Książki i narzędzia

Oto lista wartościowych blogów i książek, do których wracam z przyjemnością i które nieraz pomogły mi w pracy. Wierzę, że dla Ciebie również okażą się pomocne. Lista będzie uzupełniana gdy tylko coś ciekawego wpadnie mi w oko :)

Pod tytułami książek kryją się linki do internetowych księgarni, w których możesz kupić wybraną pozycję. Jeśli kupisz książkę przechodząc z mojego bloga to nic dodatkowo nie płacisz, a mnie pomożesz zdobyć parę groszy z prowizji od sprzedaży. Nie namawiam Cię jednak to lekkiego wydawania pieniędzy. Możesz poszukać wymienione książki na aukcjach lub w swojej bibliotece :)

Książki które polecam

Gdy wybieram książkę do przeczytania zawsze sprawdzam, czy autor jest praktykiem i ma osiągnięcia w dziedzinie, o której pisze. Dobrze też, jeśli prowadzi bloga i jest otwarty na kontakt z czytelnikiem. Poniższa lista zawiera pozycje autorów, którzy spełniają te warunki, a dodatkowo stosują luźny język, dzięki któremu książki czyta się lekko i przyjemnie :)

Każdy biznes jest inny, dlatego wybrałem dla Was książki, które przekazują uniwersalną wiedzę i umiejętności. Poniższe książki będą pomocne w szczególności dla młodych przedsiębiorców i kandydatów na polityka. W obu przypadkach konieczne jest przyswojenie wiedzy z zakresu sprzedaży, marketingu i kontaktów z ludźmi, dlatego polecam przeczytanie każdego tytułu. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka myślicie, że dana pozycja jest zbędna, to gwarantuję, że każda wniesie pozytywne aspekty do Waszego życie i kariery.

Handlowanie to graHandlowanie to gra – W. Haman, J.Gut
“Od namawiania i żebrania do zaspokojenia potrzeb klienta”

Każdy, kto prowadzi firmę jest handlowcem. Nawet jeśli pracujesz na etacie lub szukasz pracy, to również sprzedajesz – swoje umiejętności. Książek na temat sprzedaży napisano wiele. Dlaczego wybrałem właśnię tę? Autorzy Wojciech Haman i Jerzy Gut piszą językiem potocznym, bez sztucznego “nadymania” i akademickich zwrotów. Są doświadczonymi praktykami, szkolą handlowców dla największych firm w kraju i za granicą. Najważniejsze jednak, że książka i przykłady w niej opisane dotyczą polskiego rynku i opisują polskie realia. Dzięki tej książce poznasz praktyczne umiejętności i dostaniesz pozytywnego “kopa” do wprowadzania ich w życie :)

Sukces w relacjach międzyludzkichSukces w relacjach międzyludzkich – Alex W. Barczyński
“Klucz do zadowolenia w życiu i powodzenia w biznesie”

Książka Polaka, który jako dwudziestolatek mieszkał w zaadoptowanej piwnicy w Austrii i z trudem utrzymywał się ze sprzedaży gazet, a który dzisiaj zarabia pieniądze robiąc to co lubi i pracuje tyle, ile naprawdę chce. Autor twierdzi, że jeśli poprawimy relacje osobiste mamy większe szanse na sukces w biznesie i szczęsliwe życie. Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego! Alex mieszkając wiele lat za granicą dostrzegł ubogie kontakty społeczne między Polakami. Twierdzi, że jako młode pokolenie mamy niebywałą okazję z pasją kreować swoje życie.

Marketing szeptanyMarketing szeptanyMark Hughes
“Jak zrobić szum medialny wokół siebie, firmy, produktu”

Jeśli chcemy zaoszczędzić na reklamie, a w początkowej fazie działalności zapewne nasze środki i tak są dosyć ubogie, to marketing szeptany powinien stać się naszym przyjacielem :) Mark Hughes, który jest praktykiem, napisał książkę – poradnik, która stanie się Waszą inspiracją w projektowaniu szumu medialnego. Mark nie działa na polskim rynku, ale jego szalone pomysły mogą stać się punktem wyjścia do wymyślania kampanii reklamowych dostosowanych do naszych realiów.

Bogaty ojciec biedny ojciecBogaty ojciec biedny ojciecRobert Kiyosaki
“Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia”

Nie będzie z mojej strony nadużyciem jeśli napiszę, że książka Kiyosakiego jest elementarzem dla każdego, kto planuje założyć firmę i/lub wychowuje dzieci. Przeczytałem tę książkę dawno temu i dzięki niej zrozumiałem, że moim powołaniem jest przedsiębiorczość. Jeśli dopiero wchodzisz w świat oszczędzania i planowania biznesu, to książka wskaże Ci drogę i zmotywuje do działania. Natomiast jeśli Twoje doświadczenie w biznesie i oszczędzaniu jest już spore, to możesz ten tytuł przeczytać dla przyjemności.

Wybij się! Gary VaynerchukWybij się!Gary Vaynerchuk
“Nie czekaj, działaj i przekuj pasję w bogactwo!”

Gary Vaynerchuk to Białorusin z pochodzenia, który jako dziecko wyemigrował do USA ze swoją rodziną. W książce przedstawia swoją historię wzbogacenia się, opartą na ciężkiej pracy i pasji. Autor pokazuje, jak przy wykorzystaniu internetu można podwyższyć swoją wartość i podnieść sprzedaż. Polecam tę książkę, ponieważ wielu rodaków wyjeżdża za pracą. Z tej książki dowiecie się, w jaki sposób wyróżnić się z tłumu i pozyskać względy pracodawcy, aby rozwijać się zawodowo na obczyźnie. Zasady zawarte w książce można śmiało przenieść na nasz polski grunt. Patrząc na przestrzeni lat dostrzegam, że świadomie lub nie, wiele osób korzysta i wprowadza w życie tezy z tej książki.

Książki e-commerce

Jeśli masz za sobą lekturę powyższych pięciu książek i zamierzasz otworzyć sklep internetowy lub inny e-biznes, to polecam Ci książki tematyczne.

1. Dotacje na e-biznes. Pozyskiwanie środków z UE w ramach PO IG 8.1 – A.Łukaszewska – ta książka pomogła mi napisać wniosek o dotację z UE. Polecam osobom, które zamierzają sami pisać swój wniosek.
2. E-commerce. Proste odpowiedzi na trudne pytaniaT.Karwatka, D.Sadulski – obowiązkowy podręcznik dla osób chcących otworzyć sklep internetowy.
3. Sztuka pisania persfazycjnych tekstów – P.Michalak, J.Woźniak
4. Marketing partyzancki. Proste i niedrogie strategie pozwalające czerpać duże zyski z małej firmy – J.C. Levinson

Książki dla gastronomii

Jeśli planujesz otwarcie lokalu gastronomicznego, nie możesz pominąć przeczytania poniższych książek. Przyjmuję za pewnik, że kategorię “Prowadzenie knajpy” na moim blogu przeczytałeś od deski do deski.

1. Marketing w gastronomiiJ.Sala
2. Przedsiębiorstwo gastronomiczne. Technik żywienia i gospodarstwa domowegopodręcznik B.Kozłecka

Książki dla przyszłego polityka

Każda, nawet najmniejsza kampania wyborcza wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli zamierzasz startować w wyborach do Rady swojej Gminy to poniższe książki pozwolą Ci zrozumieć prawa jakimi rządzą się wybory i przygotować skuteczną kampanię.

1. Jak wygrać wybory?J. Babiel
2. Marketing polityczny w internecieS. Trzeciak
3. Jak skutecznie zorganizować kampanię wyborczą do władz samorządowychH.M.Kula
4. Nie boję się mówić – sztuka publicznego przemawiania – R. Ważyński
5. Głos perswazji. Jak mówić, aby inni nas słuchali – praktyczne porady jak dopracować ton i brzmienie głosu – J. Apps

W tym miejscu możesz zapoznać się z narzędziami, z których korzystam. Są to narzędzia finansowe, oprogramowanie do prowadzenia stron i sklepów, księgarnie w których się zaopatruję itp. Uważam je za pożyteczne i bez obaw rekomenduję Tobie.

Niektóre z linków są objęte programem afiljacyjnym. Jeśli zainteresują Cię i zdecydujesz się rozpocząć ich użytkowanie, to dzięki Tobie dostanę prowizję. Ciebie to nic nie kosztuje a dla mnie to mała nagroda za trud włożony w prowadzenie bloga :)

Narzędzia do obsługi bloga:

 • WordPress – nowoczesna platforma do obsługi bloga. Posiada wiele pluginów, przejrzysty wygląd i intuicyjny panel administracyjny.
 • Linuxpl.com – hosting, z którym jestem związany od ponad 5 lat
 • Home.pl – najlepszy domena

Narzędzia do obsługi sklepów internetowych:

Miejsca w których kupuję książki:

 • Allegro – najtaniej
 • Empik – z odbiorem osobistym
 • Matras – tania i pewna księgarnia
 • Świetny blog, samo czytanie Twoich artykułów motywuje do działania. Kawał dobrej roboty, jesteś taki młody, pewnie kiedyś napiszesz własną książkę. 

  Na pewno skorzystam z pozycji, które poleciłeś.

  • Super, w takim razie do zobaczenia w Twojej restauracji :)
   Przy quiche rzecz jasna!