Jak napisać CV aby dostać pracę? CV do pracy w 5 krokach

jak napisać CV do pracy

Jak napisać CV aby dostać pracę? Jest na to sprawdzony sposób. Nie pisz CV jak 90% ludzi. Zmień strategię i zobacz jak napisać CV do pracy.

CV ma sprzedać Ciebie, a dokładniej Twoje umiejętności, wiedzę i charakter. Zadaniem Curriculum Vitae jest przekonać pracodawcę, że warto Cię poznać i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Odpowiedź na pytanie jak napisać CV żeby zdobyć pracę? może brzmieć: zmienić strategię tak, aby CV stało się żywe, ciekawe i intrygujące. Zobacz, jak napisać dobre CV do pracy.

Przejdź do wybranego tematu:

    1. 5 kroków jak napisać CV aby dostać pracę
    2. Jaki format CV wybrać?
    3. List motywacyjny do CV – czy jest potrzebny?
    4. Co możesz zrobić więcej oprócz napisania CV?

Jak pisać CV wg 90% ludzi? Kartka A4, imię i nazwisko, wypunktowane szkoły, doświadczenie zawodowe i zainteresowania. Jeśli zmienisz CV na żywe, ciekawe i intrygujące, to nie trafi do każdego. I bardzo dobrze! CV ma trafić tam, gdzie chciałbyś pracować.

Skuteczność CV na poziomie 52% to bardzo dużo. Jest to idealny pułap, aby zdobyć wymarzoną pracę w miejscu, gdzie chce się pracować.

JAK NAPISAĆ CV ABY DOSTAĆ PRACĘ?

Znajdziesz tutaj praktyczne i w bardzo prosty sposób opisane zasady pisania CV. Zobacz najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu życiorysu i listu motywacyjnego. Sprawdź, jak je poprawić. Twoim celem jest otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Zdjęcie w CV

Pierwsza zasada dobrego zdjęcia w CV – umieść fotografię, na której wyglądasz korzystnie. Nie warto używać Photoshopa ani umieszcza zdjęcia sprzed 20 lat. To wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej i może być uznane za brak pewności siebie i posiadanie kompleksów.

Zdjęcie do CV powinno być dopasowane do stanowiska, na jakie kandydujesz. Czasami nie trzeba umieszczać w CV swojej twarzy. Może to być inna grafika, która w jakiś sposób przedstawi Ciebie. Ja swego czasu zamiast zdjęcia wkleiłem podobiznę żuka, nawiązując do swojego nazwiska. Tylko, że ja startowałem na stanowisko związane z marketingiem, gdzie takie specyficzne podejście jest mile widziane.

Wyobrażasz sobie minę szefa zakładu blacharskiego, gdybym wysłał mu CV z żukiem? W przypadku mechanika możesz dodać do życiorysu zdjęcie, na którym naprawiasz auto.

Zdjęcie jest pierwszym elementem CV, na który pada wzrok pracodawcy. To nie tekst, lecz grafika w pierwszej kolejności przyciąga ludzkie oko. Jakość zdjęcia powinna być najlepsza. Zgłoś się do najlepszego znanego Ci fotografa. Najlepsze CV musi mieć najlepsze zdjęcie.

Napisałem już, że w CV nie musisz umieszczać swojego zdjęcia. Nie mniej warto umieścić jakiekolwiek zdjęcie. Brak zdjęcia od kandydata nie przekreśla go, ale stanowczo zmniejsza szanse na pracę. Takie CV trafi na wspomnianą kupkę „nijakie”.

Czytałeś książkę Macieja Dutko pt. Efekt tygrysa? Książka jest o tym, jak stworzyć markę osobistą i w jaki sposób ją promować. Jeśli głowisz się nad tym, jak napisać CV, to polecam Ci zacząć wcielać w życie zasady w niej opisane. Zwłaszcza, jeśli jesteś na początku kariery zawodowej lub jeśli zmieniasz branżę.

2. Twoja historia, czyli jak napisać CV aby zaciekawiło pracodawcę

Każdy produkt ma swoją historię. Coś, co wyróżnia go z tłumu. Stwórz swoją historię i opowiedz ją w swoim CV. Na początku ustal, jakie cechy są oczekiwane na stanowisku, na które aplikujesz. Zastanów się, jakim jesteś człowiekiem: kreatywnym czy skrupulatnym, samodzielnym czy lubiącym pracę w grupie, mówcą czy pisarzem, ścisłowcem czy humanistą itd.

Żadna z tych cech nie jest negatywna ani pozytywna. Po prostu każda może być cenna na innym stanowisku lub w kulturze danej firmy.

Zastanów się, co jest w Tobie ciekawego i w jaki sposób dochodzisz do sukcesów. Ciężką pracą? To pokaż, jak wspinałeś się po szczeblach kariery. A może jesteś charyzmatyczny i przekonujący? Pokaż w CV, że potrafisz zjednać sobie ludzi.

Twoja historia musi być spójna. Jeśli masz poczucie humoru, to nie pisz językiem urzędowym. Jeśli jesteś skrupulatny to opisz dokładnie swoje dokonania. Inne wartości będą cenione na stanowisko pracownika biurowego, a inne na pracownika studia tatuażu. Pamiętaj o tym przy pisaniu CV.

3. Jak w CV pisać o wykształceniu

Najpierw napisz o ostatniej ukończonej szkole albo kursie. Jeśli uczyłeś się dobrze, to podaj średnią ocen albo ocenę z przedmiotu, który interesuje pracodawcę. Jeśli w szkole zajmowałeś się pogłębianiem relacji towarzyskich zamiast nauką, to napisz o nauce pozaszkolnej.

Napisz, jakie książki przeczytałeś w danym temacie, jakie blogi śledzisz i na jakich forach tematycznych się udzielasz. Warto, aby ta wiedza została potwierdzona doświadczeniem. Choćby w postaci działalności w organizacjach non-profit.

Nie każdy musiał być w szkole orłem. Być może Twój pracodawca też nie był. Pisząc o wykształceniu masz przekonać czytającego, że Twoja wiedza na dany temat jest spora. Nie ma znaczenia jak ją zdobyłeś.

4. Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV

Weźmy poniższy przykład pokazania doświadczenia, który spotykamy najczęściej:

1.10-10.10 2013 Sprzedawca w Luk.SA
12.12.2010 – 30.09.2012 Sprzedawca w sklepie meblowym w PPHU Leta
1.07 – 3.08.2008 Pracownik magazynu firmy Grogende w Yysted Holandia

Kandydujesz na sprzedawcę mebli. Co jest złe w powyższym zestawieniu doświadczenia?

  1. Nikogo nie interesuje, co robiłeś w wieku 18 lat.  Chyba, że było to związane ze stanowiskiem, na które kandydujesz. Byłeś pracownikiem magazynu w Holandii. Jeśli pracowałeś przy meblach, to błąd, że tego nie napisałeś.
  2. Jeśli byłeś sprzedawcą przez 2 lata, to napisz czego się tam nauczyłeś, jak wyglądała Twoja sprzedaż i jak wspominasz tę pracę.
  3. Pracowałeś 10 dni w jakiejś firmie? Nie pisz o tym. Albo nie pisz, że pracowałeś 10 dni.
  4. Filozofia firmy Ikea to prostota, oszczędność i łatwość. Powyższe zestawienie być może jest oszczędne w słowach, ale na pewno nie jest proste w rozczytaniu ani łatwe w zrozumieniu.
  5. Nie bój się pisać. CV nie musi być na jednej kartce A4. Ważne, aby zawierało śródtytuły, wyróżnienia, podpunkty, które mają prowadzić rekrutera za rękę.
  6. Opisz każde z doświadczeń, pokaż co osiągnąłeś na danym stanowisku. Jeśli nic nie osiągnąłeś, bo Twoim zadaniem było sprzątanie magazynu meblowego, to napisz że zapoznałeś się z branżą i nauczyłeś się pracować w grupie.
  7. Pisząc o doświadczeniu masz pokazać swoje sukcesy. Nie bój się używać zdjęć, wypunktowań i wykresów. Nie bój się podawać linków.
  8. Pisz o działalności w stowarzyszeniach, fundacjach i innych organizacjach non-profit. Jeśli jesteś po szkole nie posiadasz bogatego doświadczenia, zapoznaj się z artykułem CV bez doświadczenia.

5. Jakie opisać w CV swoje hobby

Muzyka, kino, podróże i sport. Możesz tak napisać, ale nie musisz. Skup się na zainteresowaniach, o których możesz najwięcej opowiedzieć. I opisz je. Napisz, w jaki sposób się interesujesz, co konkretnie robisz. Nie używaj ogólników. Muzyka to rock, disco-polo i chorały gregoriańskie. Słuchasz? A może komponujesz lub śpiewasz?

Pisz o konkretnych przykładach. Sport nie jest ciekawy. Ale uprawianie windsurfingu i 3 miejsce w zawodach o Puchar Prezydenta Szczecina może zainteresować. Niektóre firmy mają drużyny pracownicze. Warto się dowiedzieć o takich sprawach. Może się okazać, że nagle zaczniesz grać w piłkę nożną.

Gdy już zmienisz swoje CV na lepsze, koniecznie zdobądź książkę pt. Coaching marki osobistej. Autor – Sergiusz Trzeciak, jest zawodowym specjalistą z dziedziny marketingu politycznego. W tej książce radzi jak możesz pracować nad własną marką.

JAKI FORMAT CV WYBRAĆ?

1. Jak już napiszesz CV, to wysyłając je przez e-mail stosuj rozszerzenie .pdf. Żadne .docs i inne pliki edytorów tekstu. Powstało wiele edytorów tekstu i jeszcze więcej ich wersji. Nowsza wersja może nie otworzyć się na starszej itp. Format PDF jest najbezpieczniejszym formatem do CV i najlepszym do wydruku.

2. Pamiętaj o nazwaniu pliku z CV swoim imieniem i nazwiskiem. Czyli Adam_Kowalski.pdf albo Kowalski_cv.pdf. Dzięki temu plik z Twoim CV nie zginie wśród innych bezimiennych.

3. Polecam wydrukowanie CV na papierze kredowym. Jeżeli idziesz na rozmowę lub chcesz zanieść CV osobiście, to postaraj się o dobrą jakość i gramaturę papieru. W dzisiejszych czasach może się zdarzyć, że więcej osób zrobi ładne, kolorowe CV. Sztywny papier będzie Twoim wyróżnikiem.

4. Topową zagrywką okaże się wysłanie CV… tradycyjną pocztą! Wówczas masz pewność, że CV zostanie przeczytane. Nie mówiąc o tym, że w ten sposób również się wyróżniasz spośród innych kandydatów. Rzecz jasna, jednocześnie CV musisz wysłać e-mailem.

LIST MOTYWACYJNY DO CV. CZY JEST POTRZEBNY?

Niektórzy pracodawcy życzą sobie listu motywacyjnego. Gros osób kończy pisanie CV i zaraz biorą się za list motywacyjny – jeden do wszystkich firm. List motywacyjny jest zupełnie niepotrzebny w sytuacji, gdy wysyłasz CV gdzie popadnie.

Firma Adamex z Hrubieszowa, do której startujesz na stanowisko przedstawiciela handlowego, myśli że jest Microsoftem albo Apple. No i że praca dla niej to spełnienie Twoich marzeń. Dla jednych będzie to prawda, dla innych bzdury. Pamiętaj jednak, że taka firma może być przystankiem w Twojej karierze, a na każdym przystanku czegoś się uczysz.

