Jak otworzyć fast food? Wymogi i wyposażenie fast foodu

Jak otworzyć fast food?

Gdy w latach 90 Mc Donald’s był jedynie w dużych miejscowościach, w małych niepodzielnie rządziły lokalne fast foody.

Przed Tobą kolejny artykuł z serii wyposażenie lokalu gastronomicznego. Poprzednio mogłeś przeczytać o tym, jak otworzyć kebab. Dziś z pomocą Pawła, właściciela niewielkiego (13m2) lokalu z hot-dogami i zapiekankami, opiszę Ci jak otworzyć i wyposażyć fast food.

W tym artykule przeczytasz o:

  • pieniądzach, jakie potrzebujesz do otwarcia budki z fast-foodem,
  • urządzeniach potrzebnych do wyposażenia fast foodu,
  • przepisach Sanepidu, których musisz przestrzegać przy otwieraniu fast foodu.

Jak otworzyć fast food – pieniądze

Jeśli szukasz dofinansowania na otwarcie fast-foodu, to rozważ dotację z Urzędu Pracy lub kredyt na otwarcie działalności.

W przypadku kredytu dla firmy, obecnie na rynku jest kredyt dla firm działających ponad rok, aż do 550.000 zł z NEST Banku. Wystarczy, że wypełnisz wniosek online (podaj nr telefonu i Twój NIP) i zaczekasz na telefon od konsultanta. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.

Jeśli dopiero chcesz założyć firmę, to możesz wziąć kredyt przed założeniem działalności. W tym celu możesz skorzystać z Bankiera, które porówna oferty różnych banków. Konsultant zupełnie za darmo przedstawia oferty kredytu na otwarcie działalności. Aby złożyć zapytanie, przejdź na stronę Bankiera, suwakiem określ kwotę, a następnie wypełnij tylko pierwszy krok, wpisując dane kontaktowe (imię i nazwisko, nr tel i e-mail). Uzyskanie informacji zwrotnej jest bezpłatne!

Gdzie otworzyć fast food

Jedną z najważniejszych zasad podczas otwierania fast foodu jest znalezienie dobrej lokalizacji. Dobra lokalizacja dla fast foodu to taka, w której przewija się dużo ludzi. Po prostu. Paweł swój fast food ulokował nieopodal zespołu szkół i supermarketu.

Menu w fast foodzie

Paweł: co do menu, to miałem wizje żeby podawać głównie hot dogi w różnych odsłonach a do tego frytki i zapiekanki. Na otwarcie miałem 5 zapiekanek i 8 hotdogów, jednak rynek zweryfikował szybko moje plany i w ciągu 3 dni sprzedałem tylko 3 rodzaje hot dogów. Pozmieniałem menu i teraz mam 4 zapiekanki i 2 hotdogi i do tego frytki. Zapewne w najbliższych tygodniach dodam jeszcze panini, ponieważ zostaje mi środek bagietki po wykrojeniu dwóch połówek na zapiekanki.

Zauważ, że Paweł nie ma w menu hamburgerów. To dobrze. Fast food skierowany na mniejszy zestaw produktów daje większe możliwości do pracy nad wariantami. Specjalizacja w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, choć jak pokazuje przykład Pawła – w małych miejscowościach może być nie do końca skuteczna.

Wyposażenie fast foodu

Aby otworzyć fast food musisz skompletować cały zestaw urządzeń gastronomicznych. Paweł do otwarcia fast foodu zakupił:

  1. Grill kontaktowy
  2. Roller grill
  3. Opiekacz
  4. Frytkownicę
  5. Kuchenkę gazową
  6. Mikrofalówkę
  7. Lodówkę
  8. Okap

1. Grill kontaktowy

Grill kontaktowy
Grill kontaktowy w fast foodzie jest koniecznością. Paweł używa go do grillowania bułek, natomiast Ty oprócz tego możesz stosować go do grillowania hamburgerów. Grill kontaktowy gastronomiczny jest przeważnie wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały. Na rynku są dostępne grille otwarte i zamknięte.

