Średnio-zaawansowany” itd.

Cały tekst warto wyjustować, stosować tę samą czcionkę, te same wielkości czcionek w tekście właściwym, dbać o takie same odstępy między tekstem a myślnikami itd. Diabeł tkwi w szczegółach. Nie warto dawać powodów do odrzucenia CV.

WZORY I SZABLONY CV

Jeśli chcesz, aby Twoje CV wyglądało ciekawie i interesująco wizualnie, pomogą Ci gotowe szablony CV.

Najważniejsze jest to, co napiszesz w CV, jego treść i umiejętność zaprezentowania swojej osoby. Wygląd to równie ważna sprawa i Twoje CV nie musi być nudne i standardowe. Dzięki specjalnym narzędziom, takim jak jak Jobseeker.com, możesz stworzyć profesjonalne Curriculum Vitae.

wzory i szablony CV
Wzory i szablony CV Jobseeker pomogą Ci stworzyć profesjonalny dokument

PODSUMOWANIE I OCENA

W szkole, w pracy, w domu –  w wielu miejscach wmawia się młodym Polakom, że jeśli nie umie się czegoś na 100%, to w ogóle tego nie umie. Nie słuchajcie takich trutni. Można coś umieć na 30% i warto się tym pochwalić w CV. Często te 30% wystarcza, żeby zdobyć pracę.

Lepszym sposobem od lania wody w CV jest zdobycie kwalifikacji. Kursy językowe i zawodowe ESKK znajdziesz tutaj. Wybierz coś dla siebie i poszerz swoje umiejętności.

Jeśli dopiero co skończyłeś szkołę to zapewne szukasz konta w banku – przyda się aby otrzymywać przelewy z pracy. Obecnie darmowym kontem młodzieżowym jest konto w Nest Banku – zupełnie za darmo. Pozostałe konta znajdziesz w rankingu kont osobistych, polecam się z nim zapoznać przed ostatecznym wyborem.

Oceń artykuł
[Total: 1 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

10 thoughts on “CV bez doświadczenia zawodowego. Zobacz, jak napisać CV

  1. Bardzo wartościowy wpis! Jako obecny absolwent muszę powiedzieć, że znalezienie pracy w zawodzie bez jakiejkolwiek pomocy i doświadczenia jest naprawdę trudne. Dobre CV może w tym sporo pomóc.
    Pisanie CV zgodnie z regułami i uzupełnianie informacji w taki sposób, by przykryć nasze słabości jest bardzo dobrym pomysłem w przypadku studentów i absolwentów. Jeszcze lepszym jest stworzenie ciekawego podsumowania zawodowego.
    Przez 3 miesiące chodziłem z biura do biura i podkładałem swoją aplikację, ale odpowiedzi wciąż było brak. Dopiero gdy napisałem swoje CV zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami i rozpisałem podsumowanie zawodowe na podstawie tego tekstu zaczęły pojawiać się pierwsze oferty rozmów o pracę.
    Polecam więc najpierw sporo poczytać na ten temat, a dopiero później tworzyć swoją aplikację :)

  2. Martyna Ciempek – dzięki za polecenie! Skorzystałem i istotnie moje CV wygląda o niebo lepiej :D Polecam dalej – szybkie cv to świetny kreator :)

  3. Jesli nie ma sie konkretnego doswiadczenia, to dobrze jest wpisac jakiekolwiek aktywnosci czy wolontariaty, calosc ubrac wladny szablon i powinno dac rade, liczy sie dobre wrazenie! Fajne szabloniki mozesz na szybkiecv sobie znalezc

  4. Witam, przeczytałam z uwagą ten artykuł. Układam CV do pracy w empiku. Mam pytanie, czy jeśli jestem absolwentką liceum bez doświadczenia zawodowego, to mogę napisać o dosiadczeniu jako pomocnik biblioteczny w gimnazjum?

  5. Super przydatne informacje jak zwykle. Chyba jak w końcu napiszemy swoje CV to po przeczytaniu tych wszystkich wskazówek będzie idealne. Ciekawa informacja z tą czcionką, chyba też byśmy dały Timesa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *