Działalność nierejestrowana 2018 – zasady, warunki i podatki

działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to nowość. W Polsce po 1989 roku nie było jeszcze prawa, które zwalnia z płacenia ZUS od działalności zarobkowej.


Ideałem dla wolnościowców była tzw. ustawa Wilczka, najbardziej liberalna ustawa o działalności gospodarczej wprowadzona (o ironio) w komunistycznej Polsce w 1988 roku. Czy u jej podstaw leżało umożliwienie komunistom uwłaszczenia się na państwowych przedsiębiorstwach czy poprawienie kondycji gospodarczej państwa? Zapewne i jedno, i drugie. Nie mniej z ustawy Wilczka skorzystały miliony Polaków. Nieskrępowane ludzkie działanie i wolne od regulacji prowadzenie firm spowodowało, że w tamtym czasie powstały największe polskie przedsiębiorstwa: Comarch, Atlas, Cersanit, VOX, Black Red White, Kreisel i wiele innych.

Nie każdy jednak wie, że owa ustawa wprowadziła przymus rejestracji przedsiębiorców. Mowa o rejestrze CEIDG, który przed ustawą Wilczka nie istniał. Prowadzenie działalności poza rejestrem było od tej pory zabronione. W 2018 roku (w związku z poprawkami Senatu, najpewniej w kwietniu) ten stan prawny ulegnie zmianie. Świadczenie usług i sprzedawanie bez konieczności formalnego zakładania firmy stanie się faktem. Nazywa się to działalnością nierejestrowaną, nierejestrową lub też nieewidencjonowaną.

Z tego artykułu przeczytasz o:

 1. różnicach między działalnością nierejestrowaną a działalnością okazjonalną,
 2. warunkach, jakie trzeba spełnić, aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną,
 3. daninach i podatkach, które będziesz musiał płacić,
 4. obowiązkach, jakie będą na tobie spoczywały.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Działalność nierejestrowana a działalność okazjonalna

Na początku ważne rozróżnienie, bo już teraz można przeczytać w sieci artykuły wprowadzające w błąd. Otóż działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą!! Stanie się nią, po przekroczeniu kwoty przychodów określonej w ustawie. Wynika to bezpośrednio z ustawy Prawo Przedsiębiorców z 26 stycznia 2018 r.

Nie każdy przychód poza działalnością gospodarczą będzie od razu działalnością nierejestrowaną. Przychody możesz przecież uzyskiwać ze sprzedaży okazjonalnej. Będzie to na przykład wyprzedaż domowej biblioteczki, sprzedaż używanych ubrań po dziecku itp. Nie jest to wówczas ani działalność gospodarcza, ani działalność nierejestrowana. Ma to szczególne znaczenie w kontekście prawa konsumenckiego, o którym więcej w dalszej części artykułu.

Dla kogo działalność nierejestrowana?

Dzięki działalności nierejestrowej, o wiele łatwiej będzie przetestować pomysł na biznes, nie łamiąc przy tym prawa. Jeśli interesują Cię sposoby, jak od strony sprzedażowo – marketingowej wpasować się w gusta przyszłych klientów, koniecznie przeczytaj  artykuł na ten temat: 5 narzędzi, jak przetestować pomysł na biznes.

Warto abyś wiedział, że działalność nierejestrowana nie będzie dostępna dla wszystkich. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że państwo dzieli ludzi na uprzywilejowanych i pozbawionych przywilejów. Sprawdź zatem, czy spełniasz warunki konieczne do rozpoczęcia działalności nierejestrowanej.

1. Warunek czystej karty

Pierwszy i najważniejszy warunek dotyczy Twojej historii biznesowej. Działalność nierejestrowa jest możliwa wyłącznie dla osób, które przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziły firmy. Mowa o działalności gospodarczej i spółce cywilnej. Spółki prawa handlowego (sp. z o.o., akcyjna, jawna) mają inną osobowość prawną, więc będąc wspólnikiem lub członkiem zarządu, nadal możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną. UWAGA! Ustawodawca wprowadził tzw. okres przejściowy. Wynika z niego, że jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (marzec-kwiecień 2018r) nie prowadziłeś firmy, to także możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną.

2. Warunek rodzaju działalności

Drugim warunkiem prowadzenia działalności bez rejestracji jest prowadzenie działalności niereglamentowanej. Czyli takiej, która nie wymaga uzyskania koncesji, pozwoleń i licencji. Regulacje dotyczące różnych działalności są w polskim prawie szerokie, a wolność działania ograniczona. Konstytucja biznesu nie wprowadza w tym zakresie zmian. Dlatego mityczne sprzedawanie lemoniady przez dziecko nadal będzie karane przez Kapitana Państwo.

3. Warunek finansowy

Trzecim warunkiem jest bariera przychodów. Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić do momentu, gdy Twój miesięczny przychód z owej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2018r jest to 1050 zł).

4. Warunek samodzielności

Ostatnim warunkiem jest prowadzenie działalności nieewidencjonowanej samodzielnie. Tzn. nie możesz jej prowadzić w formie spółki cywilnej. Skąd ten wymóg? Ano na przykład, gdybyś chciał przechytrzyć państwo i “dzielić” przychód na siebie i kolegę, aby nie przekroczyć 1050 złotych :)

Podatki od działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowa nie wymaga posiadania REGON-u, NIP-u, kasy fiskalnej, konta bankowego ani prowadzenia księgowości. Nie oznacza to jednak, że jest zwolniona z podatku.

1. ZUS

To jest najlepsza wiadomość dla Ciebie. Prowadząc działalność nieewidencjonowaną, ZUS-u nie płacisz w ogóle! Możesz spokojnie rozbujać biznes (o ile przy 1050 zł przychodu można mówić o rozbujaniu) i nie zastanawiać się, skąd weźmiesz pieniądze na ZUS.

Znane są przypadki ludzi, którzy narobili sobie długów przez brak opłacania ZUS-u. Gdy przychodzi człowiekowi wybierać “ZUS albo chleb”, chyba oczywiste, że nie wyda zarobionych pieniędzy na państwową, przymusową usługę. Dlatego nie zapominajmy, że docelowo ZUS powinien być zlikwidowany, lub przynajmniej dobrowolny.

2. Podatek dochodowy

Przychody osiągane z działalności nieewidencjonowanej są przychodami z tzw. innych źródeł i podlegają opodatkowaniu. Przychód z działalności nierejestrowanej będzie więc sumował się z Twoimi pozostałymi przychodami i zostanie opodatkowany wg. skali podatkowej (18 lub 32%). Nie ma opcji rozliczenia się metodą liniową tudzież ryczałtowo.

Istnieją rozbieżności w opinii, czy owy podatek będzie trzeba płacić od przychodu z działalności nierejestrowanej, czy też przychód będzie można pomniejszyć o koszty. Być może zastosowanie będą miały przepisy występujące przy najmie prywatnym, gdzie wskazane jest prowadzenie uproszczonej ewidencję przychodów i kosztów (np. w excelu). Przykładową ewidencję znajdziesz na stronie z dokumentami.

Jeśli pojawi się na ten temat jakaś wiążąca decyzja, to artykuł zostanie uzupełniony. W każdym razie, polecam odkładać co miesiąc na koncie 18%, gdyż podatek zapłacisz na koniec roku w zeznaniu PIT (jako niedopłata). Można w tym celu założyć sobie np. konto oszczędnościowe lub lokatę i przy okazji zarobić na pieniądzach, które na koniec roku będziesz musiał oddać państwu.

3. Podatek VAT

Ze względu na przepis art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, osoba prowadząca nieewidencjonowaną działalność będzie zwolniona z podatku VAT (zwolnienie podmiotowe do 200 tys. zł przychodu).

Edit: ze zwolnienia z podatku VAT są wyłączeni przedsiębiorcy wymienieni w ust. 13 pkt 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług. Mowa przede wszystkim o jubilerach i usługach doradczych, czyli działalnościach nie objętych koncesjami. Ze zwolnienia nie będziesz mógł skorzystać, gdy importujesz towary.

Działalność nierejestrowana – obowiązki

Wiesz już, że od działalności nieewidencjonowanej zapłacisz podatek dochodowy. To jednak nie wszystkie obowiązki, które spoczną na Twoich barkach z chwilą wejścia na rynek.

1. Odpowiedzialność cywilna

Najważniejszą wiadomością dla Ciebie i twoich klientów jest fakt, że pomimo braku rejestracji firmy, na mocy Kodeksu Cywilnego jesteś uznawany za przedsiębiorcę. Oznacza to, że musisz respektować prawa konsumenta. Stosować się do reklamacji, zwrotów itp. Od tej pory, klient będzie mógł zwrócić towar bez podania przyczyny.

Przewiduję, że na gruncie zwrotów może wystąpić wiele sporów na linii sprzedawca – kupujący. Kupujący w chwili zakupu może nie być pewny, czy sprzedawca prowadzi działalność nierejestrowaną (a więc jest uznawany za przedsiębiorcę wg. kodeksu cywilnego), czy też działa w sposób okazjonalny.


2. Wystawianie rachunków

Na mocy art. 109 ust. 1 ustawy, będziesz zobowiązany prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży za dany dzień. Ewidencja przyda się, aby wiedzieć, ile jeszcze możesz zarobić by nie przekroczyć limitu. Wiąże się to z wystawianiem rachunków swoim klientom. Rachunek powinien zawierać:

 • numer (np. 1/2018),
 • datę wystawienia,
 • nazwę sprzedawcy i nabywcy (ew. imię i nazwisko),
 • nazwę usługi,
 • kwotę do zapłaty.

Przykładowy rachunek znajdziesz na podstronie dokumenty do pobrania. Możesz też kupić książeczkę z rachunkami w sklepie papierniczym.

Edit: W razie potrzeby możesz wystawić fakturę VAT, nie ma ku temu przeszkód.

3. Zakończenie działalności nierejestrowanej

W przypadku przekroczenia pułapu przychodu (50% minimalnego wynagrodzenia), działalność uznawana jest za działalność gospodarczą od dnia, gdy przekroczenie nastąpiło. Zatem w dzień, w którym Twoje miesięczne przychodu przekroczą 1050 zł, masz 7 dni na zarejestrowanie firmy w CEIDG. Jak zarejestrować firmę opisałem w tym artykule.

Co dalej?

Działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Kolejną nowością wprowadzoną do polskiego prawa jest tzw. “ulga na start” dla przedsiębiorców. Przez sześć pierwszych miesięcy prowadzenia firmy będziesz zwolniony z obowiązku płacenia na ZUS. Następnie przez 2 lata będziesz płacił ulgowy ZUS. Zastanawiasz się, czy można prowadzić firmę i nie płacić ZUS-u? Tak, jest to możliwe. Wystarczy zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej założyć spółkę z o.o. Jak się za to zabrać i ile to kosztuje, przeczytasz w artykule Jak założyć spółkę z o.o. w 6 dni – praktyczne case study.

Pieniądze na firmę

Gdy okaże się, że rynek odpowiedział pozytywnie na Twój produkt lub usługę, to najwyższa pora pomyśleć o formalnej firmie. Najbezpieczniej jest działać samodzielnie, ale czasami warto posiłkować się pieniędzmi z zewnątrz. Dofinansowanie dla firm, kredyt i dotacja, to opcje, które warto wziąć pod uwagę przed założeniem firmy.

alior kredyt na firmę

Projekt pt. działalność nierejestrowana pomoże setkom tysięcy ludzi działać legalnie. Osoby do tej pory działające w szarej strefie będą nadal robić to, co robiły. Po prostu politycy poszli po rozum do głowy i zdepenalizowali małe działanie zarobkowe. Nie jest to druga ustawa Wilczka, nawet się do niej nie umywa. Babcia sprzedająca bułki bez zgody Sanepidu nadal będzie nachodzona przez organy państwowe. Ludzie oferujący granie na maszynach nadal będą zakuwani w kajdanki.

Przede wszystkim, nierozwiązany pozostaje problem masowego zamykania działalności, gdy przyjdzie płacić pełny ZUS.  W tym zakresie prawo pozostało archaiczne i nie dostosowało się do realiów. Działalność nierejestrowana jest jednak malutkim krokiem naprzód. Zapraszam do śledzenia bloga, będę na bieżąco informował o zasadach tej działalności.

Luk
Polub Luka

Luk

Wolnościowiec, bloger. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Właściciel kilku portali internetowych. Pomaga młodym osobom rozpoczynającym karierę zawodową. Więcej ->
Luk
Polub Luka
Działalność nierejestrowana 2018 – zasady, warunki i podatki
4 votes, 5.00 avg. rating (80% score)
 • zante Iksińska

  Czy mogłabym prosić o konkretną informację czy przepisy o działalności nierejestrowanej weszły dziś w życie? Nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia tej informacji. Jest za to wiele komentarzy “wydaje mi się…”. Trudno na tym się opierać

 • Luk

  No to jeszcze przez miesiąc pracujemy na czarno :D

  • zante Iksińska

   A później okaże się, że działalność nierejestrowana to pułapka i sposób na wyciągnięcie ” z cienia” ludzi dorabiających dotąd na czarno :D

 • Winiu89

  Chodzi mi o podatek VAT w działalności nierejestrowanej. Dlaczego “Ze zwolnienia nie będziesz mógł skorzystać, gdy importujesz towary.”?

  • Luk

   Art. 5 pkt.1 ustawy o VAT.

   • Winiu89

    Import podlega opodatkowaniu VAT, ale czy trzeba być płatnikiem VAT, żeby coś zaimportować? Czy dopuszczalna jest sytuacja, że importuje produkt, płacę VAT w urzędzie celnym, dodaję marże i sprzedaję dalej bez VAT?

 • babcia57

  Czy drobne usługi w zakresie szycia (przerabianie odzieży uszycie bluzki itp.) też mogą być zakwalifikowane jako działalność nierejestrowana

  • Tomek

   oczywiście, ważna jest bariera dochodu, pracę wykonuje jedna osoba

   • Marcin

    Wydaje mi się, że bariera “przychodu”, a nie “dochodu”.

 • sylwia

  Luk, dzięki, jedyne miejsce w sieci, gdzie można się dowiedzieć konkretów na temat wprowadzenia konstytucji biznesu.

  • Luk

   Cieszę się, że pomogłem :)

 • Marcin

  Miało być w styczniu, potem w marcu, a teraz przesunięto możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej na kwiecień. A już miałem prawie wystawiony pierwszy rachunek. Gdy już przepisy wejdą faktycznie w życie, to gdzie w pierwszej kolejności będzie można dowiedzieć się o tym?

 • zante Iksińska

  W projekcie nic nie ma kosztach, co może sugerować, że tak naprawdę zarobić w działalności nierejestrowanej będzie można naprawdę niewiele. Czytałam jednak na którejś ze stron dla księgowych, że dochodzą sygnały, że Senat w tej kwestii naniesie poprawki. Wówczas jednak będzie trzeba prowadzić jakąś małą księgowość :(

 • Martinez Peruzzi Luis

  Pozdrawiam, jestem panią Annabele, obecnie mieszkam w USA, jestem obecnie mężatką z dwójką dzieci, a do sierpnia 2016 r. Utknąłem w sytuacji finansowej i musiałem refinansować i zapłacić rachunki za leki na mój syn. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesem, a większość banków odmówiła mojego kredytu. Ale tak jak Bóg to zrobił, zostałem przedstawiony firmie pożyczkowej przez starego przyjaciela. Złożyłem od nich wniosek i w ciągu 48 godzin wszystko zostało przetworzone i otrzymałem pożyczkę w wysokości 89 000,00 USD, a dziś jestem właścicielem firmy, a moje dzieci mają się dobrze w tej chwili. Tak więc, jeśli musisz skontaktować się z jakąkolwiek firmą w odniesieniu do zabezpieczenia pożyczki o niskim oprocentowaniu 2% i lepszych planów spłat i harmonogramu, skontaktuj się z nimi, a nie pożałujesz, wyślij je i złóż wniosek o pożyczkę, której pragniesz. Wiem, że to robię, ale jestem teraz bardzo szczęśliwy i postanowiłem dać ludziom więcej informacji na ich temat, oferują one wszelkiego rodzaju pożyczki zarówno osobom prywatnym, jak i firmom, a także chcę, aby Bóg ich pobłogosławił. Możesz skontaktować się z jego firmą za pośrednictwem tego adresu e-mail: kreditloansprestamos010@gmail.com

  Dziękuję Ci.

 • Jan Dąbrowski

  Działalność nierejestrowana w niektórych przypadkach jest niekorzystna.Dla emerytów-rencistów bardziej korzystna jest działalność w formie ryczałtu,bo choć nie ma odliczeń to podatek wynosi 8,5% i jak są niskie świadczenia,to nawet nie trzeba płacić ubezpieczenia,hamulcem jest to,że nie można zarobić więcej połowa najniższej emerytury i ta kwota jest trochę za mała.Ubezpieczenie zdrowotne jest sumą bardzo wysoką,dodać jaszcze potrącenie z emerytury t/j kwota ponad 400zł.Moim zdaniem ludzie po 70-ce dorabiający sobie do skromnej emerytury powinni być zwolnieni od wszystkich opłat,bo przez całe życie i tak się napłacili.Teraz nie wiem co zrobić,czy przejść na działalność nierejestrowaną czy zostać na ryczałcie.

 • Paulina Popek

  Też mnie ciekawi ten temat.

  • Maciej Duchovny

   o tym samym pomyślałem…

 • Dorota

  Witam, dzięki za zebranie informacji. Luk, poproszę o pomoc w zrozumieniu pojęcia: “1050 miesięcznie”. Symulacja – pierwszy miesiąc 500, drugi miesiac 500, trzeci 500 – sumarycznie przekroczone 1050 ale średnia z 3 miesiecy nie przekroczyla 1050. Czy to jest moment na zarejestrowanie działalności czy może dalej podlega pod działalność nierejestrowaną? Miesięczny przychód za 3 miesiące nie przekroczył 1050…

  • Artok

   Dopóki nie przekroczysz 1050 zł w danym miesiącu kalendarzowym wszystko leci jako działalność nierejestrowana.

 • Artok

  Bardzo dobry artykuł, ale czy prowadząc działalność nierejestrowaną mamy normalnie ubezpieczenie zdrowotne? Czy mimo wszystko trzeba iść do pracy?

 • Rafał Mikołajczyk

  Cześć, a co jeśli jednego miesiąca jestem w stanie zarobić 1500 zł a w kolejnym miesiącu 500zł

 • Michał

  Luk, skąd NFZ będzie wiedział, że prowadzę działalność nierejestrowaną, która mnie ma zwalniać z opłacania również składki zdrowotnej?

 • Kasia Olecka

  Dzięki za wyjaśnienie ważnych kwestii.
  Gdzie mogę znaleźć podstawę prawną, że jako były już, wspólnik sp z o.o. ale obecny członek zarządu mogę bez przeszkód prowadzić działalność nierejestrowaną. Z których zapisów KB wynikają takie wnioski?

 • Alex Hasan

  Czy grafika komputerowa rowniez kwalifikuje sie do nierejestrowanej dzialalnosci gospodarczej , czy moze tu potrzebna jest koncesja ?

 • @luk_company pytanie do Ciebie – czy np jeśli ktoś wystawi mi fakturę VAT to mając nierejestrowaną działalność moge płacić kwotę brutto i jakoś odliczyć VAT?

 • Magdalena Kościelniak

  Jestem emerytką i mam 950 zł. netto emerytury. Chcę dorobić i mam pytanie. Czy prowadząc nierejestrowaną działalność będę płaciła zdrowotne i ZUS?

 • Wiesław Ciasny

  Dzięki za artykuł! Bardzo przydatny i czytelny. Ściągnąłem plik uproszczona ewidencja przychodów i rozchodów. I o ile wszystko jest dla mnie jasne jeżeli chodzi o wystawianie rachunków dla klientów, to czy mogę również w tej ewidencji wpisywać koszty? Np. koszty paliwa w związku z dojazdem do klienta, albo ubezpieczenie samochodu? I wtedy płacić podatek od dochodu (przychody minus koszty), a nie tylko od samego przychodu.

 • Maciek Polowy

  witam pracuje w firmie czy moge dodatkowo otworzyc działalnosc nierejesrowaną