Zobacz w sklepie

 

Jaki grill kontaktowy kupić? Do fast foodu najlepszy będzie zamykany, o dużej mocy i najlepiej podwójny. Dzięki temu czas zrobienia jednej porcji skróci się maksymalnie. A przecież w fast foodzie rozchodzi się o szybkość przygotowania!

2. Roller grill

Roller grill do fast foodu
Rolkowy podgrzewacz do parówek i innych kiełbasek idealnie sprawdzi się do przygotowywania hot-dogów. Roller grill jest zazwyczaj wykonany ze stali nierdzewnej. Podobnie jak grill kontaktowy ma szufladę na tłuszcz, dzięki czemu jego mycie jest wygodne. Tak czy owak, musisz go myć po każdym użyciu, ponieważ jeśli zostaną na nim resztki to obracane części mogą się zablokować.

Porównaj ceny

 

Jaki roller grill kupić? Zwróć uwagę na ilość posiadanych rolek i ich długość. Ma to znaczenie przy liczbie parówek, które mogą się na nim zmieścić.

3. Opiekacz do bułek

Opiekacz do bułek
Opiekacza do bułek używa się w fast foodzie przede wszystkim do podgrzewania kanapek i zapiekanek. Dzięki zastosowaniu opiekacza zamiast mikrofalówki, zapiekanki są po wyjęciu chrupkie, a nie jak to bywało w latach 90. – gumowate.

Zobacz w sklepie

 

Jaki opiekacz do zapiekanek kupić? Dylemat jest przeważnie między gazowym i kwarcowym. Do fast foodu polecam te drugie. Opiekacze kwarcowe  bardzo szybko się nagrzewają, niektóre do osiągnięcia maksymalnej temperatury potrzebują niecałej minuty. Dzięki temu załączasz go tylko wtedy, gdy gość zamawia produkt.

4. Frytkownica

frytownicaFrytki są standardowym produktem w każdym fast foodzie. Dlatego konieczne jest zakupienie dobrej, ergonomicznej frytkownicy. Do wyboru masz frytkownice jedno i wielokomorowe, o różnej pojemności i różnym źródle zasilania.

Zobacz w sklepie

 

Jaką frytkownicę kupić? Do małego fast foodu wystarczyłaby frytkownica jednokomorowa, taka da radę zrobić minimum 3 porcje frytek za jednym razem. Niestety w polskich fast foodach frytki traktuje się często po macoszemu, oszczędzając na oleju i prądzie. Frytki trzeci-czwarty raz odsmażane to częste zjawisko.

5. Kuchenka gazowa

kuchenka gazowa gastro
Profesjonalna kuchnia gazowa cztero lub dwupalnikowa niewątpliwie przyda się w fast foodzie. Wykonana jest przeważnie ze stali nierdzewnej.Nowoczesne kuchnie gastronomiczne mają zawór odcinający dopływ gazu gdy płomień zgaśnie i   zapalacz elektryczny.

Zobacz w sklepie

 

Jaką kuchenkę kupić? Spotkasz kuchenki wolnostojące, do zabudowy i płytowe. Jeśli nie masz w lokalu pociągniętego gazu, to będziesz potrzebował również butli. Oprócz kuchenek gazowych weź od uwagę kuchenkę elektryczną i płytę indukcyjną.

6. Lodówka

Lodówka
W mniejszych fast foodach lodówka w zupełności wystarczy do przechowywania i mrożenia produktów.

Zobacz w sklepie

 

W większych lokalach konieczne będą dwa urządzenia: chłodziarka i zamrażarka. Przed zakupem sprawdź pojemność i klasę energetyczną lodówki.

7. Kuchenka mikrofalowa

mikrofalówka

Mikrofalówka w fast foodzie przyda się do szybkiego odmrażania produktów. A także jako urządzenie awaryjne, gdyby opiekacz lub grill kontaktowy miał wysiąść. Nie polecam używania mikrofalówki to innych czynności niż te wymienione. Lata 90. dawno za nami i ludzie jedząc szybko chcą zjeść w miarę dobrze.

Zobacz w sklepie

8. Okap (pochłaniacz zapachów)

Okap
Okap nie jest czymś koniecznym o ile w kuchni jest wentylacja. Nie mniej jednak pochłaniacz zapachów to korzystne rozwiązanie z punktu widzenia gości. Brak okapu (przy słabej wentylacji) wpłynie negatywnie na doznania Twoich gości a w dłuższej perspektywie na dochody lokalu.

Porównaj ceny

 

Co do urządzeń sanitarnych, Paweł zamontował cztery zlewy jednokomorowe:

  • zlew techniczny (z wylewką),
  • umywalka,
  • do mycia,
  • dodatkowy, aby móc w przyszłości sprzedawać lody.
Zobacz zlewozmywaki w sklepie

Gratisy od firm

Otwierając fast food obowiązkowo zwróć się do firmy sprzedającej napoje z zapytaniem o gratisy. Pawłowi Pepsi dało lodówkę, potykacz przed lokal, menu na ścianę, tablicę kredową i 5 serwetników. Musisz jednak brać pod uwagę, że firma może żądać sprzedaży na odpowiednim poziomie.

Paweł: Limity zakupów i cena trochę mnie przeraża. Zważywszy że po drugiej stronie ulicy jest supermarket i mało kto kupuje u mnie napoje. Latem gdy limity się podwoją będę się zastanawiał, czy dalej kontynuować współpracę z Pepsi. Być może kupię szafę chłodniczą i napoje na własną rękę.

Całkowity koszt otwarcia fast foodu wyniósł około 30 tysięcy złotych. W remoncie lokalu Pawłowi pomagał wujek, więc w kosztach nie jest wliczona robocizna.

Przed otwarciem lokalu warto pomyśleć nad firmowym kontem w banku, co bardzo ułatwi zakupy. Na dzień dzisiejszy najlepszą ofertę ma mBank, który oferuje zupełnie darmowe konto firmowe z terminalem za 0 zł. Wypełnij wniosek i porozmawiaj z doradcą.

Ubezpieczenie firmy

Ubezpieczenie swojej firmy i jej majątku to bardzo ważna kwestia. Jednym z najbardziej zaufanych ubezpieczycieli i często najtańszym jest PZU. Pójdź na rozmowę z konsultantem i wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.

strona internetowa dla restauracji

Wymagania Sanepidu dla fast foodu

Nie da się otworzyć fast foodu bez Sanepidu. Oprócz standardowych dokumentów (projekt technologiczny, GMP/GHP, badanie wody) Sanepid wymagał od Pawła również:

  • pojemnika na pieczywo,
  • szafki na ubrania,
  • szafki na pojemniki,
  • lodówki,
  • zlewów,
  • toalety (Paweł ma podpisaną umowę z pobliskim sklepem),
  • bieżącej ciepłej wody,
  • wentylacji.

Podczas odbioru fast foodu, panie z Sanepidu sprawdziły zlewy, wentylacje i szafki. Wszystkie sprzęty Paweł miał nowe, czyste i puste. Nie ma obowiązku przed odbiorem lokalu dokonywać zaopatrzenia w produkty.

otwarcie restauracji pomoc

Jeśli artykuł pomógł Ci otworzyć fast food lub jeśli chcesz o coś dopytać, to śmiało pisz w komentarzu. Choć ten biznes znacząco ucierpiał po wprowadzeniu budek z kebabem, to jednak nadal ma się bardzo dobrze. Zwłaszcza po wprowadzeniu zakazu “śmieciowego jedzenia” w szkołach ;)

Jeśli chciałbyś uzyskać profesjonalną pomocy przy otwarciu fast foodu, to wypełnij formularz i czekaj na kontakt od fachowca. Współpracuję ze specjalistami ds. gastronomii z całej Polski.

Oceń artykuł
[Total: 5 Average: 4.4]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

14 thoughts on “Jak otworzyć fast food? Wymogi i wyposażenie fast foodu

  1. A jak projekt technologiczny ma się do sezonowego namiotu gastronomicznego? Jak wtedy z wymaganiami sanepid?

  2. Witam a czy jest możliwość fast fooda ale bez łazienki? , zapomnę również że chce zrobić tylko z daniami na wynos lub dowóz, dodam też że lokal leży 200m od mojego domu ( nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ) , pozdrawiam

  3. Mozna dostac dofinansowanie na foodtrucka? Chcialbym potestowac gdzie bedzie lepiej szlo i wtedy wynajac lokal.

  4. Witam,
    A ja mam pytanie z innej beczki. Przystosowanie lokalu jak najbardziej wszystko wiadomo a co jeśli chciałbym sam mielić mięso do burgerów? Czytałem że musi być wydzielone miejsce do tej czynności. Jak to obejść w praktyce w przyczepie z burgerami? Przecież do zmielenia mięsa potrzebujemy tylko mięso i maszynkę do mielenia. Jak to ugryźć?
    Pozdrawiam

  5. Witam.

    Mam mały sklep na warszawskim osiedlu, niestety w dzisiejszych czasach epok biedronek coraz mniej klientów na małe lokalne sklepy. Mam sklep spożywczo – przemysłowy. Obok mnie jakiś czas temu była kawiarnia, była bo już jej nie ma, właściciele nastawieni na kawę i ciasto nie przypuszczali że ogromne zapotrzebowanie będzie na obiady ( osiedle starszych osób). Kawiarnia się zamknęła bo kawy i ciastek niesprzedawalni a jedna zatrudniona osoba nie dawała rady gotować i podawać jedzenia na miejscu. Mój pomysł to grzać pierogi które mam w sprzedaży pierogi ręcznie lepione dostarczane przez firmę gastronomiczną, od tej firmy mogłabym mieć również zupy, kaszankę w zasadzie całą garmażerię, do tego dogotować kaszę dołożyć surówkę zapakować w termiczny pojemnik żaden kłopot, pytanie co muszę mieć dla sanepidu jeśli mam w chwili obecnej

    szafkę na pieczywo – jest

    szafki na ubrania – no z tym jest problem bo brak miejsca ale coś się wykombinuje

    szafki na pojemniki – jest

    lodówki są dwie jednak stojąca jedna lada chłodnicza

    zlewów – 1 dwukomorowy

    bieżącej ciepłej wody,

    wentylacji – jeśli chodzi o wentylację jak w każdym pomieszczeniu to są dwie, jeśli chodzi o okap to myślę że nie będzie problemu kupić,
    Ja osobiście chciałabym zakupić kuchenkę indukcyjną 4 palnikową, patelnie i ze 4 garnki by mieć gdzie podgrzewać pierogi, zupy. Być może z czasem jak zacznę powoli zarabiać kupię opiekacze bo obok mam szkołę podstawową, ale głownie opieram się na obiadach bo obok dużo lokali usługowych. Czy brakuje mi jeszcze czegoś i czy sanepidu należy się bać?

  6. Ja ze swojej strony mogę dodać ze najlepsze urządzenia grzewcze do fast foodów ma firma Bolarus.

  7. Witajcie! Chcę otworzyć bar piwny i nie wiem od czego mam zacząć. Chciałabym w nim sprzedawać hamburgery, hod-dogi,frytki, rożne surówki

  8. Bardzo konkretny artykuł :) Duże znaczenie ma także miejsce a dzięki kontenrom gastronomicznym jest bardzo łatwo zasiedlić swój interes w odpowiednim miejscu. Pozdrwiamy z Ramal!

  9. Miałem do wybory Pepsi i Colę i wybrałem Colę. Niższe ceny i lepsza oferta bez żadnych limitów itp itd. Ale to pewnie zależy od przedstawiciela? Hamburgery mam bo się sprzedają równe dobrze jak zapiekanki. Pozdro fajny artykuł

  10. Hello! Artykuł dobry jak zawsze :) Ja otworzyłam (w końcu) bar z wołowymi burgerami. Bardzo pomogły mi wskazówki z Twojego bloga. Sanepid przeszłam gładko, teraz staram się o koncesję. Jeśli chodzi o PEPSI, też nawiązałam współpracę z tą firmą i nie mam limitów, nie wiem od czego to zależy. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *