Staż z Urzędu Pracy – wszystko co musisz wiedzieć [31 pytań i odpowiedzi]

staż z urzędu pracy

Staż z Urzędu Pracy to szansa na dobrego pracownika oraz pracę. Czy staż z UP może być korzystny dla pracodawcy i pracownika? Przekonaj się sam.

Stażysta z Urzędu Pracy to osoba bezrobotna, która przez dany okres czasu uczy się zawodu. Firma po zakończeniu stażu zatrudnia tę osobę na pełny etat. Tyle teorii. Staż z Urzędu Pracy to łakomy kąsek dla pracodawców.

Jesteś pracownikiem czy pracodawcą?

Ten artykuł jest przydatny dla jednych i drugich, ale piszę go z perspektywy doświadczeń pracodawcy. Jeśli masz bardziej szczegółowe pytania dotyczące stażu z UP, to na końcu artykuły znajduje się 31 pytań i odpowiedzi. W komentarzach możesz również zadać własne pytanie na które odpowiem.

Jeśli jesteś kandydatem na stażystę to mam dla Ciebie radę – jeśli chcesz stażu z Urzędu Pracy, wykaż się inicjatywą. Zgłoś się do firmy i zaproponuj, że wszystko załatwisz. Przygotuj CV według tego, co pisałem w artykule Jak napisać CV, które zdobędzie uznanie 52% pracodawców, a następnie przeczytaj poniższy tekst.

1. Porady dla pracodawcy

  • Składając wniosek o staż musisz działać na rynku co najmniej 6 miesięcy. Dopiero od 7 miesiąca działalności możesz starać się o stażystę z Urzędu Pracy.
  • Możesz starać się o stażystę z innego Urzędu niż macierzysty. Czyli prowadząc firmę w Katowicach, możesz starać się o pracownika np. z Chorzowa.
  • Po złożeniu wniosku, Urząd ma miesiąc na podjęcie decyzji. Od decyzji nie ma odwołania.
  • Nie możesz wziąć na staż kogoś, kto już wcześniej pracował dla Ciebie.
  • Możesz we wniosku wskazać własnego kandydata (również rodzinę).
  • W przypadku braku wskazania kandydata, Urząd będzie wysyłał do Ciebie swoich podopiecznych.
  • Warto wpisać we wniosku gwarancję zatrudnienia. Nawet, jeśli nie planujesz nikogo zatrudniać.
  • Możesz starać się o więcej niż jednego stażystę. Możesz wziąć tylu stażystów, ilu masz pracowników, minus jeden.
  • Stażysta musi przejść badania lekarskie w medycynie pracy. Koszty badania pokrywasz samodzielnie (60-80zł).
  • Staż z urzędu pracy jest płatny, ale pensję dla stażysty opłaca Urząd Pracy.
  • Staż trwa od 4 do 6 miesięcy.
  • Stażysta może iść na chorobowe.
  • Powinieneś zapewnić stażyście nadzór opiekuna. Ty albo inny pracownik muszą być przy stażyście non stop.
  • Stażysta nie odpowiada za wyrządzone szkody.
  • Jeśli stażysta Cię zawiedzie, to możesz zerwać umowę stażową i starać się o przydział kogoś innego.
  • Po zakończeniu stażu nie musisz zatrudniać stażysty. Możesz zatrudnić kogokolwiek, byle stan zatrudnienia w Twojej firmie zwiększył się po zakończeniu stażu. Jeśli nie zwiększysz zatrudnienia, to nie możesz ubiegać się o kolejny staż. Kar finansowym nie przewidziano.
staż z UP poradnik
Staż z UP – poradnik dla pracownika i pracodawcy

2. Porady dla pracownika

  • Kandydat na stażystę musi być osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy.
  • Nie możesz iść na staż do swojego byłego pracodawcy.
  • O przydziale bardzo często decyduje kolejność zgłoszeń, czasami punktacja (zależy od Urzędu).
  • Stażysta musi przejść badania lekarskie w medycynie pracy. Koszty pokrywa pracodawca.
  • Za staż płaci Urząd Pracy, nie pracodawca.
  • Staż trwa od 4 do 6 miesięcy.
  • Jako stażysta możesz iść na chorobowe.
  • Powinieneś mieć nadzór opiekuna.
  • Stażysta nie odpowiada za wyrządzone szkody.
  • Pracodawca nie musi zatrudnić stażysty.
  • Warto, aby stażysta posiadał konto osobiste w banku, na które będzie przelewane wynagrodzenie z Urzędu Pracy. Warto się zapoznać z rankingiem kont osobistych i otworzyć konto jeszcze przed podpisaniem umowy stażowej. Obecnie w 100% darmowe konto dla osób dorosłych to konto w mBanku, po spełnieniu 2 warunków.

Wniosek o staż z Urzędu Pracy – pierwsze podejście

Zgodnie z regulaminem określającym zasady i warunki organizacji stażu, na przydział stażysty musiałem odczekać pół roku od startu działalności. Gdy minęło 6 miesięcy, zacząłem szukać informacji na temat oferty urzędu.  UP dostają pieniądze na staże na początku roku i wówczas jest największa szansa na skierowanie do nas pracownika. Zdecydowałem ubiegać się o barmana/baristę.
Zgodnie z punktem regulaminu dotyczącym opisu zawodu:

„Organizator stażu składa wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu dla bezrobotnych(ego), zawierający w szczególności:
– dokładny opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu, w tym nazwa zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwa komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz szczegółowy zakres zadań zawodowych wykonywanych przez stażystę;”

napisałem wniosek, który następnie złożyłem w Urzędzie Pracy. Wszystkie potrzebne informacje na temat zawodu znajdziesz w klasyfikacji zawodów i specjalności – link. Byłem spokojny o rezultaty naboru, ponieważ już raz z pozytywnym skutkiem starałem się o staż z Urzędu Pracy – na sekretarkę do klubu sportowego.

Oprócz stażu możesz starać się o doposażenie stanowiska pracy lub środki z PFRON-u. Polecam przeczytać książkę, która rzeczowo omawia ten temat po zmianie przepisów: Refundacja kosztów zatrudnienia z urzędów pracy i PFRON

UP ma miesiąc na rozpatrzenie decyzji. Mniej więcej po takim czasie przyszła odpowiedź – negatywna. Macierzysty Urząd Pracy stwierdził, że na stanowisko barman/barista nie jest potrzebny staż. Przed złożeniem przeszukałem internet i znalazłem w innych miastach kilka aktualnych ogłoszeń stażowych na to stanowisko.

Okazało się jednak, że podobnie jak w przypadku Sanepidu (polecam artykuł Odbiór i kontrola lokalu przez Sanepid – od A do Z) interpretacja prawa może być dowolna przez każdą z powiatowych jednostek. Jeśli w jednej gminie Urząd Pracy godzi się na staż na stanowisku barman/barista, to w innej już nie musi się zgodzić. UP może mieć bowiem inny regulamin.

Wg mnie, każdy zawód (który występuje w urzędniczym rejestrze) powinien być traktowany jednakowo. Moim zdaniem, opinia urzędu jest nie w porządku wobec zawodu barmana i baristy. Przyrządzanie drinków i parzenie kaw to sztuka, której uczy się latami. Urząd Pracy powinien opublikować listę zawodów, na które nie są potrzebne staże. Oszczędziłoby to pracodawcom nerwów i czasu!

Pieniądze na staż z Urzędu Pracy – drugie podejście

Po 3 miesiącach Urząd Pracy ponownie miał do dyspozycji pieniądze na organizację stażów. Czekałem na to. Skoro barman/barista ma zbyt łatwe zadania i nie wymaga przeszkolenia, to kto jak kto, ale kierownik kawiarni to już wyższy poziom wtajemniczenia.

Napisałem ogłoszenie o pracę (staż) na OLX, zgłosiło się kilka osób, najlepsza osoba została wpisana do wniosku. Po konsultacji z Urzędem Pracy złożyłem drugi wniosek – na stanowisko „kierownik kawiarni”.

Po miesiącu oczekiwania przyszedł list z odmową. W uzasadnieniu Urząd Pracy napisał, że nie mogą mi przyznać stażysty na stanowisko kierownika, ponieważ ów stażysta nie miałby kim kierować. Tymczasem zgodnie z regulaminem stażu, stażysta nie może zostać sam na stanowisku pracy – powinien pracować pod okiem opiekuna. Więc, siłą rzeczy miałby na kim „ćwiczyć” kierowanie.

Pracując samemu w knajpie nikim nie kierowałem, a kierownikiem z racji obowiązków jak najbardziej się czułem. Reasumując, jeśli chcesz dostać stażystę, to musisz skonstruować wniosek, który zostanie przyjęty.

Jak załatwić staż z Urzędu Pracy – trzecie podejście

Parę dni po drugiej odmowie w mediach pojawiła się informacja, że Urząd Pracy dał nowo-otwierającemu się hipermarketowi 20 stażystów (DWUDZIESTU stażystów). Do wykładania towaru, na kasę, do sprzątania itp. Ten news zakończył moją i tak słabą cierpliwość. Napisałem pismo do Starosty, opisując swoje przygody z podległym mu urzędem.

Starosta odpisał, aby udać się do Dyrektor UP, który wytłumaczy mi wszystkie problemy i pomoże załatwić staż. Że też wcześniej na to nie wpadłem. Jak chcesz załatwić sprawę to uderzaj do właściwej osoby (dyrektor). Pani dyrektor pomogła mi tak sformułować wniosek, żeby przeszedł. No i udało się, staż z UP załatwiony. Miesiąc później miałem już osobę na stażu, stanowisko – pomoc kuchenna. Dla mnie jakieś 9 miesięcy za późno.

W ostatnim podejściu nie miałem już czasu na szukanie kandydata na stażystę. Urząd Pracy obiecał mi więc podesłać swoich ludzi. Niestety większość z nich nie szukała pracy w gastronomii. Niektórzy wymyślali, że nie byli zdolni, nie mieli dojazdu, babcia chora, dziecko w przedszkolu… Widząc co się szykuje, zaproponowałem znajomej, aby zgłosiła się po podanie.


Co dalej?

Czy zdecyduję się jeszcze kiedyś na stażystę? Na pewno tak, gdyż staż z Urzędu Pracy to jedna z form oszczędzania na kosztach w firmie. Tego typu przygody wiele uczą i pomagają wyciągać wnioski na przyszłość. Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na Twoje pytania o staż, to przeczytaj teraz 31 pytań i odpowiedzi. Odpowiedziałem na wiele pytań związanych ze stażem – zarówno z perspektywy pracownika jak i pracodawcy.

Staż z UP – 31 pytań i odpowiedzi

Tę część artykułu podzieliłem na dwie części:

  • staż z UP – pytania pracodawcy,
  • staż z UP – pytania pracownika,

abyś mógł lepiej dopasować treść do tego, kim jesteś i czego szukasz.

Na samym początku musisz wiedzieć o sprawie najważniejszej – urzędy pracy mają dużą swobodę tworzenia własnych regulaminów. Dlatego urząd pracy w jednej miejscowości może mieć inne zasady i warunki odbywania stażów, niż urząd w drugiej miejscowości. Odpowiedzi na większość pytać znajdziesz w regulaminie stażów Twojego urzędu.

1. Gdzie znajdę regulamin stażu z urzędu pracy?

Na stronie internetowej Twojego (miejskiego, grodzkiego lub powiatowego) Urzędu Pracy.

2. Ile trwa staż z urzędu pracy?

Nie mniej niż 3 miesiące i nie więcej niż rok. Przedsiębiorca sam może określić, na ile chce stażystę. Zazwyczaj czas trwania stażu jest określony w regulaminie danego urzędu, jak i może zostać skorygowany przez dyrektora UP.

Staż z UP – pytania pracodawcy

3. Jak dostać stażystę z urzędu pracy?

Napisać wniosek, dołączyć wymagane w regulaminie dokumenty, złożyć w Urzędzie Pracy i czekać. Urząd ma miesiąc na wydanie decyzji.

4. Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o staż z urzędu pracy?

Jako przyszły organizator stażu musisz dostarczyć do UP następujące dokumenty:

  1. wniosek pobierany z UP,
  2. program stażu,
  3. w przypadku spółek: KRS, umowa spółki cywilnej,
  4. oświadczenie o nie zaleganiu z opłacaniem składek w ZUS,
  5. oświadczenie o nie zaleganiu z opłatami z tytułu zobowiązań podatkowych.

Wszystkie dokumenty potrzebne do stażu znajdziesz w zakładce Wzory Dokumentów (patrz górne menu).

5. Jak długo trzeba prowadzić działalność żeby dostać stażystę?

Zależy od regulaminu danego urzędu pracy. Z reguły jest to od 3 do 12 miesięcy.

6. Jakie warunki musi spełnić firma, aby starać się o stażystę?

Jw. Przeważnie oprócz prowadzenia działalności przez dany okres czasu, są to:

  • brak zaległości w US i ZUS,
  • brak stanu likwidacji lub upadłości,
  • nie dokonywanie zwolnień w okresie 3 miesięcy (czasem jest to inny czas) poprzedzających staranie się o stażystę,
  • nie może prowadzić wyłącznie handlu obwoźnego albo straganowego.
staż z up regulamin
Staż z UP – wypis z regulaminu

7. Staż z up – co ma z tego pracodawca?

Jako pracodawca masz pracownika, który przez kilka miesięcy będzie wykonywał dla Ciebie pracę, za którą zapłaci mu Urząd Pracy.

8. Czy pracodawca dostaje pieniądze za stażystę?

Nie, Urząd Pracy przelewa wynagrodzenie bezpośrednio na konto pracownika.

9. Czy pracodawca może zerwać umowę o staż z up?

Oczywiście, że tak!

10. Z jakich powodów pracodawca może zwolnić stażystę?

Z czterech powodów:

  1. jak stażysta nie przyjdzie do pracy więcej niż jeden raz i nie usprawiedliwi tego,
  2. gdy stażysta usprawiedliwi nieobecność, ale nie będzie możliwa realizacja programu stażu (dłuższa nieobecność),
  3. jeśli stażysta przyjdzie do pracy pod wpływem środków odurzających,
  4. jak stażysta będzie pił w pracy.

11. Czy jest obowiązek po stażu z urzędu pracy przyjąć stażystę?

We wniosku musisz zaznaczyć, że przyjmiesz stażystę do pracy. Inaczej nie licz na przydział pracownika. Ale nie masz obowiązku zatrudniać stażysty. Możesz zatrudnić kogokolwiek, byleby po stażu powiększyć liczbę pracowników o jeden. Jeśli nie zatrudnisz nikogo, to przez rok – dwa nie dostaniesz nikogo na staż z UP.

Staż z UP – pytania pracownika

12. Dla kogo staż z urzędu pracy?

Dla osób bezrobotnych, które nie mają doświadczenia zawodowego lub mają je niewielkie. Nie dostaniesz się na staż, jeśli:

  • pracowałeś wcześniej u tego pracodawcy,
  • miałeś u tego pracodawcy praktyki studenckie lub absolwenckie,
  • jesteś rodziną pracodawcy (nie wszędzie, w niektórych urzędach można wziąć kogoś z rodziny na staż).

13. Jak starać się o staż z urzędu pracy?

Możesz znaleźć ofertę stażu w internecie i zgłosić się do Urzędu Pracy, że jesteś zainteresowany. Ewentualnie możesz sam znaleźć pracodawcę i zaproponować mu, że chętnie odbędziesz u niego staż.

Do pracodawcy może zgłosić się młody bezrobotny z bonem stażowym. Bezrobotnemu do 30 roku życia, starosta może przyznać bon stażowy stanowiący gwarancję skierowania do odbycia stażu u wybranego przez bezrobotnego pracodawcy, na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy.

14. Jakie są warunki przyjęcia na staż z urzędu pracy? Kto może iść na staż z urzędu pracy?

Warunki są określone w regulaminie i mogą się one różnić od siebie w różnych miastach. Standardowo wygląda to tak:

Na staż, który będzie trwał od 3 do 6 miesięcy mogą zostać skierowani bezrobotni:

  • powyżej 50 roku życia,
  • bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
  • długotrwale pozostające bez pracy lub kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia,
  • wychowujące samotnie co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
  • którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
  • niepełnosprawni.

Na staż, który trwa od 3 do 12 miesięcy mogą być skierowani:

  • bezrobotni do 25 roku życia (czasami do 30 roku życia).

15. Jeżeli chce iść na staż czy muszę być zarejestrowana w urzędzie pracy?

Jeśli ma to być staż z Urzędy Pracy to tak. Są też staże spoza urzędu (firmy same przyjmują), ale najczęściej bezpłatne.

16. Czy na staż z UP są potrzebne badania?

Oczywiście. Jak w przypadku zatrudnienia, musisz udać się do medycyny pracy. Za lekarza płaci pracodawca. Jak zrezygnujesz ze stażu – zwracasz mu koszty lekarza.

17. Kto płaci za staż z urzędu pracy?

Pośrednio – każdy z nas poprzez podatki. Bezpośrednio – urząd pracy.

18. Jakie jest wynagrodzenie stażysty?

Wynagrodzenie stażysty to 140% aktualnego zasiłku i jest to tzw. „stypendium stażowe”. W 2024 roku za staż otrzymasz ok. 2337,20 zł.

Uzależnienie wynagrodzenia za pracę od zasiłku dla bezrobotnych wygląda zabawnie, ale taką zasadę przyjął ustawodawca. Aktualną wysokość zasiłku znajdziesz w Art. 72. ust 1. pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

19. Ile będę czekał na przelew z urzędu pracy?

Zależy od Ciebie. Jeśli Ty lub pracodawca doniesiecie Twoją listę obecności do 5 dnia miesiąca (no, maksymalnie siódmego), to dostaniesz pieniądze dziesiątego dnia miesiąca. Dlatego też warto, abyś założył konto w banku jeszcze przed podpisaniem umowy stażowej.

Obecnie na rynku jest konto całkowicie za darmo, po spełnieniu 1 warunku – Konto w ING. Przygotuj dowód osobisty, wypełnij wniosek online i ciesz się zupełnie darmowym kontem w banku. Założenie potrwa od 1 do 3 dni. Pamiętaj, że konto zawsze można zmienić!

staż z urzędu pracy lista obecności
Staż z Urzędu Pracy – lista obecności

20. Jakie są prawa stażysty z urzędu pracy?

Masz prawo do płacy określonej w umowie, 2 dni urlopu w miesiącu (płatnego), nieprzekraczania 8h pracy na dzień (chyba, że umowa UP z pracodawcą stanowi inaczej) i chorobowego.

21. Czy stażysta może być sam w pracy?

Nie, stażysta musi pracować pod okiem opiekuna, którego pracodawca wpisuje w umowie.

22. Jakie są zasady odbywania stażu z urzędu pracy?

Oprócz tego, że nie możesz być sam w miejscu pracy, powinieneś wykonywać sumiennie polecenia pracodawcy i opiekuna – o ile nie są sprzeczne z prawem, a także respektować godziny i rozkład pracy.

23. Ile razy można odbyć staż z urzędu pracy?

Z ustawy nie wynika, że nie możesz odbyć więcej niż jednego stażu. Nie możesz jedynie odbywać stażu u tego samego pracodawcy.

24. Czy trzeba się zgodzić na staż z urzędu pracy?

Nie, ale musisz to dobrze uzasadnić. Złe uzasadnienie spowoduje, że utracisz prawo do statusu bezrobotnego na 120, 180 lub 270 dni. Zależy, który to już raz odmawiasz stażu.

25. Ile czasu mam na zgłoszenie się na staż?

Zgłaszasz się w ten dzień, jaki jest wpisany na umowie. Staż z UP to szansa dla Ciebie na zyskanie doświadczenia i przekonanie do siebie pracodawcy.

26. Czy mogę iść na staż z innego urzędu pracy?

Nie. Tylko z tego, w którym jesteś zarejestrowany. Ale staż może odbywać się w innym miejscu, niż tam gdzie jesteś zameldowany. Przykładowo studiujesz w Krakowie, zameldowanie masz w Olsztynie a staż chcesz odbyć w Krakowie. W takim wypadku pracodawca z Krakowa musi złożyć pismo w Urzędzie w Olsztynie. Ewentualnie możesz zameldować się tymczasowo w Krakowie i zapisać do tamtejszego Urzędu Pracy.

27. Czy podczas stażu można wziąć wolne na rozmowę w sprawie pracy?

Jeśli się dogadasz z pracodawcą, to tak. Przeważnie w regulaminie jest punkt który mówi o tych kwestiach. Zazwyczaj więcej niż jedna obecność nieusprawiedliwiona wiąże się z wypowiedzeniem umowy. Do tego dochodzi zwrot kosztów stażu, które wypłacił Ci do tej pory Urząd Pracy.

Refundacja kosztów zatrudnienia z urzędów pracy i PFRON po zmianie przepisów

Dotacja z UP

„Praktyczny poradnik dla pracodawców”
Zobacz w księgarni

Książka opisuje sposoby skutecznego otrzymania dofinansowania na zatrudnianie osób bezrobotnych. Przedstawia zasady dofinansowania pracowników niepełnosprawnych i wskazuje korzyści, jakie pracodawca dzięki temu będzie czerpał.

28. Czy w czasie stażu muszę kontaktować się z Urzędem Pracy?

Nie, wystarczy że będziesz pilnował dostarczenia przez pracodawcę listy obecności za dany miesiąc.

29. Czy na stażu z urzędu pracy można dostać zwolnienie lekarskie i pójść na L4?

Tak, staż z urzędu pracy pod tym kątem cechują takie same zasady jak umowę o pracę. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA dostarczasz do pracodawcy, a on do Urzędu Pracy razem z listą obecności.

30. Staż z urzędu pracy – czy chorobowe jest płatne?

Tak.

31. Co po stażu z urzędu pracy?

Teoretycznie zatrudnienie w miejscu gdzie pracujesz, ale niekoniecznie. Jeśli nie przekonasz o siebie pracodawcy, to pozostaje szukanie pracy.

urząd pracy optimus
Siedziba Urzędu Pracy w budynku upadłej firmy Optimus

Odpowiedzi na pytania czytelników

– Staż z Urzędu Pracy a ciąża (L4)

Staż jest to czas nauki, a stażysta uczy się będąc w pracy. Jeśli zamierzasz wziąć L4 z powodu ciąży, to warto to zrobić jak najpóźniej. Urząd Pracy jak i pracodawca mogą złożyć wniosek, na mocy którego staż zostanie przerwany. Nieobecność – nawet usprawiedliwiona, która nie pozwala na zrealizowanie programu stażu może być powodem przerwania.

– Każą mi robić co innego niż jest w umowie

Staż ma Cię przygotować do wykonywania konkretnego zawodu. Jeśli masz staż na stanowisku „pracownik kuchni”, a Twój opiekun postanowił, że przez pół roku masz myć okna, to masz prawo odmówić. No chyba, że w umowie masz wpisane również „inne prace”, albo „prace porządkowe”! Zwróć na to uwagę podczas podpisywania umowy o staż.

Wzory dokumentów i ocena Stażu z UP

Specjalnie dla Ciebie udostępniam wzory dokumentów potrzebnych, aby starać się o staż z Urzędu Pracy.

Staż z Urzędu Pracy to dobry pomysł dla początkujących firm. To także okazja dla przedsiębiorców, którzy chcieliby przeszkolić pracownika przed jego zatrudnieniem. Dla osób pracujących to okazja przekonać do siebie pracodawcę.

Oceń artykuł
[Total: 15 Average: 4.6]

46 thoughts on “Staż z Urzędu Pracy – wszystko co musisz wiedzieć [31 pytań i odpowiedzi]

  1. Witam mam odbywać staż w salonie kosmetycznym jako stylistka paznokci ale szefowa mi mówi że sama mam sobie szukać klientek… Może tak powiedzieć?

  2. Chcę uzyskać staż w moim urzędzie pracy( Kielce) a tam od razu powiedziano że nawet jak złożę taki wniosek w imieniu pracodawcy który dał mi duże uprawnienia to powiedziano że nie mam co liczyć bo i tak nie dostanę go. Co mam zrobić jak są obie strony które chcą tak zatrudnić jak i pracować, to jest chyba nieporozumienie wielkie w tym temacie.

  3. Gdybyś tym stażystom zaoferowała chociaż tysiąc zł premii co miesiąc na pewno byłoby by więcej chętnych.[I tak oszczędzasz na Zusie]A stażysta to też człowiek,Za 800zł minus dojazd czyli jakieś 500 zł nikt nie będzie motywacji.

  4. A ja mam pytanie- jak to w końcu jest. Niby pracodawca nie musi zatrudniać po stażu, jednak jest taka klauzula w umowie z PUP. Przeprowadzam się do innego miasta potem i nie będę mieć możliwości na tak wczesna porę o jakiej zaczyna się pierwsza zmiana, dojeżdżać tam (tylko komunikacji miejskiej używam..””) . Można to podać potem jako powód czy coś? Zasadniczo będę się potem tez tam meldować a panie urzędniczki mówiły, że mając zameldowanie w innym mieście nie można korzystać z takich „pomocy” jak staz od UP z innego miasta. więc tak jakby moja umowa się rozwiąże wtedy? Ten pracodawca ma podpisaną umowę z UP i ma zawsze przynajmiej jednego stażystę- a większość jego pracowników to właśnie jego byli stażyści, którzy znaleźli tam zatrudnienie. Nie chce narobić mu kłopotów, bo jesli mnie nie zatrudni po stażu, to straci prawo do stażystów z tego co zrozumiałem..””

    1. Straci prawo tylko wówczas gdy nie zwiększy zatrudnienia o +1, ale nie musi konkretnie Ciebie zatrudnić.

  5. Wszystko ok. Tylko z czekaniem i z przyznaniem stażysty to też rożnie bywa :P

  6. Witam. Mam pytanie. Pracowałam u gastronomi ponad 5 lat, urząd pracy skierował mnie na staż gdzie musiałabym dojeżdżać z dwoma przesiadkami, poszłam na rozmowę ale jak pracodawca powiedział mi że zrobię 997 zł brutto to odmowilam bo na dojazdy wydam ponad 500 zł a gdzie opłacenie kogoś do opieki nad dziećmi. Wyrejestrowali mnie z urzędu pracy bo ich zdaniem mogę iść tam pracować. Czy na staż kieruje się osoby już z długim stażem? Dlaczego nie biorą pod uwagę tego że dojazd jest długi i z przesiadkami?jak mam napisać odwołanie? Bardzo proszę o pomoc.

  7. Witam odbywam staż który kończy mi się 21.09. pracodawca likwiduje biuro w którym ten staż odbywam. jaką formę zatrudnienia mogę przyjąć oprócz umowy o pracę, czy mogę też przyjąć prace na umowę zlecenie ( zaznaczę że w UP powiedziano mi, że owszem mogę przyjąć umowę zlecenie ale za najniższą krajową)? jakiem mam obowiązki wobec UP, a jakie obowiązki ma pracodawca. bardzo proszę o szybką odpowiedź.

  8. Stażysta to jeden z programów Urzędu Pracy, a doposażenie stanowiska to inny. Można się starać o obydwa, o ile spełnia się warunki regulaminu. Szukaj go na stronie swojego urzędu.

  9. Cześć :) Czy będąc już na stażu, mogę jednocześnie pracować gdzieś indziej />? Jeśli mogłabym to godzinowo pogodzić ?

    1. Nie, bo będąc na stażu jesteś nadal osobą ze statusem bezrobotnego. Idąc do pracy tracisz ten status a więc nie możesz już być na stażu.

  10. Zależy jak jest w regulaminie. Teoretycznie nie musi zatrudnić stażysty, ale wówczas traci możliwość starania się o stażystę w ciągu chyba 2 lat. Może też zatrudnić kogoś innego niż stażystę, byleby wielkość zatrudnienia w firmie się zwiększyła.

  11. Jeśli będziesz miała umowę w Holandii to nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jedziesz pracować na czarno to UP może wyciągnąć wobec Ciebie konsekwencje ze stratą statusu bezrobotnego włącznie.

  12. Witam .
    Jestem na stażu od marca , zostały mi dwa miesiące aby odbyć 6 miesięczny staż .
    Czy po tym okresie staż będzie zaliczony ?
    Nie chcę być zatrudniona na 3 miesiące bo źle czuję się w tej pracy i nie mogę dogadać się z pracodawcą .

  13. Witam, mam pytanie – czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, będąc jedyną osobą w firmie (nikogo nie zatrudniam), mogę ubiegać się o stażystę?

    1. Potwierdzam.
      Właśnie podpisałem umowę z PUP.
      Jestem jedyną osobą w firmie.

      Zresztą, z artykułu wnioskuję, że bohater to też samozatrudniony bez pracownikòw. ;-)

  14. Staż to umowa, zatem wypadałoby aby ją podpisał ;) Czy osobiście czy za pośrednictwem Ciebie, to już zależy od urzędu.

  15. Witam odbywam staż 9 miesięczny w sklepie spożywczym.Pracuje każdą
    sobotę i niedzielę mam za to 2 dni w tygodniu wolne,zadzwoniłam do
    urzędu i powiedzieli mi ,że nie mogę pracować w niedziele i święta,
    powiedziałam swojej szefowej ,że jest to nie zgodne i nie chce pracować w
    niedziele.Na co szefowa ,że w takim razie ona wystosuje odpowiednie
    pismo do urzędu żebym pracowała w niedziele moje pytanie czy jak ona
    wystosuje takie pismo ,to czy ja mam coś do powiedzenia?? Czy ktoś
    będzie się mnie pytał o zgodę?? I drugie pytanie jestem stażystką a
    pracuje jak normalny pracownik jestem sama na zmianie czy szefowa może
    zostawić mnie samą?? Ostatnio narobiłam manko na kasie -10 zł musiałam
    zapłacić ze swoich pieniędzy czy muszę pokrywać takie koszty.Tak samo
    nabiał przeceniamy 4 dni wcześniej raz przeoczyłam masło i też musiałam
    za to zapłacić

    1. Szefowa robi z Ciebie murzyna.
      Nie możesz pracować więcej niż 8h na dobę i 40h na tydzień. Na wszelkie zmiany dni i godzin pracy urząd musi wyrazić zgodę i podpisać aneks ròwnież z Tobą.
      Nie możesz pracować bez opieki i odpowiadać finansowo tak, jak to opisałaś.
      Zgłoś się do urzędu i to opisz.

  16. Praca to nie przymus. Pracodawca musi zatrudnić kogoś po odbyciu stażu, aby mu UP nie zabronił zatrudnić następnego stażysty w przyszłym roku. Ty nie musisz się godzić na przyjęcie, ale na wszelki wypadek przeczytaj umowę i regulamin stażu – bywają różne.

    1. Witam,
      Odbywam staz w urzedzie duzego miasta: umowy stazowej nie dostałam do wgladu, choc jest dla mnie bardzo istotne, czy zawiera ona klauzule o zatrudnieniu po skończeniu stazu. Na co sie powołac, u kogo wnioskować o wgląd( UP, UM?). Na stanowisko , w którym kończe staz , UM zawarł umowe cywilnoprawna z emerytka, która tu pracowała przez 40 lat i nastepne 4 lata to satnowisko jest wypełniane. To chyba spore naduzycie, w innych latach byli inni stazysci, nikt nie został zatrudniony.Pozdrawiam.

  17. Czy stażysta który podczas stażu podjął nauke musi to zgłosić ?? Jesli nauka jest w weekendy

    1. Chyba nie, bo co to ma do rzeczy? Dalej jesteś bezrobotny, a to konieczny jest wymóg do odbywania stażu.

  18. Witam mam bardzo ważne pytanie odbywam staż w sklepie spożywczo-monopolowym od 1listopada 2015 na okres 9 miesięcy.Moim opiekunem jest szef sytuacja wygląda tak,że tylko 2 razy stał ,że mną tak stoję cały dzień sama czyli od 15-24 (9h) .Zawsze weekendy i w tygodniu mam 2 lub 3 dni wolne.Czy ja jako stażystka muszę pokrywać koszty gdy przeterminuje się np. sok i nie przecenie go 4 dni wcześniej?? Pokrywam również koszty gdy przeoczę jakąś gazetę i nie dam ją do zwrot.Zdarza się tak,że stoję od 6 do 24 czyli 18h o 23 tak padam na twarz ,że boje się,że wyjdę w kasie na minusie czy wtedy też muszę pokrywać koszty?? Ogólnie nie przekraczam ilości godzin w miesiącu ale czy muszę zgadzać się robić każdy weekend?? Chciałabym aby raz w miesiącu mieć weekend dla siebie ale wtedy słyszę od szefa ,że jak mnie stać mogę zwrócić UP zwrócić koszty stażu na które absolutnie mnie nie stać.

  19. Czy można dostać się na staż gdy jest się osobą uczącą w szkole policealnej ?

  20. Rozumiem, że jesteś stażystą i poczułeś się urażony? :)
    Masz do tego prawo… Według Słownik Języka Polskiego PWN, „murzyn” to potoczne określenie na «kogoś, kto ciężko pracuje i jest wyzyskiwany». Po wiadomościach które dostaję od stażystów stwierdzam, że to określenie jest jak najbardziej uzasadnione.

  21. Tępy z ciebie lewak. Jak nie stać cie na pracownika to idz na staż a nie szukaj murzynów.

  22. Ja też nie napisałem, że pracodawca może tak po prostu zerwać umowę. Co innego, jeśli „stażysta zawiedzie” – wówczas umowę można zerwać. Forma zerwania jest określona w regulaminie stażu. Regulaminy mogą różnić się od siebie w różnych miejscowościach.

  23. Niedawno rozpocząłem staż Teraz jednak chciałbym go przerwać, ale mam pewien problem. Otóż w dokumencie informującym o prawach i obowiązkach związanych z odbywaniem stażu przeczytałem, że: „osoba która z własnej winy przerwała staż, zostaje pozbawiona statusu bezrobotnego, oraz zobowiązana jest do zwrotu kosztów stażu”. To, że zostanę pozbawiony na parę miesięcy statutu bezrobotnego niezbyt mi przeszkadza. Dużo bardziej martwi mnie to, że będę musiał zwrócić koszty stażu. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, co to są te koszty stażu i ile one wynoszą? Czy w ich skład wchodzi także wypłacone stypendium stażowe?

    1. Najlepiej zapytać w swoim Urzędzie. Możesz przez telefon jeśli nie chcesz się ujawniać;)

  24. To co mnie denerwuje to fakt, że prawo pozwala na zatrudnianie stażysty do prac prostych. Przecież to jawne dojenie i państwa, które za ten staż płaci i tego stażysty, który nie ma takich praw jak na umowie. Staż dla sprzątaczki- no ludzie gdzie my żyjemy! (uważam że możliwość zatrudnienia stażysty na takim stanowisku powinna być tylko wtedy kiedy decydujemy się na osobę z „grupy ryzyka” np upośledzoną umysłowo, byłego wieźnia, czy osobę wychodzącą własnie z bezdomności.

    1. Sprzątać też trzeba się nauczyć! Bo większości wydaje się że sprzątać to każdy umie od urodzenia.

  25. Witajcie,

    mam trochę patową sytuację, jestem na stażu od prawie dwóch miesięcy. Przytrafiła mi się sytuacja, której nikt się nie spodziewał i jej nie wyczekiwał. Zachorowała moja mama i wiem, że z dnia na dzień będzie potrzebna jej pomoc. Nie wiem co zrobić w tym momencie, przerwać stażu od tak sobie nie mogę , ciągnąć L4 to świńskie … Jak wybrnąć z takiej sytuacji ?

    1. Dogadaj się z pracodawcą. Możesz przecież odpracować, na pewno zrozumie. Powodzenia

  26. Z chęcią powiem jak to wygląda z drugiej strony tzw. stażysty. Sam ubiegam się obecnie o staż ale w odróżnieniu od moich znajomych którzy również odbywali staż mam trochę inne podejście. Jak wiadomo to urząd płaci za stażystę nie pracodawca wiec nie traktuję też to jako normalna praca „na etat”. Nie te pieniążki i nie te potrzeby. Obecnie mam możliwość dostania stażu do firmy która (według mnie) może bardzo poprawić moje doświadczenie zawodowe. Tak że nie liczę na to że po stażu mnie zatrudnią bo wiadomo różnie z tym bywa a nie to było moim głównym celem. Mi obecnie w trakcie odbycia stażu zależy na możliwości nauczenia się z niej jak najwięcej a nie „odbębnienia stażu” kwestia czy zatrudnią mnie czy nie daje na dalszy plan mi zależy aby jak najwięcej nauczyć się w trakcie trwania stażu tak aby poszerzyć swoje doświadczenie w danej branży. Jestem osobą bez nałogów (dosłownie) po prostu nie lubię papierosów, alkoholu a że nie mam rodziny ani NAWET dziewczyny, rynek pracy traktuję jako bardzo szerokie pojęcie ponieważ nie ogranicza mnie żadna odległość ani czas w pracy. Liczą się dla mnie tylko efekty. Więc większość stażystów idzie na staż bo „gdzieś jest staż” ja wziąłem trochę inne styl podejścia i staram się dostać za wszelką cenę staż tylko w branży która mnie interesuję (obecnie czekam na wznowienie podań z urzedu pracy których obecenie nie ma). Tak że wydaje mi się że pracodawcy powinno zależeć na tym aby stażysta nauczył się jak najwięcej w zawodzie jak i stażyście na tym aby podczas tego stażu nauczył się najwięcej jak to tylko możliwe kto wie? Może kiedyś to zaowocuje nawet pracą dalej w tej branży a nawet u tego samego pracodawcy u którego się odbywa staż.
    Sporo stażystów idzie gdziekolwiek jest staż i dlatego potem są takie efekty inna sprawa gdy idzie tam gdzie chciał i wiązał przyszłość z tą branżą. A to jak trafił się pracodawcom taki „cwaniak” który dostał staż odbębnił i jeszcze przy tym wykorzystał pracodawcę to że tak powiem „no comments”. A wy pracodawcy bierzcie pod uwagę jedno. Każdy bez doświadczenia chce dostać staż dosłownie KAŻDY.
    Ale łatwo to wywnioskować np. po absolwencie który skończył np. sztukę muzyczną który chce mieć staż np. w firmie marketingowej odbębni ten staż i będzie miał w nosie dalszą współpracę albo po prostu będzie sobie „olewał” pracę ponieważ jego studia nie miały żadnego związku z marketingiem bo „granie na gitarce” to nie marketing (mówię to jako technik organizacji reklamy tak skończyłem specjalnie szkołę policealna w tym kierunku i obecnie ukończywszy studia również w tym kierunku).

    Tak że pracodawcy są ludzie i stażyści dla was ale spośród tych 100 stażystów 1 może byś dla was mimo iż każdy będzie wam składał opowieści o „kurach znoszących złote jajka”. Kwestia taka czy traficie akurat na tego 1 ze 100. Trochę jak hazard ale takie są realia w tej naszej beznadziejnej Polsce (mówię to na przykładzie siostry która zrobiła studia magisterskie z finansów i rachunkowości i wyjechała do Anglii bo już miała dość tutaj szukania w nieskończoność pracy). Pozdrawiam

    1. Witam obecnie czekam na drugą już rozmowę z Panią bo na pierwszej nie mogła się zdecydować, kogo by tu przyjąć? idę za dwa dni drugi raz. bardzo mi zależy na tym stażu, ale wiadomo Up wysyła po kilkanaście osób na ten sam staż w to samo miejsce. Bardzo by mi to pomogło zdobyć doświadczenie w zawodzie w którym autentycznie chcę pracować. Cóż czekam na kolejny raz, i jak wstępluje mi odmowę robie wypad z tego chorego kraju.

  27. A ja mam inne pytanie, czy będąc kiedyś na stażu jako pracownik kancelaryjny mogę teraz odbyć staż jako archiwista? Wiem, że pracownikiem biurowym już nie mogę być… dziękuję.

    1. Wszystko znajdziesz w Regulaminie organizacji stażu. Regulamin jest dostępny na każdej stronie UP w dokumentach do pobrania.

  28. Interesujący tekst. Swojego czasu (właśnie 1,5 roku temu) zrobiłam pewne doświadczenie. Pobudką były różne komentarze zamieszczane w internecie oraz najbliższe otoczenie. Prowadzę sklep z asortymentem kosmetycznym itp. i potrzebowałam dodatkowe pracownice/pracowników, ale nie było to priorytetem. Nie była to kwestia życia lub śmierci tylko chęć rozwoju.
    Słyszałam, że z UP bardzo często zamiast młodych co dopiero zarejestrowanych ludzi, wysyła się tych co szukają pracy najdłużej (oczywiście tutaj możemy wymienić bardzo dużo pobudek powodujących taki stan rzeczy, niekoniecznie muszą być negatywne, no ale bądźmy szczerzy – zdrowie, lenistwo, zbyt wysokie wymagania itp. itd.), bądź od razu napiszę osoby mające „chody” w owym urzędzie np. znajomi pracownic (najczęściej wiedzą o wiele wcześniej o możliwości stażu, ZANIM zostanie oficjalnie zamieszczony w propozycjach pracy – i to już jest żałosne).
    Ale wracając do mojego doświadczenia. Albowiem przyjaciółka mojej siostry od 5 miesięcy szukała pracy (jak czytam niektóre ogłoszenia pracodawców to myślę, że Im się w du**** poprzewracało, chcą kogoś z doświadczeniem, ale płacą grosze, motywacja pierwsza klasa; jak nie ma się pieniędzy na pracownika z doświadczeniem to „bierze się” pracownika do wykwalifikowania, ale płaci mniej), więc zgodziłam się podszkolić i przyjąć do pracy.
    Przemyślałam sprawę i pomyślałam, że oprócz owej przyjaciółki przyjmę kogoś na staż. Złożyłam wniosek – pozytywne rozpatrzony. Miałam chyba 3 stażystów! Każdy niby chciał, ale nie chciał. Wkurzyłam się i to nie na żarty. Fakt ze stażu nie ma dużo pieniędzy ok. 900 zł (aktualnie nie mam pojęcia), ale później oferowałam atrakcyjne wynagrodzenie, jak na sprzedawcę 2400zł i to w pierwszym roku pracy. Postanowiłam wykorzystać znajomość w owym UP i dowiedzieć się kto zgłosił chęć podejścia do stażu. Ku mojemu zaskoczeniu (oczywiście) osoby, które miały kwalifikacje (wcześniej pracowały na podobnym stanowisku w podobnej branży) nie otrzymały stażu!!! Bo jaki sens dla UP jest wysyłać takich stażystów? Dla mnie to pracodawca powinien wiedzieć całą listę osób chętnych na staż i osobiście wybrać kandydata, nie dając pola do „popisów” Urzędowi. Zaufałam UP i sądziłam, że do tego typu spraw podchodzą profesjonalnie, dlatego od początku nie wykorzystałam znajomości.
    Staże – bardzo dobra sprawa. Organizator staży UP – porażka.
    I właśnie w taki oto sposób pracodawcy uważają, że w UP są w większości zarejestrowani krętacze itp., a osoby szukające stażu po studiach lub w pewnym stopniu wykwalifikowani zaczynają myśleć, że są do „luftu”.
    Tym samym wpisałam do wniosku ową Panią co moim zdaniem idealnie nadawała się do stanowiska pracy i wypięłam się na UP. Moim błędem było przypuszczanie, że nawet Urząd Pracy może ulec zmianie.

    1. Cześć Paulina,
      wykładnia UP jest taka, że staż jest dla niedoświadczonych. Chyba, że sama kogoś wskażesz, wówczas muszą się zgodzić. Podobnie jest z doposażeniem stanowiska pracy. Tam wchodzą w grę żywe pieniądze (20tys zł), więc dopiero dzieją się cyrki i ustawki :) Taka już nasza mentalność.

  29. Ja mam inne doświadczenia, mianowicie na stażu przyszły pracownik wywiązywał się w miarę (jak na stażystę) z zadań, więc odpuściłem mu 1h dziennie i pracował tylko 7h zamiast ośmiu. Potem zatrudniłem, ale po zatrudnieniu było tylko coraz gorzej. Jak chciał wolne, to dawałem bez żadnego odpisywania godzin, chorobowe płaciłem 100%, chociaż mógłbym 80. Ale jak firma potrzebowała, żeby zostać godzinę dłużej, to się wypiął, zresztą po zatrudnieniu nie dość że nie było progresu umiejętności, to jeszcze był regres. Więc się pożegnaliśmy, dla mnie ciekawe doświadczenie, pewnie jeszcze kiedyś spróbuję, ale dużo rzeczy zrobię inaczej i chyba nie będę dla ludzi dobry, bo się nie opłaca.

  30. Miałam stażystkę z UP i serdecznie odradzam. Rozumiem pobudki finansowe, ale stresu ile się przy tej dziewczynie najadłam to nie miara. Kradzieże, oszukiwanie i kombinowanie z L4 na porządku dziennym. Co najgorsze nic nie mogłam jej udowodnić, choć wiedziałam jaka jest prawda. Na szczęście pożegnałysmy się wcześniej niż to było zaplanowane. Najgorsze kilka miesięcy mojej działalności. 

Komentowanie zablokowane