Ja nigdy nie wysyłałem listów motywacyjnych, ale w życiorysie zawierałem to, co pracodawca chciał wiedzieć. Plik z CV zawsze tytułowałem „CV i list motywacyjny”. Chodziło o to, żeby pracodawca go otworzył.

CO MOŻESZ ZROBIĆ WIĘCEJ OPRÓCZ NAPISANIA CV?

1. Własna wizytówka w Internecie

Ciekawym sposobem na przedstawienie siebie i swoich umiejętności jest stworzenie strony internetowej wizytówki. Taka strona www może być Twoim CV, przedstawiać portfolio a nawet przerodzić się w blog ekspercki. Dobrym przykładem jest mój znajomy Mariusz Borycki – specjalista w dziedzinie Data Analysis. Polecam zajrzeć na jego stronę wizytówkę.

2. Nie wybieraj firm losowo

Podstawowa sprawa to wybór dobrego adresata. Nie licz na dobrą skuteczność CV, jeśli wysyłasz je gdzie popadnie. Napisałeś dobre CV pod branżę odzieżową, a teraz wysyłasz je do oferty pracy w marketingu? Rozumiem, że bardzo chcesz zdobyć pracę. Ale jeśli skończyłeś studia wyższe na kierunku administracja i wysyłasz CV na stanowiska pizzermana, to co najwyżej możesz nabawić się depresji. Nie wybiorą Cię.

Przeczytaj też: Jak skutecznie szukać pracy – zamiast wysyłać CV na każde ogłoszenie

Jeśli już koniecznie po kierunku administracja chcesz być pizzermanem, to przygotuj osobne CV. Wymaż studia wyższe, dopisz zainteresowanie gotowaniem i kuchnią włoską, zrób sobie zdjęcie jak robisz pizzę w domu… Weź przykład z Małgosi. Przeczytaj wywiad z osobą, która pisze o tym jak zdobyła pracę w banku.

Klucz do osiągnięcia dobrej skuteczności CV leży w ustaleniu właściwej listy adresowej. Na rynku pracy jesteś sprzedawcą. Towarem jest Twój czas i kompetencje. Trudno, żebyś zakładowi produkującemu okna sprzedawał doświadczenie w gastronomii. Jak napisać CV aby zdobyć pracę w produkcji okien? Usuń z CV gastronomię i idź na jakiś pokrewny kurs.

3. Video z autoprezentacją

Jeżeli jesteś wygadany i elokwentny i lepiej wychodzisz „na żywo”, możesz rozważyć nagranie video. Autoprezentacja pomoże Ci przedstawić się i pokazać walory erudycji.

Nagranie możesz umieścić na swoim kanale na Youtube z zaznaczeniem opcji „film prywatny”. Będzie widoczny tylko dla tych, którzy dostaną link. Link możesz umieścić w CV. Jeśli życiorys będzie w formacie .pdf, to link będzie klikalny.

PODSUMOWANIE

Jak widzisz, napisanie CV do pracy nie jest taką prostą sprawą. Powyższy artykuł pomógł ci poznać zasady, jak napisać CV w sposób wyjątkowy. się z najnowszym rankingiem kont młodzieżowych (jeśli masz poniżej 26 lat) lub rankingiem kont osobistych dla dorosłych i wybrać najlepsze konto.

Mogą Cię zainteresować
1. Konto osobiste od 0 zł – wybierz najlepsze konto
2. Dotacja z Urzędu Pracy – do 30 tys. zł na otwarcie firmy
3. Staż z UP – zobacz jak zdobyć staż z Urzędu Pracy

Weź też pod uwagę, że nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. Jeśli czujesz w sobie duszę przedsiębiorcy, zastanów się nad otwarciem firmy. W zdobyciu środków na start pomogą Ci dotacje za założenie firmy lub… wyjazd do pracy za granicę. Powodzenia!

Oceń artykuł
[Total: 2 Average: 5]
Łukasz Chrząszcz
Wolnościowiec, radny miasta Wodzisław Śląski. Właściciel agencji internetowej XZT.PL oraz kilku serwisów www. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pomaga osobom rozpoczynającym prowadzenie firmy.
Kategoria

29 thoughts on “Jak napisać CV aby dostać pracę? CV do pracy w 5 krokach

  1. a ja ostatnio zrobiłam sobie cv w kreatorze SzybkieCV i nawet mój pracodawca, po przyjęciu mnie, powiedział, że bardzo mu się spodobało. Ale byłam z siebie dumna :))

  2. Przydatne informacje i fajnie wszystko opisane ;) Sugerowałem się tym pisząc swoje CV, jedynie co jeszcze dodalem, to pobrałem gotowy szablon z Szybkie CV, żeby ładnie wyglądało i udało mi się dostać pracę którą chciałem :D

  3. Niby pisanie CV jest takie łatwe, a jak widzimy efekt końcowy to nie koniecznie jesteśmy zadowoleni z tego co powstało. Ogólnie ja też wiele razy zmieniałam koncepcję, aby to wyglądało i miało sens. Korzystałam z kreatora szybkieCV, gdzie prowadzono mnie jak dziecko za rączkę od początku tworzenia do końca :D

  4. Mam takie pytanie. Jeśli uprzedza się pracodawcę i wysyła mu się CV bez żadnej oferty pracy z jego strony, to można wysłać w emailu (w sensie w załącznikach) jakieś przykładowe prace? Nie mam na myśli jakiegoś rozbudowanego portfolio, tylko kilka swoich prac, które nie zostały w ogóle pokazane światu. Chodzi mi na przykład o takie prace jak na przykład dziennikarz technologiczny, polityczny, asystent montażysty, montażysta i wysyłanie artykułów oraz przerobionych filmów (mam na myśli przerabianie swoich filmów, oczywiście krótkich, bo nikt za darmo nie udostępni filmu do przerabiania).

  5. No ja właśnie aplikowałam do urzędu miasta i dałam im CV w kolorze (naprawde ladne CV ze strony szybkiecv), bo to bylo moje 1 CV i chcialam zeby bylo naprawde ladne, wiec wykupilam wersje premium i nie zaluje, bo to CV naprawde jest ladne ale finalnie przyjeli mnie do urzedu tylko czy to znaczy ze sie zblaznilam skoro dalam kolorwe? powinno byc czarno-biale? nie bylo jakies rażące tylko w ladnych kolorkach delkatnych

  6. zgadzam się z tym, że to grafika w pierwszej kolejności przyciąga uwagę, więc warto si ę na niej skupić. Sprawdźcie sobie stronkę szybkieCV – mają spoko wzory. Dla bardziej wymagających jest też wersja premium :)

  7. Używam szybkieCv i jestem bardzo zadowolona. To prosta droga do sukcesu. Zamiast się stresować rozmową o pracę to mam świadomość, że mam bardzo dobre CV i nowy szef pokocha mnie od pierwszego spotkania :)

    1. Też używam kreatora szybkieCV, bo mnie fajnie nakierowuje na właściwą formę i wiem co mam tam zamieszczać a w wersji premium dochodzi do tego dodatkowo fajna szata graficzna, która się wyróżnia ;)

  8. Teraz wszędzie jest peeełno ogłoszeniem.Jestem właśnie na etapie szukania jakiejś fajnej posady,korporacji mówię stanowczo nie!! Musiałam od nowa pisać CV i trafiłam na fajny program szybkiecv. Uratował mnie bo w tym temacie jestem zielona i ciężko mi coś było wymyślić. A tu proszę 5 minut i mam CV gotowe :D

  9. Hejka, ja wam powiem, że w końcu udało mi się stworzyć super cv z pomocą programu szybkiecv. Szablony są przejrzyste i do tego miłe dla oka. Tylko szukać wymarzonej pracy :))

  10. Super artykul :) Wykorzystam twoje pomoce na stronce szybkiecv, gdzie mają super szablony i chyba stworze cos swietngo!

  11. Cześć, to w szkole średniej i na studiach nie uczą pisać CV?? Wszystko co robiłaś w życiu a co ma związek z pracą o którą się starasz możesz wpisać w doświadczeniu. Podpisu na CV nie trzeba składać. Powodzenia!

  12. Dzień dobry jestem po liceum, jestem w trakcie robienia trzech kursów…nie mam żadnego doświadczenia nigdzie nigdy nie pracowałam co mam napisać w swoim CV?

    1. Cześć, wypisz w CV kursy na które uczęszczasz i określ datę ich zakończenia.
      Małe doświadczenie w CV możesz „podrasować” pisząc o swoich cechach osobowości i zainteresowaniach, które są mile widziane na danym stanowisku. Polecam w tym wypadku list motywacyjny, w którym opiszesz dlaczego pracodawca ma zatrudnić właśnie Ciebie. Powodzenia

  13. Aby faktycznie zaciekawić pracodawcę potrzebne są 2 elementy – forma graficzna i treść. Jeśli chodzi o formę to zależnie od stanowiska, czasem mile widziane są kreatywne dokument a czasem klasyczne jak tutaj: [spam] . Jeśli chodzi o treść to oprócz rzeczy oczywistych dodam, że warto zamieścić zdjęcie – i tutaj się nie zgodzę – zdjęcie legitymacyjne jest w PL często standardem, warto dodać ciekawsze, ale legitymacyjne też jest spoko.

  14. Mam 21 lak. Jestem po zawodówce jako cukiernik, skończyłam też liceum zaoczne ale bez matury. I jak tu z tak kijowym a na dodatek małym doświadczeniem napisać CV. Znależć prace w Wielkopolsce z tym doświadczeniem w zawodzie nie ma szans. I jak tu być optymistą?

  15. Zaciekawił mnie artukół. Chyba też zmienie swoje CV. No i poczekam na efekt. Podoba mi sie ta strona. W końcu ktoś normalnie na wwzystko patrzy

  16. Z całym szacunkiem dla autora, ale jest w powyższym poście kilka bzdur. Jako osoba doświadczona w branży HR powiem jednym zdaniem: CV ma pokazać, że kandydat spełnia wymagania określone w ogłoszeniu o pracę, a jego umiejętności, chęci i motywacja są wystarczające do rzetelnej pracy. Zgadzam się, że marketing lubi oryginalne CV, ale w innych działach bycie oryginalnym i pomysłowym rzadko jest najważniejsze. Bardzo rzadko.

  17. Mnie uczyli, że cv ma być czarno-białe, jak dokumenty do urzędu, jak pokazałam kolorowe: spytali mnie „a co to zaproszenie na imprezę?” Zdjęcie? Nie uważam się za brzydką, mają mnie zatrudnić nie za to, że ładnie wyglądam a za to, że coś u mnie. W sumie moim największym problemem jest to, że zamiast na stażu na jakiegoś doradce klienta, poszłam na staż zgodny z moimi zainteresowaniami i okresy lenistwa, a „murzynem” o którym wyczytałam w artykule dla pracodawców jednak być nie chce..

  18. A co robić jak się ma 24 lata i nie ma doświadczenia z lenistwa, tylko prace dorywcze? Teraz chcę to zmienić i co mam wpisać w CV? Mam tylko studia licencjackie, potem nic, kursów też nie mam, więc nie mam wiele do wpisania. Wiem, że to trudniejsza sytuacja, ale proszę o rady.

    1. Cześć Mika, wbrew pozorom Twoja sytuacja jest bardzo klarowna. Wpisz w CV prace dorywcze i swoje wykształcenie, a następnie przejdź się na kurs/szkolenie w branży, która Cię interesuje. Potem zgłoś się na praktyki lub staż, załóż bloga w tej tematyce i działaj :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *